Forum GPS24 :: Nawigacja GPS :: Monitorowanie Pojazdów
Forum użytkowników nawigacji gps, automonitoringu oraz innych technologii mobilnych

Navigon - Navigon - dyskusja jakich (nie)wiele ;)

dip - 2008-08-21, 20:06
Temat postu: Navigon - dyskusja jakich (nie)wiele ;)
Witam,
mam pytanie: dlaczego tak rzadko wypowiadają się tutaj użytkownicy nawigacji firmy Navigon ? Podjąłem decyzje o zakupie Navigona 7110, poczytałem trochę informacji na temat tego modelu, w sklepie nie można „pobawić się” tym modelem, bo obsługa nie chce włożyć karty, no to gdzie jak nie tutaj dowiem się o niuansach związanych z tym modelem nawigacji ?! ;)

Czy ktoś na co dzień używający tego modelu Navigona (ew. 2110 max lub 2150 max) może się podzielić wrażeniami z użytkowania ? jak najbardziej subiektywnymi…

A może ktoś inny pokusi się o dwa słowa o pojedynku: Navigon 7110 czy Garmin 760 ? rocznie przejeżdżam ok. 70% czasu na trasach w Polsce (Wrocław, Kraków, Warszawa, Bydgoszcz), a te 30% to zagranica. Dane wyświetlane na ekranie Navigona jak i uchwyt tej firmy bardzo mi się podobają, dając lekką przewagę nad Garminem, ale po przeczytaniu kilku tematów widzę, że jak jechać w Polskę to tylko w opcji z AutoMapą lub GPMapą. A tego w Navigonie nie ma……I tu się pojawia Garmin z modelem 760 + GPMapa. Podyskutujcie trochę, słowo o mapach, wyświetlanych informacjach, prostocie obsługi, proszę.. ;)

andyt74 - 2008-08-22, 11:51

Mam za sobą zabawy Lucca 3.3, 3.5 Becker aktualnie mam Navigona 2110 max, wcześniej miałem 5110. Jedyny problem jaki spotkasz w Polsce to drogi gruntowe ( brakuje blokowania tego typu dróg) , mapa Polski jest ok , może brakuje trochę celów specjalnych , aku trzyma ok 3 godzin, menu jest świetne, jakość wykonania - najwyższy.Nie jestem pewien ale Navigon 7110 ma chyba taki sam uchwyt jak Navigon 5110 a ten drga niestety , wygląda efektownie ale tutaj nie chodzi o noty za wygląd. Mam wykupiona aktualizację map na dwa lata za 19,90 eur, bardzo fajna spraw
Jak dla mnie Navigon......i długo długo nic( ale to oczywiście tylko i wyłącznie moja opinia)

dip - 2008-08-22, 19:37

Witam,

dziękuję andyt za to subiektywne stanowisko ;) właśnie o takie odczucia mi chodziło, Tobie się coś podoba to mówisz, a reszta czyta, bądź nie, bierze sobie to do serca, lub nie. Super, dzięki.

Czekam na więcej! :cool:

Dwa słowa ode mnie: uchwyt Navigona przez wielu użytkowników i speców z branży został uznany jako jeden z najlepszych na rynku. Kolega andyt zwrócił uwagę na fakt, że uchwyt przenosi jednak drgania...hmm, może ktoś nam tu jeszcze to sprawdzi, zobaczymy.

Sprawa dróg gruntowych jest ciekawa, przyznaje. Rozumiem, że trzeba się liczyć z tym, że czasami zostaniemy poprowadzeni właśnie taką drogą i to nie dlatego, że sami ją wybraliśmy tylko tak zadecydowała mapa. No tak...ale i tak z wypowiedzi wnioskuje, że da się z tym sprzetem pojeździć po polskich drogach, dobrze rozumiem ? ;)

Co do jakości to zgadzam sie z przedmówcą w całej rozciągłości :)

pioorkis - 2008-08-22, 21:49

To może i ja dorzucę swoje 3 grosze ;) Mam co prawda trochę inny model - 8110 - ale to też Navigon ;)
Posiadam i posiadałem wiele innych modeli nawigacji (ipaq 310, Navroad 750, Garmin 250, asus a686, blaupunkt tp300 ... to tak z tego roku ;)
Bazując na powyższych doświadczeniach - navigon jest naprawdę b. dobrą firmą. W mojej obecnej nawigacji nie ma słownie nic co bym chciał zmienić (no może cena, ale już odżałowałem bo warto). Rzadko mi się to zdarza, żebym bawił się sprzętem i używał go dłużej niż miesiąc, a przy obecnym Navigonie nie zamierzam póki co go zmieniać.
Mapy rzeczywiście miewają czasem problem z tymi drogami lokalnymi, ale jak się da trasę szybką to rozwiązuje to problem ... Też mam dziwny uchwyt, ale mój akurat nie drga nic a nic ... a mój sprzęt trochę waży, bo ma ekran 4,8 cala. W dodatku mam uchwyt aktywny, więc wkładam tylko w uchwyt i z żadnymi kabelkami się nie szarpię. Co do jakości to się w pełni zgadzam - klasa sama w sobie. Olbrzymim plusem jest opcja fresh map - w cenie 8110 mam 2 letnią aktualizację map. Tak długiego okresu nie oferuje żaden producent. Jeśli martwisz się o pokrycie to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sobie odblokował 7110 i uruchomisz na nim to co chcesz - ładnie się odblokowuje navigonek i działa i AM i iGo i tt7 ... do wyboru do koloru ...
Podsumowując zachęcam do Navigona w ogóle, a do mojego modelu w szczególe ;)

dip - 2008-08-23, 13:09

Witam,

bardzo dziekuję koledze pioorkis za ten wpis. A jednak użytkownicy Navigonów są wśród nas ;) może jak pojawi sie nas tutaj więcej to zasłużymy na osobny temat ? ;)

Model 8110 to trochę wyższa półka cenowa, ale pewnie różne rozwiązania znajdziemy i w modelu 7110, i 2110 itd. Co do tych map to mam też nadzieję, że będą rozwijane i pojawia się jeszcze rzeczy, które się filozofom nie śniły ;) a jak przy Navigonie ma sie sprawa z POI ? dopisywać/dogrywać nie można, prawda ? a fotoradary ? czytałem gdzieś, że model 7110 ma juz wgrane, prawda czy fałsz ?

Co do uchwytu to model 8110 ma inny, aktywny i to jest jego przewaga. Z tego co wiem do NVG 7110 uchwyt jest ok, ale kabelek trzeba podłączyć bezpośrednio do urządzenia i nie każdemu te dyndające druty będą odpowiadały :)

Mam też jeszcze pytanko do opcji FreshMap - czy użytkownik, który z takimi sprawami spotyka sie pierwszy raz poradzi sobie z tymi aktualnieniami we własnym zakresie ? Czy będzie trzeba wołać speca bądź pisać tutaj z prośbą o pomoc ? ;)

Może jeszcze słówko o odblokowaniu. "Słówko" bo nie chcę łamać zasad forum :) z pewnoścą da się z tym i innymi modelami zrobić to i owo, ale ja jednak nie będę ingerował w oprogramowanie tego sprzętu. Nie znam się na tym, a ilość wpisów na różnych forach o przeprowadzonych "zmianach" i kłopotach "przed" i "po" wystarczy mi do tego, aby się za to nie brać.

pioorkis - 2008-08-23, 18:43

Z POI rzeczywiście jest nie najlepiej ... nie da się ich dogrywać tak fajnie jak np. w Automapie czy igo ... ale akurat w wersji 7110 działa poiwarner, czyli za darmo można mieć fotoradary (np. w moim navigonie nie ma wyjścia póki co i trzeba płacić za dokładniejsze bazy fotoradarów :mad: )
FreshMap jest zrobione bardzo łopatologicznie ;) trzeba zainstalować sobie programik ze strony Navigona, zarejestrować się na ich stronie i później albo podłączać Navigona, albo samą kartę SD. Później masz do wyboru kilka opcji (upgrade map, upgrade softu i podobne bajerki) więc naprawdę ciężko się zgubić ;)

Co do odblokowania: akurat w wypadku tego urządzenia ciężko coś popsuć przy odblokowaniu ... aczkolwiek dla chcącego nic trudnego ;D

dip - 2008-08-24, 00:29

Witam,

ok, to jeśli mówimy o POI to w meczu NVG - Garmin jest 0:1 ;) a jak się Koledze jeździ z POI, które już są "na pokładzie" Navigona ? no i rozumiem, że każde uaktualnienie map "dokłada" kolejną liczbę tych punktów, prawda ? (a może nie?)

A czy Kolega miał okazję pojeździć trochę z nawigacjami za granicą ? jak można porównać pracę Garmina i Navigona w tamtych warunkach ?

pioorkis - 2008-08-24, 08:08

Wiesz, to wszystko jest kwestią co kto lubi i co kto ma ... ktoś kto aktualnie posiada Garmina będzie uparcie twierdził, że to ósmy cud świata i za nic nie powie, że jest coś lepszego ... i na odwrót. Po prostu musisz sam się przekonać :)

Z mojego punktu widzenia dużo lepszym sprzętem jest Navigon. Szczególnie za granicą można docenić takie funkcje jak reality view (rzeczywisty widok skrzyżowań), lane asistant (asystent pasa ruchu) ... jechałem z nią do Hiszpanii i sprawiła się wyśmienicie.
Z Garminem byłem tylko w Niemczech i oczywiście co do map nie mogę mieć zastrzeżeń, ale nie była to tak przyjemna i bezstresowa jazda jak z Navigonem. Jeśli jechałeś niemieckimi autostradami to wiesz, że jadąc autostradą trzeba się mieć na baczności i komunikaty w Garminie nie informowały tak precyzyjnie co się będzie działo "za chwilę" ... ale zapewne nie dla każdego to będzie tak istotna wada ... ja po prostu mam porównanie i wybieram to co mnie się podoba bardziej ...

Stylistyka mapy bardziej przypada mi w Navigonie, ale to już szczegół, bo w sumie nie to jest najważniejsze w nawigacji.
No i dla mnie istotna jest kwestia ewentualności używania innego softu - w Garminie nie masz takiej szansy, w Navigonie jest ...

Odnośnie POI - jeśli masz na myśli POI jako POI, czyli bankomaty, stacje itp. to oczywiście z każdą aktualizacją jest coraz lepiej, a jeśli chodzi o fotoradary to niekoniecznie dobrze założyłeś, że jest 1:0 dla Garmina - i w Garminie i w Navigonie musisz je dograć, żeby mieć pełną bazę, ale w Navigonie jest fabrycznie wgrana podstawowa baza fotoradarów, a w Garminie nie ma żadnej, więc rzekłbym, że jest 1:0 dla Navigona ;)

Driver300 - 2008-08-24, 13:55

Witam,

Aktualnie rozważam zbliżone zapytanie czyli Navigon 8110 kontra TomTom 930. Jeździlem przez 3 tygodnie z pozyczonym Navigonem jeszcze 7110 a niedawno z Garminem 660 więc co do tych dwóch urządzeń mam jakieś zdanie:

Garmin "+"
- właściwie największym plusem Garmina jest to że to dość "otwarte" urządzenie - mozna dograć sobie GPMapę czy bezpłatną mapę Polski;
- dobry wyświetlacz

Garmin "-"
- nieczytelna grafika - wyświtela strzałkę kierunkową na tle mapy - na skomlikowanych wielopoziomowych skrzyzowanich to nie wystracza
- dość pózno informuje o skręcie - już powinieneś skręcać a kobita dopiero mówi że skręt zn 30 m;
- uciązliwe wprowadzanie ulic (wyrzuca np. wszystkie Kwiatowe z całej Polski)
- brak asystenta pasa ruchu

Navigon 7110 (z takim jeździłem) "+"
+ bardzo czytelna grafika , choć prosta
+ super działajace asystent pasa i Reality View - "zdjęcie przejeżdżanego skrzyzowania z zaznaczeniem jak jechać"
+ dobry , pewny uchwyt

Navigon 7110 "-"
- średnia przejrzystość menu
- uciążliwa zmiana kolejności punktów pośrednich już po ich wprowadzeniu
- strasznie dziwna kalkulacja tras prawdopodobnie wynikająca z braku kategoryzacji dróg (w Niemczech tego problemu nie było) - jak mam do przejechania kwartał miasta który można przejechać po boku kwadratu głównymi ulicami to Navigon pomimo wprowadzeni najszybszej trasy puszcza jakby po przekątnej tego kwadratu narażają nas na 5 skrzyżowań gdzie na każdym trzeba skręcać odpowiendnio w lewo bądź w prawo. Totalnie bez sensu - kilomertowo to samo , zajmuje wwięcej czasu, spalamy wwiecej paliwa , zużywamy więcej sprzęgła.
Zresztą to jest (była) wada Navigona - zawsze puszcza przez centrum. jak mówiłem w Niemczech tego nie było więc myślę że to problem z jkimis dodatkowymi informacjami odnośnie dróg;
- często puszcza przez drogi gruntowe i przywatne posesje (np wyznacza trasy przez tereny zakładów przemysłowych gdzie owszem drogi sa ale nie da sie na nie wjechać) - tak jakby mapy były z nalotów satelitarnych a nie objechane;
- mao otwarty system - ciężko tam cos dograć zmienić choć podobno do 8110 pasjue od razu Auto Mapa.
- mapa z Navteq`a jednak gorsza niz TeleAtlas. Poogladajcie sobie mapy TeleAtlasa na www.viamichelin.de taki interentowy wyszukiwacz / routen planner - tam jest prawwie wszystko!

Ja tak osobiście to zbieram się bardziej do Tom Toma 930 - poczytaj o nim.

pioorkis - 2008-08-24, 15:17

Hmm ... skoro navigon ma "mało otwarty" system to jak można określić system Garmina ? Do navigona możesz przystosować i Automapę i iGo i TomToma 7 i Garmin XT. Jasne, że nie jest to tak oczywiste jak w palmtopach, ale da się zrobić. Natomiast w garminie nie da się zainstalować wyżej wymienionych programów ... to który jest mniej otwarty ?

Do tomtoma są identyczne zastrzeżenia co do otwartości jak do Garmina.

dip - 2008-08-24, 17:09

Witam,

dziękuję Koledze Driver300 za dwa kamyczki do naszego ogródka ;) muszę przyznać, że Kolega potwierdził wiele opinii dot. NVG 7110, ciekawa opinia, że mapy Navigona zawsze prowadzą przez Centrum :roll: no cóż, matematyka nami rządzi ;) ale czytam, że uchwyt jak najbardziej "si".

W tym tygodniu chciałbym podjąć jakieś kroki odnośnie nabycia nawigacji, ale proszę - piszcie o własnych doświadczeniach z nawigacjami. Oczywiście nie tylko w tym temacie ;) Nadal mam nadzieję, że osobny temat dor. nawigacji frimy Navigon powstanie :cool:

bbart79 - 2008-08-25, 10:51

Ja natomiast powiem co nieco o Navigonie 2110 max, gdyż sam taki posiadam. Po prawie dwóch miesiącach użytkowania i przejechaniu ok 7000 km jest to jedyny system nawigacyjny, który oprócz solidności wykonania sprzętu ma również solidnie wykonany software.

Może ma czasem problemy z kategoryzacją dróg jednak po bezpośrednim porównaniu z iGO8, MioMap 3.3 i AutoMapą 5.0.5 oryginał sprawia o wiele lepsze wrażenie. Same komunikaty są w miejscach, w których być powinny a jakość tych komunikatów miażdży konkurencję. Poza tym w oryginale nie występuje problem za dużej ilości tych komunikatów co ma niestety miejsce czasami w iGO8. iGO8 ma niestety lepsze pokrycie siatki dróg za to jest taki bardzo kolorowy i niektórym może nie opowiadać. Co do AM to oprócz MioMap 3.3 ma najgorsze pokrycie siatki dróg a sama obsługa wymaga zawsze o jedno kliknięcie więcej na ekranie niż u konkurencji. W ogóle jeśli chodzi o intuicyjność obsługi to w Navigonie jest ona najlepsza spośród wymienionych powyżej.

Jeśli chodzi o sam uchwyt to trzeba przyznać, że ten w 2110 max może nie grzeszy pięknem, ma jednak zasadniczą zaletę: jest stabilny jak skała. Nie ma mowy o jakimkolwiek drżeniu nawigacji nawet na największych dziurach, co jednak w niedużym stopniu lecz jednak występuje w 7110 (bezpośrednie porównanie przyklejonych obok siebie). Spowodowane najprawdopodobniej jest to tym, że ten z 7110 jest dłuższy i przez to "wychylenia" są bardziej widoczne. Podkreślam jednak, że drżenie w 7110 występuje w bardzo niewielkim stopniu.

Jest jeszcze problem samego oprogramowania w 7110 i 2110 max. W 2110 max mapy krajów to pojedyncze pliki a w 7110 wszystkie kraje mamy w jednym pliku. Siłą rzeczy 7110 nie działa tak szybko i sprawnie jak 2110. Pragnę podkreślić jednak, że jest to opinia "zasłyszana" w internecie i nie weryfikowana w rzeczywistości.

PS. Z mojego opisu jasno można wywnioskować, że na 2110 max w łatwy sposób można używać AM, iGO8, MioMap, V7 i iGO 2006. Ja jednak używam oryginału, gdyż pomimo kilku wad najlepiej się z nim jeździ.

dip - 2008-08-25, 18:27

Witam,

wątek się rozwija co bardzo mnie cieszy :)

Dzięki Kolego bbart za opinie. Właśnie miałem pytać o te mapy jako pojedyncze pliki - też czytałem, że to "podobno" działa szybciej niż np. w NGV 7110, ale i tak mam wątpliwość: bo jeżeli korzystam z jednej mapy to może i ok, ale co jeżeli moja trasa wiedzie np. przez 3 kraje ? :roll: czy pomiędzy tymi pojedynczymi plikami nawigacja przełącza się równie szybko ? czy ktoś z Was może nam odpowiedzieć na to pytanie ?

Mam jeszcze jedno pytanie do Kolegi bbart : czy uchwyt od NVG 7110 pasuje również do modelu 2110 max ?

Jestem właśnie nad lekturą opisów Navigona 2150 max, bo ten model posiada bluetooth i (chyba) mapy jako pojedyncze pliki, a jest, poza tym, podobnie wyposażony jak NVG 7110...

pioorkis - 2008-08-25, 19:19

Uchwyt na 100% nie pasuje, ale poprzednik ma rację, że model 2100 lub 2150 są lepszym rozwiązaniem. Choćby dlatego, że to są nowsze modele niż 7100. Dłużej będą wspierane przez producenta ... no i chyba cenowo są na podobnym poziomie co 7110 ?

Co do map w postaci pojedynczych plików to mają same zalety. Zdecydowanie szybciej działa program z nimi, nie ma tych objawów o jakie się martwisz. Jest to duża różnica, bo program nie operuje jeżdżąc po Polsce plikiem mapy ważącym prawie 2 GB, tylko plikiem 50 megowym ... przyznasz, że różnica jest gigantyczna :)

dip - 2008-08-25, 19:57

NVG 2150 max jest o ok. 200-300 PLN droższy od NVG 7110 i niewątpliwie jest modelem nowszym. Czy to czyni go bardziej wartym nabycia - właśnie wyjaśniam :wink:

Operowanie plikiem mniejszym, i to znacznie, jest niewątpliwie łatwiejsze i szybsze co najważniejsze w tym wypadku. Czy to jest jakiś trend to dzielenie map na pliki ? czy inni producenci też wpadli na ten pomysł ? a może są i przeciwnicy tego rozwiązania ? pewnie nie tylko ja chętnie poznam szczegóły :)

[ Dodano: 2008-08-26, 19:02 ]
Witam,

zanim dowiemy się (albo i nie) ;) jak to jest m.in. z tym dzieleniem map na pliki, chciałbym Wam powiedziec, że zacząłem się rozglądać za Navigonem 2150 max (2110 max + bluetooth), ale w sklepach nie mają, a hot line :D Navigona jeszcze mi nie odpowiedział gdzie szukać tego cuda.

I tak sobie porównując modele 7110 i 2150max zobaczyłem m.in., że różnią się one i to dosyć znacznie "wnętrznościami". A mianowicie 2150max, który jest teraz nowością, i polecany z takich czy innych przyczyn, jest zbudowany na chipsecie Nemerix. Mnie to nic nie mówiło, więc poczytałem dalej i okazało się, że starszy, "gorszy", z mapami w postaci jednego pliku 7110 jest zbudowany na chipsecie SiRFstar III, który to bije Nemerixa na głowe. Prawdę mówiąc nie wiem jak to się przekłada na pracę tych nawigacji, ale coś jest na rzeczy. Czy ktoś z Was foRUMowiczów może pokusić się o dwa zdania w tym temacie ? osobiście jestem zainteresowany, bo czas dokonać zakupów ;)

gonzo1961 - 2008-08-27, 08:31

Pozwolę sobie i ja dodać własne spostrzeżenia na temat mojej nawigacji Navigon 8110.

Decydując się na zakup tej nawigacji kierowałem się przede wszystkim wielkością ekranu, wykonaniem no i oczywiście mapami. Sprawa odblokowania była tematem wtórnym.

1. Wykonanie
Zdecydowanie wykonanie tego modelu jest na najwyższym poziomie. Sztywna obudowa wspaniały uchwyt nie powodujący żadnych drgań, choć nawigacja ma swoją wagę. W uchwycie zastosowano przegub kulowy w celu ustawiania nawigacji pod dowolnym kątem. Żadnych tandetnych pokrętełek. Montaż nawigacji w uchwycie prosty.
Wadą jest umieszczenie przycisku uruchamiającego nawigację na samym środku nawigacji, bowiem czasami nawigacja potrafi się włączyć lub wyłączyć kiedy nią manipulujemy. Po prostu trzeba się przyzwyczaić i trzymać ją na bokach kiedy nią manipulujemy.
Porównywałem jasność ekranu (w słońcu) z TomTomem 920 i zdecydowanie według mnie Navigon ma wyraźniejszy ekran.

2. Mapy
Jeśli chodzi o mapy to duże miasta mają numerację budynków i bezproblemowo można dotrzeć w każde miejsce. Małe miejscowości nie posiadają numeracji jednak ulice są zaznaczone. Jeśli chodzi o wytyczanie tras to ustawiając opcję trasy na "Szybka" drogi gruntowe są pomijane i wtedy nie ma żadnego problemu że stracimy zawieszenie.
Właśnie ściągam mapy Q3/2008 poprzez oprogramowanie Navigon Fresh Może dodano numerację np. w Aleksandrowie Łódzkim - zobaczymy.

3. Obsługa
Tutaj oczywiście występuje kwestia przyzwyczajenia. Dotychczas używałem PDA Asusa i Auto Mapy ale po miesiącu użytkowania Nawigona przyzwyczaiłem się do jego oprogramowania. Co prawda nie znalazłem opcji odwracającej trasę (jedynie poprzez ręczne przesuwanie punktów pośrednich) Tutaj "Minus" dla Navigona.
Reszta opcji jak dla mnie jest bardzo przejrzysta i bezproblemowa.

4. Ekstrasy
Przeglądanie zdjęć, muzyka - nie używam
Telefon - tutaj kicha co prawda Navigon łączy się z telefonem ale czułość mikrofonu bardzo słąba i trzeba się nachylać nad nawigacją. Wielki minus dla tego modelu.
Model obsługuje karty SDHC 8GB taką używam. Brak jak na dzień dzisiejszy oprogramowania POI-Warner dla tego sprzętu, co prawda podczas ściągania map otrzymujemy jakieś POI ale jak dla mnie nie wystarczającą ilość (chodzi mi o ciekawe miejsca i zwiedzanie)

5. Odblokowanie i AutoMapa
Używałem AutoMapy na tym sprzęcie i działa poprawnie. Odblokowanie jest dziecinnie łatwe i nie powoduje utraty gwarancji. Sama AutoMapa 5.1.1 brak nowych dróg i rond w małych miejscowościach podobnie jak w Navigonie

6.Podsumowanie
Według mnie nie ma idealnej nawigacji jeśli chodzi o konstrukcję i oprogramowanie i zastanawianie się która nawigacja lepsza chyba nie ma sensu bo każda ma swoje wady i zalety. Na pewno Navigon należy do czołówki wśród nawigacji ale nie jest ideałem. Ja korzystam na zmianę raz z Navigona raz z AutoMapy i jak dotąd nie miałem problemów z znalezieniem punktu docelowego podczas wakacyjnych wojaży. Należy przede wszystkim nie zapominać że nawigacją ma być pomocna w jeździe a nie być wyrocznią, która w 100% decyduje o naszej jeździe.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników Navigonów
Krzysztof

dip - 2008-08-27, 18:12

Witam,

dzieki gonzo za ten wpis, myślę, że nie tylko ja przeczytałem go z uwagą :) model 8110 jest naprawdę dopracowaną konstrukcją. Zastanawiałem się czy wyświetlacz 4,8" nie jest za duży, ale rozumiem, że da się żyć ;)

Mam prośbę: jak zaaplikujesz juz mapy Q3/2008 to napisz nam co takiego dodali, dobrze ?

Info z supportu Navigona: nie wiedzą kiedy oficjalnie będzie można u nas kupić model Navigon 2150 max. Poradzili mi, żebym go sobie zamówił ze stronki www. navigon.com ;) chyba pozostane przy NVG 7110...

pioorkis - 2008-08-27, 19:18

A może rzucisz okiem na to:

Navigon 7210

Co do zmian w mapach q3/2008 to chyba ciężko będzie komukolwiek opisać wszystkie zmiany ;)

Pytałeś wcześniej o mapy w małych plikach ... po wcześniejszych jazdach z poprzednią wersją Navigona właśnie z taką mapą w jednym pliku różnicę widzę olbrzymią. Zarówno w szybkości wyszukiwania jak i w późniejszej jeździe. Wszystko działa bardzo płynnie i bez skoków.

Jeśli mógłbym Ci coś radzić to zaczekałbym na Twoim miejscu do września (chyba, że wcześniej potrzebujesz nawigacji!). Nawet jeśli nie zdecydujesz się na model 7210 to na pewno jego pojawienie się wpłynie bardzo mobilizująco na spadek cen 7110 ;D

A jeszcze odnośnie wybrania 2150 tylko dlatego, że w przeciwieństwie do 2100 ma Bluetooth ... jak sam wiesz wszystko w jednym nie spełnia pokładanych nadziei w poszczególnych zadaniach. I tak nawigacja mająca pełnić rolę zestawu samochodowego NIGDY nie będzie dawać równie dobrego dźwięku co słuchawka bluetooth a już napewno NIGDY nie zbliży się nawet do poziomu oferowanego przez fabryczne/profesjonalne zestawy głośnomówiące ... więc zastanów się czy to naprawdę Ci potrzebne ... ja opcję głośnomówiącą w moim 8110 uruchomiłem 2 razy :) po czym stwierdziłem, że lepiej jeździć ze słuchawką BT ... skoro tak działa w 8110 to w 2150 nie sądzę żeby było lepiej ... prędzej będzie włożony jeszcze gorszy mikrofon ...

dip - 2008-08-27, 19:53

Ok, co do zmian w mapach to juz wiem ;)

Mówisz, że mapy jako małe pliki działają zdecydowanie szybciej i widać tą ogromną różnicę w działaniu ? piszesz, że w późniejszej jeździe też da się to odczuć: co przez to rozumiesz ? hmm...to które modele nawigacji, które mapy są oferowane jako podzielone pliki, a które nie ? Nawigację potrzebuje na 4 września i dlatego będę zobowiązany za info w tej sprawie :)

Mam nadzieję, że ponad 300-tu przeglądających ten temat znalazło choć trochę informacji dot. marki Navigon i kolejni zaczna zabierać głos ;)

PS. będę szczery - bluetooth to pic, po prostu chciałem mieć nowszy model :twisted: :mrgreen: :wink:

pioorkis - 2008-08-27, 21:36

Wydaje mi się, że już napisałem czym to się objawia:
Szybciej wyszukuje się różne punkty na danej mapie - czy to adresy do których chcesz jechać, czy POI.
Szybciej wyznacza trasę, szybciej później w trakcie jazdy pokazuje twoją pozycję na mapie ... nie chodzi tu oczywiście o szybsze uzyskiwanie sygnału GPS, bo to nie ma znaczenia, ale szybciej odświeża Twoją pozycję. Jazda nie odbywa się skokami co 1-2 sekundy, tylko jest to ciągły ruch.

Wydają się to mało istotne sprawy, ale wbrew pozorom jest to denerwujące np. w dużym mieście: Masz kilka ulic jedna po drugiej i czasem ciężko by się było zorientować gdzie dokładnie jesteś, bo w ciągu 2 sekund może całkiem spory kawałek przejechać ;)

Poza Navigonem wiem, że takie mapy oferuje igo8 (clarion i inne nawigacje), ale i Automapa ma namiastkę, bo możesz wgrać sobie mapę tylko Polski i z nią jeździć co działa szybciej niż Automapa z mapą całej EU. Coś w tym stylu ma TT, bo ma mapy EE i WCE, czyli Wschodnia Europa i Cała Europa. Tylko w wypadku TT musiałbyś przełączać mapę poza granicą Polski, a w Navigonie czy iGo jest to robione automatycznie.

Skoro na 4 września to będzie kłopot z tym nowym modelem 7210 :( Poleciłbym Ci w takim razie model 2150max. Piszesz, że nie ma w Polsce, ale myślałeś o kupieniu na ebayu ?
Poniżej przedstawiam Ci 2 propozycje - rzecz jasna, nie mam żadnego interesu byś akurat od nich kupił :razz: :D :

Navigon 2150maxx

Navigon 2150maxx

Do 4 września powinny zdążyć dojść do Ciebie ... a cena chyba jest mocno korzystna, hmm ?

P.S. Nie wiem jak wygląda sprawa gwarancji, ale skoro mamy wspólny rynek to chyba gwarancja sprzętu z Niemiec i u nas obowiązuje ?

dip - 2008-08-27, 22:20

Witam,

pioorkis, chcesz powiedzieć, że NVG 7110 pokazuje ruch skokami ? :sad: no toś mnie lekko załamał, nie myślałem, że to aż tak widać. Trochę dłuższe wyszukiwanie mi nie przeszkadza...

Rozumiem też z Twojej wypowiedzi, że starsze modele NVG (5110, 7110) mają mapy jako jeden plik, a nowości jak 2110 max, 2150 max czy 8110 maja te mapy podzielone na mniejsze pliki, tak ? w takim razie póki co na tapecie jest 2110 max :cool: ale może ktoś powie jeszcze słowo na temat chipsetu nemerix ? bo porównanie z SiRFstar III wypada blado, choć jak widzę, to bardziej podkreśla się sprawnie działające mapy (jako małe pliki) niż narzeka na chipset...i bądź tu człowieku mądry ;)

[ Dodano: 2008-08-27, 22:22 ]
PS. dzieki za namiary na ebay'a, w Polsce też można juz kupić model 2150 max za ok. 1000 PLN :)

pioorkis - 2008-08-27, 22:28

Akurat pisząc o skokach nie miałem na myśli 7100, tylko wcześniejsze modele z Navigonem 6 a nie 6.5. 7100 ma chyba tą nowszą wersję, więc myślę, że w 7100 działa to sprawniej. Nie tak szybko jak w 2150 czy 8110, ale na pewno szybciej niż we wcześniejszych modelach z którymi jeździłem ... 7100 ma akurat szybki procesorek, więc nie powinno być problemu z tym skokami ... na pewno będzie dłużej wyszukiwał. I generalnie cały program będzie chodził wolniej, bo 7100 ma Navigona 6,5 a w nowszych modelach masz wersję 7. I właśnie ta wersja oferuje dzielone mapy.
gonzo1961 - 2008-08-28, 08:01

Co do podziału map na poszczególne państwa to faktycznie Navigony z takimi mapami działają znacznie szybciej. Rok temu bawiłem się w sklepie Navigonem 7110 (mapa Europy w postaci jednego pliku). Wczytywanie mapy i późniejsze jej przeglądanie trwało bardzo długo. Kalkulacja trasy także trwała bardzo długo. Z tego powody odpuściłem model 7110 i poczekałem na wyjście modelu 8110. W 7110 pracę przyspieszało troszkę wyłączenie animacji menu. W wersji 7.0.8 jaką posiadam w Navigonie 8110 wprowadzono jedną istotną zmianę dotyczącą symulacji trasy. W modelach serii 71xx symulację można było przeprowadzić jeśli trasa nie była dłuższa niż 150 km, w serii 81xx nie ma ograniczenia w długości trasy.
Co do zmian w wersji Q3/2008 to raczej nie da się ustalić w prosty sposób co dodano. Zmian chyba nie jest za dużo bo wersja Q2/2008 zajmowała 49 427 KB
natomiast Q3/2008 zajmuje 49 713 KB.
Jedyne co zauważyłem na pierwszy rzut oka to dodano obwodnicę Gorzowa Wielkopolskiego.
Możliwe jest także pobranie poprzez Navigon Fresh 18000 radarów w 26 krajach Europy jednak opcja ta kosztuje 30 Euro

dip - 2008-08-28, 09:34

Witam,

gonzo, dzieki za wpis. Ponieważ używasz modelu 8110 więc chyba nie ma co porównywać, za jego cenę w tej chwili można mieć dwa 7110 :lol:

Powiem Wam, że trochę to wygląda nieprofesjonalnie, bo nigdzie, w żadnych sklepie, nie mogę sprawdzić Navigonów w działaniu. Sprzedawcy tłumaczą się tym, że karty z mapami są szczelnie zamknięte i otwierać nie będą i takie tam :evil: ciekawe jak Klient ma kupić nawigacje za 1000 PLN nawet jej nie włączając...

Ok, obsługa map trwa długo, ale żeby symulacje tylko do 150 km ?! :mad: Prawdę powiedziawszy to do pokonania 150 km nie potrzebuję żadnej mapy, a symulacje chciałbym wykonać jak mam do pokonania 1000 km. Dziękuję, że zwracacie na takie rzeczy uwagę, po zakupie można sie nieźle rozczarować.

Normalnie, nic, a nic mi nie ułatwiacie :twisted: :mrgreen:

[ Dodano: 2008-08-28, 21:22 ]
Pomyliłem symulację trasy z pokazaniem trasy po wpisaniu punktu docelowego...ech :wink: symulacja jest potrzebna do pokazywania możliwości Navigonika w sklepie, a nie do oglądania trasy, ale wtopa :mrgreen:

Mam nadzieję, że jutro będę już posiadaczem takiego bądź innego modelu Navigona i będę mógł powiedzieć coś więcej oraz odpowiedzieć na ew. pytania :cool:

bbart79 - 2008-08-29, 21:34

Piszesz, że w porównaniu z Sirfem Nemerix wypada blado. Jaki nemerix? Wiadomo jaki siedzi w 21xx max? Pewnie porównujesz stare Nemerixy, które były tak samo kiepskie jak SirfStar II. W ogóle ciężko znaleźć informacje nt. nowych Nemerixów jednak mogę Cię zapewnić, że ten w 2110 max poprostu działa wyśmienicie i nie gubi zasięgu.

I jeszcze słówko odnośnie zakupów. Ja na Twoim miejscu kupiłbym bezpośrednio u producenta, czyli na stronie www.navigon.pl. Masz gwarancję, że sprzęt nie jest kombinowany i używany. Przesyłka pewnie będzie ekspresowa. Faktura za FreshMaps przyszła do mnie po trzech dniach od zawarcia transakcji. Szybciej niż niejedna rzecz z Allegro. Poza tym z Niemiec nie jest tak daleko, w końcu to nasz sąsiad :lol:

dip - 2008-08-30, 00:11

Witam,

jeszcze nie dokonałem zakupu :neutral: dzięki za kilka słów dotyczących nemerixa. Nie znam się na tym, przeczytałem tylko, że sirf jest pod wieloma względami lepszy, ale podejrzewam, że strona techniczna to jedno, a działanie to drugie. O technice nie podyskutujemy :lol: ale najważniejsze, że działa i to poprawnie.

Piszesz o zakupach na stronie Nawigona. Po pierwsze firma ta podaje kto ją reprezentuje w Polsce i gdzie mogę kupić interesujący mnie model. Taniej i towar masz od ręki. Po drugie w Niemczech nie kupisz już modelu 7110.

A propo: czy do modelu 7110 jest 80% rabat na aktualizacje map ?

Właśnie w Euro AGD obnizyli cene 2110 max do 799 PLN i również rozważam zakup tego modelu...

bbart79 - 2008-08-30, 09:26

Rabat 80% na FreshMaps jest tylko w przypadku zakupu 2110 max lub 2150 max. W innych modelach oprócz 8110 FreshMaps kosztuje 99 euro. W 8110 jest darmowe.
Driver300 - 2008-08-30, 20:20
Temat postu: Navigon 8110 - wciąż błądzi.....
Witam,

Rok temu - jesienią 2007 byłem na urlopie z pożyczoną navi Navigon 7110.
Teraz ponieważ zamierzam takie cos sobie kupić zacząłem drążyć temat i co się okazuje ....
8110 z teoretycznie najnowszymi mapami robi tak samo porażające pomyłki w planowaniu tras jak jego brat sprzed roku. Zwracam uwagę: nie jest to problem w dokładności map a bezsensowne wytyczanie tras. Program prowadzi z Pszczyny do Raciborza przez Czechy 110 km chociaż jest prosta wygodna trasa przez Żory i Rybnik i ma ona ok. 70 km. To błędne prowadzenie jest zarówno na trasie "szybkiej" jak i "normalnej (optymalnej)". Podobnie Navigon 8110 zachowuje się w mieście - przejazd przez Kraków , który jeżdżąc do pracy pokonuję kilka- kilkanaście razy w miesiącu zamiast w miarę możliwości prowadzić obwodnicą Navigon "leci" przez środek miasta. Jak dla mnie porażka - Tom Tom 930 jest pod tym względem kilka klas do przodu.
Mówię to z żalem a nie żeby tu buntować posiadaczy Navigona bo sam chciałem bardzo to kupić no ale cóż... fajny uchwyt to nie wszystko.
Menu Navigona choć akceptowalne jest jednak mniej intuicyjne i klarowne niż TomToma.
Zmiany kolejności wprowadzania punktów pośrednich są bardzo utrudnione.
Powiększenia mapy aby podejrzeć jaka drogą kieruje nas nawigacja sa bardzo mało dokładne - brakuje na nich punktów odniesienia typu inne miasta (z nazwami), inne drogi itp. dane te sa dostępne na dolnym pasku po dotknięciu ale też nie do końca dokładnie. Po dużym powiększeniu oczywiście pojawiają sie szczegóły jednak z reguły wtedy juz nie widzimy trasy która mamy jechać.
Dodatkowo - brak możliwości wyłączenia dróg gruntowych - co przy mapach Navteq ma duże znaczenie - oni mają dużo dróg ale bez kategorii i nawigacja widzi tak samo gruntową drogę jak wojewódzką.

No cóż - sama dokładność map to tylko jeden z czynników decydujących o jakości nawigacji. Jakies licho siedzi jeszcze w algorytmie. Tom tom 930 jak na razie jest od Navigona lepszy a jak IQ routes sie rozwinie to będzie nie do pokonania.

Miejmy tylko nadzieję że TomTomowi uda się opracowac wreszcie porządny uchwyt ze zintergowana anteną do TMC.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

dip - 2008-08-30, 21:18

Driver nie mam JESZCZE mojego Navigona ;) ale jak na necie korzystam z map Navteq to z Pszczyny do Raciborza nawigacja prowadzi mnie przez...Rybnik :cool: czy ktoś mógłby zweryfikować to co mówi Kolega Driver ?

Muszę przyznać, że wielu ludzi rozgląda się za TT 930, ale mam nadzieję, że i Navigon polepszy wkrótce swoje mapy. Wierzę, że każda aktualizacja prowadzi nas do tego celu :lol:

Driver300 - 2008-08-30, 22:09
Temat postu: No niestety.
dip napisał/a:
Driver nie mam JESZCZE mojego Navigona ;) ale jak na necie korzystam z map Navteq to z Pszczyny do Raciborza nawigacja prowadzi mnie przez...Rybnik :cool: czy ktoś mógłby zweryfikować to co mówi Kolega Driver ?

Muszę przyznać, że wielu ludzi rozgląda się za TT 930, ale mam nadzieję, że i Navigon polepszy wkrótce swoje mapy. Wierzę, że każda aktualizacja prowadzi nas do tego celu :lol:

No niestety Dip ale to prawda. Specjalnie dziś byłem w sklepie aby to sprawdzić i aż sie wystraszyłem. Mapy jako takie sa już lepsze od tych sprzed roku ale z tym algorytmem przeliczeniowym jest tak jak pisałem już tu wcześniej. A jaki "routen-planner" oblicza wg Navteq? Ja jak do tej pory korzystam z Viamichelin.de i to moim zdaniem najlepsza strona do planowania tras w necie , oparta o TeleAtlas.
Też byłem blisko zakupu Navigona ale po tym co zobaczyłem na placu boju został tylko TomTom 930 i Clarion a pratkycznie TomTom bo Clarion nie ma IQ routes.
Co ciekawe porównywalne trasy wkładałem do Tomka i działało tak samo lub porównywalnie z tym co nakazuje logika.
Szkoda tylko ze TomTom ma wciąz takie badziewne mocowanie no i nie wiadomo co oni w przyszłości wymyślą bo holendrzy to dość lecący na kasę naród więc w tomku za wszystko bedzie się pewnie płacić ;-(
Niemniej jednak w aktualnym momencie wydaje się to byc najlepsza opcja.

Pozdrawiam

dip - 2008-08-30, 22:38

Driver, viamichelin jest super, ale korzystam również z www.map24.interia.pl i to właśnie ten planner tak pokazał mi tą "Twoją" trasę :)

Moim zdaniem z tymi nawigacjami to jest strasznie dziwna sprawa. Ludziska porównują modele za 500 i 1500 PLN, mapy takie i inne, a jak wsiadam do taksówki to 95% ma navi Garmina :twisted: :wink: Jednym pasuje TT, innym Navigon, niektórzy z nas zwracają uwagę na 3D i różnice w kolorach, a ja i tak sądzę, że najważniejszy jest ten kobiecy głos :twisted: :mrgreen:

PS. tak, tak, wiem, że większość z Was kiedy jedzie z dziewczynami, żonami, córkami i tak nie ma szans na wyłączenie głosu K.Hołowczyca :mrgreen:

Driver300 - 2008-08-30, 23:45

Witam,

dip napisał/a:
Driver, viamichelin jest super, ale korzystam również z www.map24.interia.pl i to właśnie ten planner tak pokazał mi tą "Twoją" trasę :)

No faktycznie Map24 - strzelił iddealnie (tam jest tylko 60,87 km (rynek-rynek) a więc porazka Navigona z jego 110 tym wieksza.

Moim zdaniem z tymi nawigacjami to jest strasznie dziwna sprawa. Ludziska porównują modele za 500 i 1500 PLN, mapy takie i inne, a jak wsiadam do taksówki to 95% ma navi Garmina :twisted: :wink: Jednym pasuje TT, innym Navigon, niektórzy z nas zwracają uwagę na 3D i różnice w kolorach, a ja i tak sądzę, że najważniejszy jest ten kobiecy głos :twisted: :mrgreen:

No niby tak , ja się staram wybrac coś rozsadnego za około 1500 (choć limit mam 2000). Garmina miałem podczas tegorocznego pobytu we Włoszech i na miasto to on jeszcze może być ale na highwayach brak astsenta pasa może zabić i to dosłownie.
Zbliżanie się z prędkością autostradową na szpic barierki a ten myśli i myśli. Do tego kompletnie nieczytelna grafika przy drogach rozchodzących się pod kątem to 10- 15 st czyli tak jak na autostradzie - nie Garmin zdecydowanie nie dla mnie. Stanęli w miejscu 5 lat temu i teraz tylko kasuja.

PS. tak, tak, wiem, że większość z Was kiedy jedzie z dziewczynami, żonami, córkami i tak nie ma szans na wyłączenie głosu K.Hołowczyca :mrgreen:

Jak juz sie zdecuduję na Tom Toma to chyba będę musiał uzywać "chłopa" bo tomkowa kobita strasznie skrzeczy. Zrobili to specjalnie żeby żony nie oponowały pewnie ale jednak mogłaby ta Kaśka być deczko bardziej zmysłowa.

Pozdrawiam

lackyd - 2008-08-31, 08:43

Witam, posiadam navigona PNA-7000T z mapą centraleurope Q3 2008 MN65 z uaktualnionym plikiem PoiWarner do pliku o wadze 332KB.

trasę pomiędzy Pszczyną a Raciborzem wytycza przez Rybnik.

w ubiegłym roku byłem w UK z tym navigonem i czasem są sprzeczne informacje z Gps-u
tzn. "głos" informuje Cię ze masz się przygotować do skrętu w prawo a "obraz" do skrętu w lewo - było to w Belgii na autostradzie.
Lecz zanim pojechałem gdziekolwiek z mapą jeździłem z nią po swoim mieście aby poznać jej zalety jak i te drugie.

1.
kilka moich spostrzeżeń jezeli jedziesz i usłyszym komunikat "trzymaj się tej drogi przez następne 450km" nie wyłączaj mały np: po to by się szybciej naładowała, po jej włączeniu prawie za każdym razem usłyszysz informację iż masz zjechać z obecnej trasy po czym Cię ponownie na nią wprowadzi.

2.
jeżeli nie musisz to nie używaj planowania trasy (czyli z punktu A do punktu B)
dlaczego już wyjaśniam..
po za naszym pieknym krajem super działa "TMC" lecz gdy GPS otrzyma informacje o przeszkodzie na Twojej drodze dokonuje zmiany i wówczas przelicza całą trasę na nowa przykładowo z Gliwic do Denver a nie z aktualnej pozycji w jakiej się w danej chwili znajdujesz

co do map...

na trasie 1600 km nie miałem żadnych problemów ze znalezieniem wytyczonych celów (lecz przyznać muszę że trzykrotnie z głośnika usłyszałem przeciwległy komunikat o skręcie niż wynikało to z obrazu) uściślając chodzi mi o 3 adresy kolegów w na terenie Niemiec jak samego promu (doprowadził mnie na samo nabrzeże) czy adresu docelowego w Uk tj Newark

Driver300 - 2008-08-31, 12:45

Lackyd,

Ciekawe co piszesz. Ja sprawdzałem planując trasę z A do B i właśnie tak mi wyszło. TomToma zresztą sprawdzałem w taki sam sposób bo w tych blaszanych skelpach nie łapie sygnału a o przymierzeniu do auta można zapomnieć.

Niestety zapomniałem sprawdzić jaka to wrsja mapy ale był to nowy 8110 dopiero co dostarczony i wyjęty z pudełka wiec zakładam że mapa nowa.

Czy możesz jeszcze proszę wpisać jakąś trasę lecącą z jednego końca miasta lub regionu na przeciwległy ale tak aby logiczne było jechanie z wykorzystaniem obwodnicy lub głównych dróg (przynajmniej w opcji najszybszej trasy) i napisać jak prowadzi navi?

No powiedzmy z Zabrza centrum do Katowic Rozdzieńskiego 200 (c.h. Dąbrówka) powinien prowadzić na A4 , potem na 1 na Warszawę a jak prowadzi?

Pozdr.

No i jeszcze dodatkowe pytania:
- jaką miałeś ustawioną trasę na to sprawdzanie Pszczyna - Racibórz?
- czy wraz z najnowszą aktualizacją map dodali opcję wyłączania dróg gruntowych?
- czy wraz z tą aktualizacją dodano opcję dodawania własnych POI?

Pozdrawiam

dip - 2008-08-31, 14:38

Witam,

przepraszam, że się wcinam w wątek, ale właśnie wróciłem z Media i mają jakąś promocje czy obniżkę i wśród nawigacji też jest kilka "rarytasów" ;) np. Navigon 7110 za 399 PLN (jeszcze kilka dni temu mieli ją na półce za 1599 PLN). Obniżone ceny mają niektóre modele Beckera i Mio.

W kwestii cen to Euro AGD podaje cenę 799 PLN za model Navigon 2110 max. I jest to prawda, ale tylko wtedy jeżeli zakupicie ten model w sklepie...internetowym :neutral: na półce (fizycznie) stoi za 999 PLN.

chymon - 2008-08-31, 18:13

dip napisał/a:
W kwestii cen to Euro AGD podaje cenę 799 PLN za model Navigon 2110 max. I jest to prawda, ale tylko wtedy jeżeli zakupicie ten model w sklepie...internetowym :neutral: na półce (fizycznie) stoi za 999 PLN.

Witam na forum,
kupiłem dziś 2110 max w RTVeuroAGD za 799 PLN z półki - tzn z magazynu sklepowego ;)

Pierwszy test:
+ głos miły :lol:
+ przejrzysty wygląd i intuicyjna obsługa
- podrzędnymi drogami prowadzi inaczej niż chcę, np drogą gruntową
- zbacza z bocznej drogi tuż przed skrzyżowaniem z główną, na którym teoretycznie powinno się skręcać i prowadzi bocznym dojazdem do głównej
+ po kontynuowaniu własną trasą wytycza nową po przejechaniu 20 m
+ najbliższą stację (BLISKA :P ) znalazła bezproblemowo
- ładowarka sieciowa i instrukcja PL powinna być w zestawie
+ szybko działa (przewijanie mapy, oddalanie, przybliżanie, wytyczanie trasy)

Pytanie:
Czy jest ona na tyle inteligentna, że nauczy się najczęściej używanej trasy?
Chociaż szczerze wątpię. Z drugiej strony po co nawigować przez często używane trasy, tosz ma się sprawdzać w obcym terenie ;)

Pozdrawiam

dip - 2008-08-31, 19:27

Witam,

...i ja zakupiłem NVG 2110 max za 799 PLN :wink: po prostu obsługa jednego sklepu była źle poinformowana :twisted:

Jeszcze nie miałem czasu, żeby przysiąść nad Navigonkiem, ale w czwartek jadę w dalszą drogę i mam nadzieję, że Navig mnie nie zawiedzie :) A za brak ładowarki sieciowej to minus :mad:

Gdyby ktoś miał jakieś pytania związane z tym modelem Navigona to proszę na PW :)

PS. założyłem ten wątek, sprzęt juz leży koło mnie, ale mam nadzieję, że dyskusja będzie nadal trwała i tak dojdziemy do własnego, osobnego tematu NAVIGON :cool: :wink:

[ Dodano: 2008-08-31, 19:45 ]
Przepraszam, jeszcze słówko, bo zasłuchany w kobiecy głos zapomniałem :lol:

BARDZO dziękuję wszystkim, którzy byli mi pomocni przy dokonywaniu wyboru mojej pierwszej nawigacji! Dzięki za wszystkie PW i maile.

chymon - 2008-08-31, 20:24

No zobaczymy co z tego użytkowania wyjdzie, oby głos babeczki nie zbrzydł za szybko.

Pierwszy zakup dodatkowy to taki sprzęt:
KLIK

lackyd - 2008-08-31, 23:16

Driver 300,

- jaką miałeś ustawioną trasę na to sprawdzanie Pszczyna - Racibórz?

profil trasy:
profil predkosci: normalne auto; Na trasie: optymalna Trasa; Autostrady: Dopuść

- czy wraz z najnowszą aktualizacją map dodali opcję wyłączania dróg gruntowych?

niestety nadal nie ma takiej możliwości - w modelu przeze mnie posiadanym soft Menu nie jest plikiem z mapami

- czy wraz z tą aktualizacją dodano opcję dodawania własnych POI?
również nie dodano takiej możliwości a szkoda :(

No powiedzmy z Zabrza centrum do Katowic Rozdzieńskiego 200 (c.h. Dąbrówka) powinien prowadzić na A4 , potem na 1 na Warszawę a jak prowadzi?

sprawdziłem i wyglada to nastepująca

próba 1
z Miasta Zabrze bez podawania ulicy do Katowic do punktu Al.Rozdzieńskiego 200
domyślny start Z Al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego do miasta Bytom przez jego centrum do ulicy Bartosza Głowackiego która jak po sznureczku wpada do Katowic na ulice Chorzowską i kończy w Al. Rozdzieńskiego długość trasy 27km czas przejazdu 34'

próba 2
Z miasta Zabrze z ulicy sportowej do Katowic do punktu Al.Rozdzieńskiego 200

skierował mnie bezpośrednio do najbliższego wjazdu na A4 (jak najbardziej poprawnie) następnie zjazd na Weźle Mikołowskim do ulicy Mikołowskiej/Jana Matejki/w ulice Sokolską/ Chorzowską i kończy w Al. Rozdzieńskiego długość trasy 25 km czas przejazdu 29'

dip - 2008-09-01, 22:20

chymon napisał/a:
Witam na forum,
kupiłem dziś 2110 max w RTVeuroAGD za 799 PLN z półki - tzn z magazynu sklepowego

Pierwszy test:
+ głos miły
+ przejrzysty wygląd i intuicyjna obsługa
- podrzędnymi drogami prowadzi inaczej niż chcę, np drogą gruntową
- zbacza z bocznej drogi tuż przed skrzyżowaniem z główną, na którym teoretycznie powinno się skręcać i prowadzi bocznym dojazdem do głównej
+ po kontynuowaniu własną trasą wytycza nową po przejechaniu 20 m
+ najbliższą stację (BLISKA ) znalazła bezproblemowo
- ładowarka sieciowa i instrukcja PL powinna być w zestawie
+ szybko działa (przewijanie mapy, oddalanie, przybliżanie, wytyczanie trasy)

Witam,

to i ja dorzuce dwa słowa po pierwszych jazdach z NVG 2110 max:

+ miły głos :)
+ menu bardzo ładne, choć rzeczywiście nie wszystko da sie ustawić intuicyjnie,
+ mam wgrane mapy Q2/2008 i na niektórych rondach podaje nie ten zjazd,
+ znalezienie stacji benzynowej lub McD to przysłowiowy "pryszcz" :lol:
+ działa szybko i naprawdę kilka razy mnie pozytywnie zaskoczyła podając trasę, którą dotychczas jeździłem :mrgreen:

ale:
- okropnie długo uruchamiała się pierwszy raz,
- kilka razy powtórzyła jeden po drugim całkowicie odmienne komunikaty (skręć w lewo i natychmiast po tym skręć w prawo) :neutral:
- jak znajde coś jeszcze to opowiem :twisted:

Póki co - dobry wybór, chwila prawdy w czwartek jak wyjedziemy dalej ;)

chymon - 2008-09-01, 22:47

A informowali Cię o przedłużeniu gwarancji na 3 rok za 10% ceny?
Dodatkowo wymiana sprzętu od razu na nowy - rzekomo :lol:

dip - 2008-09-02, 18:51

Witam,

chymon, nie 10%, a 120 PLN na ileś tam lat :D Pan powiedział, że prawie wszyscy biorą to ubezpieczenie, bo z nawigacją to różnie bywa, i spaść potrafi, i potłuc się niemiosiernie ;) koniec końców nie skorzystałem.

tomektt - 2008-09-03, 21:58

Witam
Przeczytałem cały wątek.
Dziś kupiłem w Euro Agd model 2110max
Niestety urządzenie nie łapie sygnału gps z satelity. Wyświetla się komunikat o braku sygnału i oczekiwaniu na sygnał.
Wyszedłem z domu. Stałem z navigonem aż mnie nogi zabolały i nic.
Reset też nic nie dał.
Czy też tak pierwszy raz mieliście?
Czy ja kupiłem feralny egzemplarz i muszę go wymienić?
Odpowiedźcie
Tomek

dip - 2008-09-03, 22:23

Witam,

tomektt, ja stałem ok. 1 godziny, a potem wszystko pięknie zadziałało i tak jest do teraz :D A też myślałem, że albo ja coś źle robie, albo sprzęt jest uwalony...

pioorkis - 2008-09-03, 22:24

A przed domem rozumiem, że zupełnie pusta przestrzeń i żadnych wysokich wieżowców/drzew/linii energetycznych ? Pytam, bo u mnie przed domem jest jakiś trójkąt bermudzki i żadna nawi nie łapie sygnału :D mimo, że domki jednorodzinne dookoła i pusta przestrzeń ... ale właśnie linia z prądem idzie sobie kilkanaście metrów dalej i prawdopodobnie ona bruździ ... A wracając do Ciebie - upewnij się, że nie ma żadnej z ww. sytuacji, ewentualnie przejedź się z autem z włączoną nawi przyczepioną do przedniej szyby (oczywiście nie ma szybka podgrzewania ?? - bo to też przeszkadza) i jak po czymś takim nie złapie sygnału to leć do sklepu z krzykiem ;D
dip - 2008-09-03, 22:34

pioorkis, ja jeździłem ok. godziny po różnych drogach i navi non stop pokazywała komunikat Chwilowo nie ma sygnału GPS. Potem przyszedłem do domu, położyłem navi na stole i za chwilę zadziałała :lol: wygląda na to, że TTTM (te typy tak mają) :wink:
nocny_Marek - 2008-09-03, 22:38

pioorkis napisał/a:
ewentualnie przejedź się z autem z włączoną nawi

Nic głupszego ... złapanie fixa w ruchu jest znacznie trudniejsze niż na postoju.

dip - 2008-09-03, 22:48

nocny_Marek napisał/a:
Nic głupszego ... złapanie fixa w ruchu jest znacznie trudniejsze niż na postoju.

Kolego Marku, więcej zrozumienia...naprawdę nie wszyscy wiedzą takie rzeczy...i dziękuję za informację, z pewnością będziemy mądrzejsi na przyszłość :smile:

pioorkis - 2008-09-03, 23:08

zapewniam Cię marku, że np. nawigacja Navcam 7700 złapie fixa w programie TomTom TYLKO jeśli będziesz się poruszał :) zanim na to wpadłem (przypadkiem) leżała u mnie kilka dobrych tygodni bezużyteczna ... więc czasem warto spróbować nawet czegoś co wydaje się na pierwszy rzut oka dziwne. Ale oczywiście to tylko moja opinia :roll:
tomektt - 2008-09-04, 18:25

Witam
Rano zabrałem GPS do pracy. Mając taką możliwość położyłem go tak by nic nie zasłaniało no i nic na niego nie padało (deszcz). Niestety cztery godziny i brak połączenia.
Zakonczyłem doswadczenie i pojechałem z nim do sklepu.
Po wyjaśnieniu w czym problem, obsługa usilnie próbowała nawiazać sygnał. Trwalo to trochę zanim skapitulowali i wymienili mi na następny.
Ten pierwszy raz złapał sygnał po kilku minutach. Więc po problemie.
Tak na gorąco, zauważyłem pewną kilkusekundową zwłokę w wykrywaniu sygnału po właczeniu GPSu, czy to normalne?
Czy wyłaczenie GPS też trwa chwilę?
Miałem w rekach MIO mov 200 te dwie rzeczy działały trochę szybciej (sygnał) no i wyłączenie napewno.

Ciekaw też jestem jak i czy próbowaliscie alternatywnego softu?
Czy to jest trudne, skoro oryginalną mapę urządzenie "czyta" z SD?
"Bawiłem" się też na innym urzadzeniu automapą Polski i szczerze mówiąc chciałbym jej używać w kraju zaś softu navigona w Niemczech, Austrii.
Nie zależy mi też na innych opcjach. Już zainstalowaną przeglądarkę zdjęć uważam za zbędną.

bbart79 - 2008-09-04, 19:18

tomektt napisał/a:
...zauważyłem pewną kilkusekundową zwłokę w wykrywaniu sygnału po właczeniu GPSu, czy to normalne?

Jak to w każdym odbiorniku GPS jest to jak najbardziej normalne. Czas ten może wynosić nawet do kilku minut, choć przeważnie wynosi on poniżej minuty.

tomektt napisał/a:
Czy wyłaczenie GPS też trwa chwilę?

Nie bardzo rozumiem. Przecież po naciśnięciu wyłącznika ekran od razu gaśnie. Może za długo trzymasz ten wyłącznik? Wystarczy go raz szybko nacisnąć i nawigacja natychmiast się wyłącza.

tomektt - 2008-09-04, 20:02

Dzięki bbart79. Zanim cokolwiek jednak zrobię rozejrzę się w zbiorze:)).
Być może jeszcze padną zapytania, ale na prv.
Jeszcze raz dzięki

dip - 2008-09-12, 18:19

Witam,

wróciłem właśnie po kilku dłuższych zagranicznych wyjazdach z nawigacją na pokładzie ;) i chciałbym się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami. Widziałem, że kilka osób, które odwiedziło ten wątek, kupiło w ostatnim czasie Navigona 2110 max i będę wdzięczny jeżeli również podzielą się z nami swoimi uwagami na temat użytkowania tego modelu Navigona. Oczywiście posiadaczy innych modeli Navigonków również gorąco zapraszam do dyskusji :twisted: :wink:

Muszę przyznać, że podróżowanie z Navigonem 2110 max to czysta przyjemność. Piękna grafika, miły głos :lol: , szybkie przeliczanie trasy, dokładne mapy, Reality View Pro działające za naszą zachodnią granicą (i nie tylko, ale o tym dalej) składają się na ogólne zadowolenie z użytkowanego sprzętu. Być może są luki w mapach, szczególnie Polski, ale o tym porozmawiamy przy następnej okazji, bo już za tydzień ruszam do Krakowa i zobaczymy jak mnie navi poprowadzi. Jeżeli chodzi o naszych zachodnich sąsiadów, a także Irlandię, to ja nie mam sie do czego przyczepić. Chcecie mieć parkingi na mapie ? macie. Chcecie mieć punkty informacji ? macie. A boczne dróżki pośród pól w Irlandii
? też są! jak dla mnie bomba. Bezpośrednie porównanie Garmina z Navigonem, dokonane przez 2 użytkowników, każdy przy pint of Guinness, bezapelacyjnie wskazuje Navigona jako zwycięzcę :mrgreen:

Słówko o Reality View Pro. Rozwiązanie to wyświetla obrazy skomplikowanych węzłów komunikacyjnych i zjazdów na autostradach. Początkowo myślałem, że skany, które producent zamieszcza na swoich stronach to tylko grafiki komputerowe, a okazało się, że to jest jak najbardziej widok, który ujrzycie na ekranie swojej nawigacji! Nie sposób się pomylić czy zgubić. Bardzo miłe, również dla oka, rozwiązanie. I tu pewnie większość pomyślała: no fajnie, ale i tak to u nas nie działa. Błąd! Trasa Świecko - Poznań, węzeł Komorniki na A2 i co widzę na ekranie nawigacji ?! jak najbardziej komunikat o zjeździe na Poznań wyświetlony w Reality View Pro! :) No to teraz tylko czekać jak na innych odcinkach naszych autostrad również będziemy mogli korzystać z tego rozwiązania. Oby. A może już tak jest ? :)

Czy jest coś co mi sie nie podoba w NVG 2110 max ? do samego urządzenia nie mam zastrzeżeń, ekran jest czytelny, głos...miły :mrgreen: menu w miarę intuicyjne, uchwyt stabilny. Jeżeli już to mam kilka uwag do map zainstalowanych w navi (Q2/2008). Jak jedziecie w mieście gdzie wykonujecie częste manewry, gdzie ilość skrzyżowań jest większa niż 3, to ilość wypowiadanych komunikatów (jeden po drugim) może zmęczyć, a niektórych pewnie i zdenerwować. Czy to oznacza, że opisywany przeze mnie NVG 2110 max to, jak gdzieś przeczytałem, nawigacja autostradowa ? nic podobnego. Jadąc w nocy, we mgle, widzicie jak przebiega droga przed Wami, czy manewr wyprzedzania nie skończy się np. ostrym zakrętem, a to dla mnie bardzo pomocna rzecz.

TMC - co to jest to każdy wie, albo może przeczytać ;) NVG 2110 max posiada tą funkcjonalność, ale podczas jazdy wg mnie to dla kierowcy tylko gadżet. Nie ma szans, żeby samemu podczas jazdy klepać po menu i szukać info o korkach lub robotach drogowych. Ale już jadąc z pilotem pewnie docenimy to rozwiązanie. Może ktoś z Was korzysta z tych rozwiązań w inny sposób ?

Kończąc ten elaborat ;) powiem tylko, że 2 razy zdarzyło się, że Navigon się zawiesił. I wtedy nie pomoże nic innego jak tylko reset. Ja już wiem, że muszę mieć przy sobie jakiś "dynks", za pomocą którego będę mógł w razie czego taki reset zrobić. Przypominam, że do tego modelu nie otrzymacie w pudełku rysika. Ładowarki sieciowej też nie. I pokrowiec trzeba kupić, ale akurat w Media Markt da się ten "problem" szybko rozwiązać ;)

Jeżeli ktoś z Was ma pytania dotyczące tego modelu Navigona to proszę piszcie. Za tydzień udaję się na południe Polski to zdam relacje jak na polskich drogach sprawuje się mój Navigonik :)

PS. przepraszam, jeżeli opisałem coś niezbyt dokładnie. Chętnie rozwinę temat. Oczywiście cały czas mając nadzieję, na osobny temat "Navigon" :wink:

bbart79 - 2008-09-12, 23:46

Tak tylko dla informacji podam, że już jest aktualizacja samego oprogramowania nawigacyjnego do nawigona 2100 max, 2110 max i 2150 max, które jest oznaczone numerem 7.0.10 (poprzednie nosiło oznaczenie 7.0.9). Po zainstalowaniu odniosłem wrażenie, że program a szczególnie renderowanie terenu przyspieszyło, choć i poprzednio było bardzo szybkie. Być może jednak tak mi się tylko zdaje, więc proszę o weryfikację moich spostrzeżeń.

PS. Jeśli chodzi o Reality View Pro to działa ono przy każdym zjeździe z A4 (mapy Q3 2008).

dip - 2008-09-14, 11:21

Witam,

bbart, czy jak zaktualizowałeś oprogramowanie to straciłeś jakieś ustawienia w nawigacji ? cele ? czy to jest zupełnie bezbolesne ?

Ja właśnie instaluje nowe mapy, ale w "pobieralni" mam cały czas cenę 99 EURO pomimo tego, że skorzystałem z vouchera i płatność była na 19,95 E. Czy to powinno tak być ? instalować ? :roll:

[ Dodano: 2008-09-14, 17:03 ]
Aktualizacja zajęła mi równe 4 godziny, przy łączu 1 megowym. Jeżeli ktoś może mi potwierdzić następującą rzecz to bardzo proszę: przy końcu instalacji był komunikat, żebym wybrał Options - Settings - Current Map. No wszystko ok, ale gdzie to wybrać ? :oops: chciałem sobie sprawdzić jaką mam wersję map teraz, a nawigacja pokazuje nazwę "Europe", choć poprzednio miałem Q2/2008 i myslałem, że teraz będzie analogicznie Q3/2008. Czy powinienem coś jeszcze kliknąć ?

[ Dodano: 2008-09-16, 19:49 ]
Po kolei:

1. po dokonaniu aktualizacji nie utraciłem żadnego z wcześniej zapisanych celów i adresów,

2. na maila otrzymałem potwierdzenie zapłaty 19,95 Euro. Uff :mrgreen: ,

3. mapy mają w nazwie Q3 i domyślam się, że wszystko jest ok. Z widocznych zmian - większa ilość POI, jednak nie zauważyłem szybszego działania nawigacji (a wywaliłem również zdjęcia standardowo wgrane do NVG).

4. bbart, w czwartek jadę do Krakowa (A4) to sprawdzę działania Reality View Pro :wink:

wojtek74 - 2008-09-16, 20:58

witajcie
mam navigona 2110 max najeździłem z nim już ok 16 tyś. zarówno po Polsce i czechy ,
jak na razie nie miałem większych problemów , poza tym że czasami krótka trasa jest dosłownie krótka i prowadzi przez lasy pola . punkty poi jak najbardziej sie pokrywają z terenem
podsumowując
dobry sprzęt za rozsądne pieniadze

pozdrawiam

wojtek

dip - 2008-09-16, 21:13

wojtek, to Ty już weteran jesteś w użytkowaniu tego sprzętu ;) dzięki za wpis. Ja zrobiłem ok. 1 tys. km z NVG 2110 max i również nie miałem problemów. Mówisz o pokrywaniu się punktów POI - potwierdzam, a mnie urzekło to, że jak mijam znak ograniczenia prędkości to nawigacja zaraz wyświetla to ograniczenie! :)

No to miłego użytkowania! :)

wojtek74 - 2008-09-17, 09:25

kilka razy trafio mi się że nawigacja pokazała fotoradary które były ukryte
miłego navigo-wania

dip - 2008-09-17, 22:06

Witam wieczorową porą :)

w niedzielę skorzystałem z aktualizacji map - dzisiaj mam juz fakturę z Niemiec :shock: Deutsche Post w końcu, to czego ja sie spodziewałem ;)

Życzę wszystkim tak punktualnych i sumiennych dostawców :mrgreen:

Driver300 - 2008-09-21, 00:30
Temat postu: Navigon - wyznaczanie tras
lackyd napisał/a:
Driver 300,

sprawdziłem i wyglada to nastepująca

próba 1
z Miasta Zabrze bez podawania ulicy do Katowic do punktu Al.Rozdzieńskiego 200
domyślny start Z Al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego do miasta Bytom przez jego centrum do ulicy Bartosza Głowackiego która jak po sznureczku wpada do Katowic na ulice Chorzowską i kończy w Al. Rozdzieńskiego długość trasy 27km czas przejazdu 34'

próba 2
Z miasta Zabrze z ulicy sportowej do Katowic do punktu Al.Rozdzieńskiego 200

skierował mnie bezpośrednio do najbliższego wjazdu na A4 (jak najbardziej poprawnie) następnie zjazd na Weźle Mikołowskim do ulicy Mikołowskiej/Jana Matejki/w ulice Sokolską/ Chorzowską i kończy w Al. Rozdzieńskiego długość trasy 25 km czas przejazdu 29'

Obie próby to dokładny obraz tego problemu Navigona i jakim pisałem wcześniej. Trasa pierwsza na pewno nie jest najszybsza, może trochę krótsza, a druga to już kanał - jak już się jest na A4 to należałoby sunąc na wezeł Murckowski, skręcić na gierkówke na Warszawę i tak dotrzeć do Ikei czy CH Dąbrówka. Po co on sie pcha na Mikołowską , Plac Wolności czy Sokolską - gwarantowany korek! Via Michelin, Navteq na Map24 i TomTom wyznaczaja tą trasę zgodnie z logiką - do węzła z jedynką i dlaej na Wawę.

Myslę sobie że jednak ta technologia TomToma IQ routes która zbiera dane o czasach przejazdów i na tej podstawie wytycza trasy jest chyba lepsza od czystej matematyki.

Cos tam wciąż jest nie tak.

Pozdrawiam

Driver

dip - 2008-09-23, 21:57

Witam,

napisałem dwa słowa z wyjazdu poza granice to i teraz napiszę po podróży do Krakowa ;) Aha, zanim zaczne to żeby wszystko było jasne: nazywanie drogi A4 autostradą to baaardzo duuuże nadużycie. Bardzo. :evil:

Wybierając się do grodu Kraka zasięgałem opinii jak najlepiej jechać z Poznania. I byli tacy co proponowali jazdę przez Łódź, i byli tacy co zachęcali do jazdy przez Wrocław. Skorzystałem z tej drugiej opcji. Droga ok, poza opisaną juz przeze mnie A4 (szczególnie płatny odcinek), ale jeżeli chodzi o NVG to:

1. wybór trasy optymalnej lub szybkiej to zawsze droga przez Łódź(!),
2. kolega bbart wspominał, że Reality View Pro działa na każdym zjeździe A4 - nie potwierdzam, u mnie funkcja ta zadziałała tylko na zjeździe we Wrocławiu, za to dalej wybór drogi wspomagał Line Assistant :mrgreen:
3. 2 razy we Wrocławiu nawigacja podpowiedziała żebym jechał pod prąd :shock: :lol:
4. poza tym żadnych złych przygód, a na Mistrzejowice w Krakowie trafiłem bez najmniejszego problemu :wink:

Niezmiennie nawigacja zaskakuje mnie szybkim przeliczaniem trasy, osoby, które ze mną jadą zwracają uwagę na doskonały wyświetlacz, a ja cieszę się z dokonanego wyboru :wink:

Cieszę się, że ten temat odwiedza tyle osób, które mam nadzieję, że znajdują dla siebie choć trochę potrzebnych informacji :grin:

bbart79 - 2008-09-26, 16:52

dip napisał/a:

2. kolega bbart wspominał, że Reality View Pro działa na każdym zjeździe A4 - nie potwierdzam, u mnie funkcja ta zadziałała tylko na zjeździe we Wrocławiu, za to dalej wybór drogi wspomagał Line Assistant :mrgreen:

Ciężko aby RVP działało jeśli nie zjeżdżasz z autostrady. Działa tylko wówczas, gdy nawigacja pokazuje aby z niej zjechać. Może się źle wyraziłem poprzednio ale właśnie o to mi chodziło i działa nawet na małych praktycznie nic nie znaczących zjazdach takich jak choćby zjazd na Strzelin. Być może również w grę wchodzą mapy, które w Twoim urządzeniu to jeszcze Q2 a u mnie to już Q3.

Z tą jazdą pod prąd to niestety mnie też lubi tak poprowadzić.

Obecnie jestem w UK i jak trochę potestuję to również co nieco napiszę. Na dzień dzisiejszy z moich obserwacji wynika, że praktycznie wszystkie drogi mają wprowadzone ograniczenia i nie spotkałem jeszcze takiej, na której nie byłby pokazany znak z dozwoloną prędkością.

dip - 2008-09-26, 23:50

Witam,

bbart, jak już pisałem, mam juz sprzęcik zaktualizowany do map Q3 :) ale rzeczywiście nie planowałem nigdzie wcześniej zjeżdżać z autostrady więc to jest pewnie przyczyna :roll:

Udanego testowania, ja jestem b.zadowolony z testów w Irlandii ;)

ROAD RUNNER - 2008-09-29, 16:19

Witam NAVIGON-manów
Jestem posiadaczem NAVIGON 2110 Max i chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami dot. tego urządzenia.
TMC – super funkcja, która w Niemczech na A-2 koło Hannover –u poprowadziła mnie bocznymi drogami, aby nie stać w korku na autostradzie. Warto słuchać komunikatów i się do nich stosować. Raz nie posłuchałem i prawie godzinę przestałem w korku. :neutral:
ASYSTENT PASA RUCHU – szczególnie na dużych węzłach drogowych bardzo przydatny. Na autostradach Niemieckich można jechać z „zawiązanymi oczami”. Owszem, problemy są w okolicach gdzie prowadzone są roboty drogowe – tam trzeba wykazać się uwagą i jechać wg znaków i sygnałów drogowych.
FRESHMap - Zakupiłem z 80% zniżką aktualizacje map do Q3-2008. Po opłaceniu kartą kredytową po jakiś 36 godzinach dostałem dostęp do pobrania map w serwisie Navigona. Tam gdzie w NavigonFresh w zakładce pobierania map było POBIERZ - pokazało się FREE. Pomyślałem sobie, fajnie podłączam do USB navkę i rozpoczynam pobieranie aktualizacji map. Do pobrania było ~1,4 GB danych. Przy łączu 2Mbit/s powinno to potrwać może godzinę?! W rzeczywistości trwało 4 godziny. :twisted:
Nie wiem co jest przyczyną, ale po jakichś 2 godzinach pracy potrafi się „powiesić”. Rozwiązaniem jest wetknięcie zapałki do „dziurki” i później wszystko działa bez zarzutu.
Ogólnie jestem zadowolony.
Miłego NAVI-gowania na trasach. :smile:
Pozdrawiam
Marek T.

dip - 2008-09-29, 20:32

Witam,

ROAD RUNNER, dałbym głowe, że TCM w Niemczech ani razu sie do mnie nie odezwał, za to miałem mase komunikatów o utrudnieniach na wybranej trasie. Hmm...z drugiej strony nigdy nie wymagało to dokonania objazdu lub zjazdu z obranej wcześniej trasy, raczej były to ograniczenia prędkości, drobne roboty drogowe itp. :roll:

Asystent pasa ruchu - fajna rzecz, uspokaja kierowce na rozjazdach :wink:

FreshMaps - ja otrzymałem dostęp prawie natychmiast. Bardziej obawiałem sie tego, że u mnie cena cały czas widniała 99 EURO, ale ostatecznie faktura przyszła na 19,95 ;) free miałem aktualizacje oprogramowania...

Potwierdzam nieoczekiwane zawieszanie, choć po wgraniu map Q3, odpukać, nigdy sie nie powtórzyło :) a zapałkę mam w etui "na wyposażeniu" :mrgreen:

ROAD RUNNER - 2008-09-30, 23:44

Witaj DIP
To moja pierwsza w życiu navka kupiłem 30.08.08 a 01.09.08 jechałem z nią do UNNA koło Dortmundu. Jak wcześniej napisałem w "post" koło Hannover-u kazała mi "panienka" zjechać na Bundesstrase. Nie pamiętam całego komunikatu ale brzmienie jego było w tym stylu " z powodu utrudneń na drodze zostanie obliczona nowa trasa. Proszę zjechać na najbliższym zjeździe na (tu nr drogi)". Navka poprowadzila mnie przez sam Hannover, gdzie zwiedzania miasta nie miałem w planie ze względu na umówiony termin. Celowo raz panienki nie posłuchałem i poślimaczyłem się godzinę w korku. :neutral:
W ubiegły piątek zrobiłem trasę Szczecin-Darłowo i rzeczywiście mapy małych miejscowości nawet w Q3-szczęśliwie zaktualizowanych, są dla terenu POLSKI słabe. Np.:na odcinku S-6 tam gdzie można 110 km/h to wskazuje 70km/h i w kilku innych miejscach też. Na powrocie koło Nowogardu "powiesiła się totalnie". zapałka do dziurki i dalej O`K. Nie mam badego pojęcia dlaczego robi zwiechy. Może się kiedyś odzwyczai.
Bawiłem się ostatnio tomtom chyba 350 czy coś takiego. przeliczanie nowej trasy trwało wieczność. Myślę, że NAVIGON to dobra sprawa i trzeba ADMINA i Moderatorów przekonać do utworzenia nowej grupy NAVIGON
Pozdrawiam
RR/Marek T

dudekmotorek - 2008-10-11, 15:36

no wlasnie znowu dyskusja na temat co jest lepsze garmin czu navigon? A ja przedstawie wam swoj problem tak Navigon 2110max czy TOM TOM one xlt albo xct nie jestem pewien. Navigona wyprowadzilem w pole zjezdzajac z trasy w Krakowie 0kolo 2km przed celem i drugi raz w drodze powrotnej ten za kare sprowadzil mnie na trase ale wkierunku startu??? Wprowadzilem w Krakowie koniec trasy na Nowy Targ i okolo 4 km przed Nowym Targiem uslyszalem : "osiagnales cel podrozy" . Slyszalem wiele cieplych slow na temat tom toma a ten co go wpisalem posiada baze 31 krajow europy (Navigon ma 38) noge go wymienic na tamten typ posiada taki sam duzy ekran ma jednak mniejsza mape. Nie wiem co sadzic nie jezdzilem nigdy z nawigacja a Navigon jest moja pierwsza. Nie chce zamieniac "zlego" na "gorsze" i mam tu jedno pytani. Czy fynkcja w Navigonie :
wyznacz trase-
automatycznie
lub
- na zadanie
Nie spowodowala tego co opisalem wyzej. Nie mam polskiej instrukcji obslugi wiec nie wiem . Nie chodzi mi o uchwyt ani co ma prostsza obsluge ale co ma dobra mape i prowadzi lepiej do celu. W Polsce ponoc wszystkie navigacje daja ciala i nie ma na to rady. Mnie w Krakowie taka droga gdzies za jakims blokiem na osiedlu puscil ze tylko miejscowi ja znali ale dojechalem do celu co do tego nie mam zastrzezen :lol:

dip - 2008-10-11, 22:05

Witam,

nic podobnego, to temat o Navigonie, która to marka lada moment będzie miała osobny temat, prawda RAV ? :twisted: :mrgreen: :wink:

dudekmotorek, naprawdę ciężko odpowiedzieć na pytanie: która navi jest najlepsza dla Ciebie :roll: wielu użytkowników ma TT, pewnie są zadowoleni, bo inaczej nie byłoby takiej sprzedaży tych modeli. Wielu ma rację mówiąc, że nie liczy się opakowanie, a mapy. Wielu też wybrało Navigona jak ja :razz: Też mnie kilka razy, ostatnio we Wrocławiu, navi próbowała prowadzić drogami jednokierunkowymi, za to w Niemczech i Irlandii trafiałem do celu jak po sznurku. Ale i tutaj warto przypomnieć słowa któregoś z Kolegów, że navi to tylko pomocnik i tak trzeba podchodzić do tego tematu.

A w temacie Navigona to ostatnio zastanawiam się ile czasu wytrzyma obudowa NVG 2110 max w miejscu gdzie zatrzaskuje się z uchwytem :roll: za każdym razem kiedy sprzęt wypinam z tego uchwytu muszę się trochę posiłować :wink: gorzej, że w tym otworze w navigonie widzę ślady zużycia (wytarcia) :sad: . Mam nadzieję, że jeszcze trochę będzie ok...te kilka lat :wink:

PS. jeżeli masz oryginalną kartę SD od Navigona to na niej są instrukcje...

Scieplorek - 2008-10-25, 00:32

Witam,
co sądzicie o modelu 3110 widziałem za 250 zł, wato czy szukać innego modelu mam 400 zł do wydania. Zależy mi na mapie Polski i Europy.

Pozdrawiam

MarcinSl - 2008-11-17, 14:08

Witam koledzy - zwracam się po poradę, mianowicie mam propozycję zakupu dwóch używanych modeli nawigacji (po ok 400zł) i chciałbym uzyskać informację na temat jakości ich użytkowania

1.Navigon TS 7000T

2.Becker Traffic Assist 7827

jazda ma być głownie na trasie Polska - Niemcy zarówno na oryginalnych mapach jak i Automapie

tomiczek - 2008-11-30, 11:56

Witam, czytam wszystkie Wasze opinie i niestety brakuje mi informacji o modelu 1210. Wlasni taki kupilem, jutro odbieram i chętnie poczytalbym opinie uzytkowników. Jesli ktos ma te nawigacje, czekam na komentarze. Sam dopisze swoje, po kilku dniach
dip - 2008-11-30, 20:22

Witam,

tomiczek, jeżeli się nie mylę to model NVG1210 jest modelem w miarę nowym i może się okazać, że Twoje spostrzeżenia będą pierwszymi opisanymi tutaj :lol:

Ale nie rezygnuj broń Boże z opisu na łamach forum, kolejni użytkownicy z pewnością na tym skorzystają.

tomiczek - 2008-12-01, 19:05

Sprzęt odebrany. Jeszcze nie sprawdzony w trasie.
Póki co kilka wrażeń:
Mały,zgrabny ale bardzo czytelny wyświetlacz-daje +
Brak jakiejkolwiek instrukcji po Polsku, wiec mały minus. Na szczęscie obsługa banalnie prosta wiec jest ok. Ale moze poszperam w necie i uda mi sie znaleźć instrukcje.
Sciągnąłem Navigona Fresh ze stronki i poki co oprogramowanie jest najnowsze i nie wymaga aktualizaji, Mapy tak jak pisza - platne, wiec na razie zostaje to co jest czyli Q3 2008.

Reszta w poźniejszym czasie.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-12-03, 12:50 ]
Tak jak obiecalem kilka uwag po malych testach 1210:
poczatki trudne, denerwowalem sie, bardzo dlugo nie łapał sygnału, a ja akurat nie mialem w planie dalszego wyjazdu wiec tylko pozostało mi łapac sygnal w drodze do pracy. Ale udalo sie. Teraz po właczeniu łapie satelite po 1 gora 2 minutach.
To co na razie podoba mi sie najbardziej, to to, ze szybko sie przestawia. W miescie celowo jeździłem inna droga niz GPS podpowiadal, ale momentalnie sie przestawial wiec to jest wg mnie ważna zaleta. Fakt, ze powinien pokazac od razu ta trase, ktora ja wybralem ,ale widocznie "trasa optymalna" to wg GPSa nie byla :P
Juz znalazalem, ze brakuje mu dokladnego adresu jednej z ulic na nowym osiedlu - co daje duzego minus. Mapa niby Q3.08, ale ma braki.
A teraz dwa pytania:
Czy przy podłączeniu do kompa przez USB nawigacje sie ładuje, czy nie?
Co powoduje opcja RESET? trace zapisane punkty, adresy, ustawienia, ale nie strace map, czy tez wyglada to inaczej.

dip - 2008-12-10, 21:38

Witam,

tomiczek, odpowiedzi na Twoje pytania nie znam ;) ale mam nadzieję, że ktoś z Kolegów lub Koleżanek pomoże.

A ja chciałem tylko słówko: kolejna aktualizacja map już jest, na Q4 2008 mnie zaproszono :mrgreen:

tomiczek - 2008-12-11, 16:34

dip napisał/a:

A ja chciałem tylko słówko: kolejna aktualizacja map już jest, na Q4 2008 mnie zaproszono :mrgreen:

Rozumiem, ze bez płatnosci nie ma szans na wyrwanie tej aktualizacji...?? Jesli sa jakies szanse prosze o PW

Kasia2111 - 2008-12-12, 18:53

A czy komuś udało się pobrać najnowsze mapy Q4 ?

Mi cały czas wyskakuje błąd, że nie mam miejsca na dysku, a jest wolne 1,8GB! Usunęłam stare mapy więc niby powinny się spokojnie zmieścić nowe, które maja 1,5GB...

bbart79 - 2008-12-13, 05:16

Oczywiście, że się udało :lol: Wszystko działa jak należy.

A ten błąd to nie dotyczy karty pamięci tylko dysku twardego komputera. Masz poprostu za mało miejsca na dysku twardym komputera i Navigon Fresh nie ma gdzie zapisać ściąganych plików. Też tak miałem. Mam nadzieję, że nie usunęłaś całej zawartości folderu z mapami na karcie pamięci, ponieważ po aktualizacji nie uruchomisz nawigacji. Karta pamięci musi być z pełną zawartością folderu z mapami.

Kasia2111 - 2008-12-13, 13:59

Nie. Na dysku komputera mam 130Gb wolnych więc tym bardziej nie możliwe.
Dostałam dzis odp z supportu:

dziekuje za e-mail.

Jesli chodzi o pamiec dysku, to na dysku twardym potrzebuje Pani 4 GB wolnego miejsca, zeby dane na Pani karte SD zostaly przetworzone.
Pod koniec nastepnego tygonia bedzie dostepny nowy Update 1.4.9 dla NavigonFresh, ktory usunie obecne bledy w ktorych podawane sa informacje o zamalej pojemnosci. W tym czasie bardzo prosze dopiero dokonac aktualizacji Q4. Navigon w przyszlosci poleca zaopatrzyc sie w karte pamieci 4GB SDHC.

Z powazaniem
E. Nowak

bbart79 - 2008-12-13, 23:41

A to dziwne, ponieważ miałem dokładnie taki sam komunikat i winna była niewystarczająca ilość wolnej pamięci w komputerze. Poza tym po zwolnieniu miejsca na dysku komputera bez problemów ściągnąłem i zainstalowałem aktualizację na oryginalnej karcie pamięci, czyli 2GB. Może jednak u Ciebie jest jakiś inny błąd? Mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany w miarę szybko :smile: Może kogoś jeszcze spotkał podobny problem?

[edit]
Mówiąc "Nie. Na dysku komputera mam 130Gb wolnych więc tym bardziej nie możliwe." masz na myśli wolne miejsce w ogóle w komputerze, czy na głównej partycji systemowej? Pytam, ponieważ Navigon Fresh potrzebuje tego miejsca na głównej partycji systemowej, czyli najczęściej na dysku "C".

dip - 2008-12-14, 00:57

Witam,

bbart79 napisał/a:
bez problemów ściągnąłem i zainstalowałem aktualizację na oryginalnej karcie pamięci, czyli 2GB

no to się troche uspokoiłem, bo myślałem, że to już kres karty o pojemności 2BG :roll: jutro zaktualizuje mapy to zobaczę jak to u mnie przebiegnie :)

Kasia2111 - 2008-12-14, 17:06

Dobra udało się pobrać, z mojej winy nie działało wcześniej ;)
Ale wyskakuje inny błąd... Teraz po włączeniu nawigacji wyskakuje mi:
Fatal error
Application navigon.exe has performed an illegal operation and will be shut down...

hmm... Ktoś ma jakiś pomysł?
Nie usuwałam tych starych map przed instalacja nowych.

dip - 2008-12-15, 00:14

Kasia2111 napisał/a:
Usunęłam stare mapy więc niby powinny się spokojnie zmieścić nowe, które maja 1,5GB...

Kasia2111 napisał/a:

? :roll:

mag44 - 2008-12-15, 07:00

Proszę zrobić reset nawigacji.Pozdrawiam.Mag44.
Kasia2111 - 2008-12-15, 18:08

dip napisał/a:
Kasia2111 napisał/a:
Usunęłam stare mapy więc niby powinny się spokojnie zmieścić nowe, które maja 1,5GB...

Kasia2111 napisał/a:

? :roll:

Zgadza sie, ale potem przywrociłam mapy z kopi, która utworzyłam wczesniej, bo napisaliscie ze mam recznie nie kasowac map. I wtedy dopiero zainstalowałam nowe mapy.
A reset tez nic nie daje. Generalnie włącza się menu główne a błąd wyskakuje dopiero gdy wybieram nawigacje...

krakus111 - 2008-12-15, 19:12
Temat postu: Tomiczek i 1210
"Sciągnąłem Navigona Fresh ze stronki i poki co oprogramowanie jest najnowsze i nie wymaga aktualizaji, Mapy tak jak pisza - platne, wiec na razie zostaje to co jest czyli Q3 2008."
Zarejestruj sprzet poprzez Navigon Fresh i dostaniesz bezpłatny dostęp do nowej wersji map Q4-2008 ale musisz to zrobic do 30 dni od daty zakupu sprzetu /dostęp po około tygodniu od daty rejestracji/

"A teraz dwa pytania:
Czy przy podłączeniu do kompa przez USB nawigacje sie ładuje, czy nie?
Co powoduje opcja RESET? trace zapisane punkty, adresy, ustawienia, ale nie strace map, czy tez wyglada to inaczej."
Przy podłączenia przez USB jest zasilany z komputera o tyle że się nie rozładowuje-tak że można spokojnie ściągać te mapy bo trwa to około 4 godzin i normalnie już akumulatorek dawno by się rozładował.
Co do resetu - nie potrzebowałem jeszcze tego nigdy robić więc nie wiem .

bbart79 - 2008-12-16, 01:53

Po podłączeniu nawigacji do komputera zaczyna się ładowanie akumulatora. Po kilku godzinach akumulator jest w pełni naładowany a dioda obok gniazda przybiera kolor zielony.

Podczas resetu wyczyszczona zostaje pamięć w urządzeniu lecz wszystkie dane zostają nienaruszone. Możesz śmiało resetować urządzenie i żadnych danych nie stracisz.

Jeśli chodzi o gwarancję najnowszych map to jest ona dostępna przez 30 dni ale nie od daty zakupu, tylko od daty rejestracji. Sprawdzone na karcie z mapą wschodniej europy dołączonej do zestawu. Pierwsze uruchomienie nawigacji z tą mapą nastąpiło zaraz po kupnie (początek lipca 2008), rejestracja we wrześniu 2008 i od tej daty jest 30 dni.

mag44 - 2008-12-17, 10:01

Witam.
Ciag dalszy zabawy z aktualizacją map Q4 w Navigonie 8110.
Support poprzednio odpowiedział to co Kasi 2111: "Pod koniec nastepnego tygonia bedzie dostepny nowy Update 1.4.9 dla NavigonFresh, ktory usunie obecne bledy w ktorych podawane sa informacje o zamalej pojemnosci. W tym czasie bardzo prosze dopiero dokonac aktualizacji Q4. Navigon w przyszlosci poleca zaopatrzyc sie w karte pamieci 4GB SDHC. "
Wgrałem dzisiaj nowy soft 1.4.9.Teraz dla odmiany wyświetla się napis:
"Nie można nawiązać połączenia,ponieważ komputer docelowy aktywnie go odmawia."
Kiedy skończy się zabawa?.

Bartii_Dj - 2008-12-18, 14:22

Witam! Postanowiłem dziś po raz pierwszy zaktualizować soft i mapę. Mam wrsję 1.2.0 a z tego co widzę pojawiła się 1.4.9.

Jednak jest problem - po kliknięciu na aktualizację softu czy mapy pojawia mi się napis:

„Błąd. Problem z dostępem do jednego z plików servera FTP.
Sprawdź połączenie z internetem.”

Czy ktoś miał podobny problem? Napisałem do wsparcia technicznego, ale tradycyjnie olewka...

[ Dodano: 2008-12-19, 21:44 ]
Obsługa pomogła:)) dość konkretnie i obszernie. Pytanie zatem nieaktualne. Pozdrawiam!

jurekogorek - 2008-12-22, 16:21
Temat postu: Witam
Przedewszystkim chcę wyrazić wdzięczność osobą tu dzielącym się swoimi spostrzeżeniami,dla ludzi którzy zaczynają przygodę z GPS jest to nieocenione. Również nabyłem/w sobotę/ Navigon 2110 max za 699pln w euroAGD,jest tam mapa Q2 i w związku z tym zastanawiam się czy po zarejestrowaniu za powiedzmy dwa tygodnie będę mieć dostęp za opłatą już do Q4 ? czy najpierw zmuszają do pobrania Q3 ??? Za info z góry dziękuję!
bbart79 - 2008-12-23, 01:40

Jeśli zapłacisz za aktualizację to będziesz miał wykupiony abonament na dwa lata i w tym czasie będziesz mógł instalować każdą nową mapę. Nowe mapy wychodzą średnio co trzy miesiące. Navigon nie ma w swojej ofercie aktualizacji jednorazowej! Każdy zakup wiąże się z możliwością aktualizacji map właśnie przez okres dwóch lat. Jeśli jest to 2110 max to dodatkowo możesz skorzystać z rabatu 80% na wykupienie właśnie tych aktualizacji (ok. 20 euro). Masz na to 30 dni. Po tym czasie będziesz musiał zapłacić pełną kwotę, czyli 99 euro.

Możesz natomiast bez opłaty skorzystać z "Gwarancji najnowszych map" czyli pobrać mapy Q4 w okresie 30 dni.

jurekogorek - 2008-12-23, 10:19

Dzięki za precyzję i jasność! :smile:
Ktosiek - 2008-12-23, 10:22

Jako że jestem nowy tutaj, więc wypada się przywitać.

Witam Wszystkich ! :)

Dwa tygodnie temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Navigona 8110. Zakupiłem go w Niemczech.

Dokładnie wczoraj, czyli 2 tygodnie po zakupie, zauważyłem pewien problem. Otóż nawigacja nie umie się połączyć z satelitami. Próbuje wyszukiwać ale nic z tego (reszta funkcji tzn. telefon/zdjęcia itd. działają dalej bez zarzutu) . Czy ma to jakiś związek z jego wcześniejszą rejestracją On-line? Przeprowadzałem ją "niby" w Niemczech, ale nie jestem pewien czy to dobrze zrobiłem. A może to nie było to?

Jeszcze wczoraj dojechałem spokojnie za pomocą navigona z Niemiec do Polski. A późnym wieczorem chciałem zrobić rundkę po okolicy żeby jeszcze przetestować jak to tutaj będzie działać. Ale nie umiał złapać połączenia.

Ps Próbowałem szukać wcześniej odpowiedzi na moje pytanie, ale być może za słabo szukałem. Gdyby była jednak, to nie linczujcie ;)

Pozdrawiam.

tomiczek - 2008-12-24, 10:07

bbart79 napisał/a:

Możesz natomiast bez opłaty skorzystać z "Gwarancji najnowszych map" czyli pobrać mapy Q4 w okresie 30 dni.

Prosze o dokladne info w jaki sposob pobrac ten pakiet za darmo. Kupilem navi niecaly miesiac temu, zarejestrowalem przez navigon Fresh i co dalej???
dzieki za info

bbart79 - 2008-12-26, 18:11

Uruchamiasz Navigon Fresh i wybierasz "Mój system". Po podłączeniu urządzenia na górze masz dostępną opcję "Latest Map Guarantee" w co wchodzisz a dalej to już sobie poradzisz.
Kasia2111 - 2008-12-26, 22:46

Zapomniałam wam z tego wszystkiego napisać, że już jest ok :) kilka dni temu przywróciłam z backupu wcześniejsze mapy, błąd zniknął, zainstalowałam jeszcze raz Q4 i działa ładnie ;)
tomason2 - 2008-12-27, 03:18

Witam.

Mam problem z Navigon'em 8110.
Poprzednio miałem mapy Q2, po pobraniu map Q4 Navigon ich najwidoczniej nie wykrywa!
Włączam, menu główne, klikam na "Nawigacja" czekam chwile i z powrotem wywala mnie do menu głównego. Czy spotkał się ktoś z takim problemem ? Bardzo proszę o odpowiedz.

Pozdrawiam.

jurekogorek - 2008-12-27, 12:24
Temat postu: znów kłopociki
Proszę o pomoc w sprawie sposobu zapłaty za pobranie Q4 . Wynika z tego ze posiadane przezemnie konto na inteligo to za mało,muszę chyba jeszcze załozyć następne na paypalu,lub też nie rozumiem tam pewnych rzeczy.Proszę o wyrozumiałość. :roll:
bbart79 - 2008-12-27, 17:44

Też mam konto w Inteligo a za aktualizacje zapłaciłem kartą wydawaną do tego konta (Visa Electron). Możesz jej śmiało użyć jak zwykłej karty kredytowej.
marcin4791 - 2008-12-27, 19:22

Witam wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post na forum:D
Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem Nawigacji samochodowej NAVIGON 2110maxx i mam w związku z tym pytanie:
Chciałem zarejestrować swój produkt na stronie internetowej NAVIGON-u. Przy rejestracji mam podać "Device ID Number" oraz "Serial Number" ( NavigonFresh, mam zainstalowany na laptopie firmy Acer) Mam gorącą prośbę, czy mógłby ktoś z was mi wytłumaczyć "krok po kroku" jak powinienem tę rejestracje przeprowadzić, co gdzie wpisać, itd.
Z góry bardzo dziękuję.

jurekogorek - 2008-12-27, 20:17

bbart79 napisał/a:
Też mam konto w Inteligo a za aktualizacje zapłaciłem kartą wydawaną do tego konta (Visa Electron). Możesz jej śmiało użyć jak zwykłej karty kredytowej.

Własnie próbowaliśmy trzema kartami visa electron wydanymi na trzy rózne osoby,oczywiscie wpisując za kazdym razem dane własciciela karty i za kazdym razem wyskakiwał error, czy czasem nie trzeba posiadać karty KREDYTOWEJ wydawanej również przez np PKO ?
/rejestracja i wgranie nowych aktualizacji oprogramowania 7.0.12 poszło jak po masełku/

bbart79 - 2008-12-28, 02:28

Nie posiadam karty kredytowej w PKO a zakupu dokonałem za pomocą Visy Electron z Inteligo. Nie mam pojęcia co może być przyczyną tego typu sytuacji. Dodatkowy kod z odwrotu karty był wpisany prawidłowo? Może założenie konta w PayPal nie jest takim złym pomysłem?
jurekogorek - 2008-12-28, 10:19

bbart79 napisał/a:
Nie posiadam karty kredytowej w PKO a zakupu dokonałem za pomocą Visy Electron z Inteligo. Nie mam pojęcia co może być przyczyną tego typu sytuacji. Dodatkowy kod z odwrotu karty był wpisany prawidłowo? Może założenie konta w PayPal nie jest takim złym pomysłem?

Cała prawda wyjdzie w poniedziałek,jak w odziale PKO dokonają korekty mojego konta/własciwie 3 kont/ Wpisywaliśmy prawidłowo zgodnie z opisem i to wiele razy próbując wpisywać nawet błędne dane,wyskakiwał zawsze error,ale pózniej spróbowałem pobrac mapy Q4 i bez problemu dokonało tej operacji.Trwało to ze cztery h. Kurcze,mało miałem na koncie... żeby juz nastał poniedziałek. :cry:

tomiczek - 2008-12-28, 12:25

bbart79 napisał/a:
Uruchamiasz Navigon Fresh i wybierasz "Mój system". Po podłączeniu urządzenia na górze masz dostępną opcję "Latest Map Guarantee" w co wchodzisz a dalej to już sobie poradzisz.

dzieki za pomoc!! bylem jakis slepy ze tego nie zauwazylem. Za chwile sciagam aktualizacje.
pozdr
tomek

bbart79 - 2008-12-28, 13:47

jurekogorek napisał/a:
...ale pózniej spróbowałem pobrac mapy Q4 i bez problemu dokonało tej operacji...

Hmm... Nie chcę Cię martwić ale skoro mogłeś bez problemu pobrać Q4 to raczej zapłaciłeś za aktualizację. No chyba że ten błąd namieszał im w systemie i dostałeś mapy za darmo.

tomiczek napisał/a:
bbart79 napisał/a:

dzieki za pomoc!! bylem jakis slepy ze tego nie zauwazylem. Za chwile sciagam aktualizacje.
pozdr
tomek

Przygotuj się na ściągnięcie ponad 1,5 GB danych co trwa czasami kilka godzin w zależności od posiadanego łącza.

PS. Właśnie zakupiłem nową kartę pamięci SanDisk 4GB SDHC i podczas wybierania np. celów specjalnych widać znaczącą poprawę w szybkości działania.

tomiczek - 2008-12-28, 18:35

u mnie tez pojawaia sie blad o braku miejsca na dysku!! a czy mapy przy aktualizacji "nakladaja sie" na te ktore sa juz w navi, czy najpierw trzeba stre wykasowac?
tomason2 - 2008-12-28, 23:31

Jesli pisze, że brak miejsca na dysku trzeba zrobić z 3-4GB miejsca na dysku komputera. POlecam zakup karty 4GB lub 8GB. Ja zamówiłem obie karty :)

[ Dodano: 2008-12-29, 02:34 ]
Doszem do tego dlaczego mam problem z aktualizacją map do wersji Q4. Trzeba bylo zgrac wszystko na większa kartę w moim przypadku było to 8GB i wtedy aktualizować mapy, bez usuwania poprzedniej wersji, w moim przepadku było to Q2.

Jeszcze raz podkreślam, posiadacze Navigona 8110, zainwestujcie w kart przynajmniej 4GB.
Ja kupiłem tutaj. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=510269319

tomiczek - 2008-12-29, 09:36

Fresha mam zainstalowanego na dysku, na ktorym mam wolne ponad 5GB wiec myslalem ze wystarczy. Faktycznie, mam mniej niz 1,5GB na C, ale nie tam zainstalowalem oprogramowanie.
Dodam ze w swojej navi nie mam karty pamieci. Czy moze to jest problemem. Moze najpierw powinienem wykasowac stare mapy? Zostało mi 2-3 dni od rejesytracji urzadzenia na stronie, poźniej juz nie bede mogl pobrac darmowych map Q4

jurekogorek - 2008-12-29, 10:18

W moim 2110max najpierw dograłem darmowe aktualizacje,pózniej wgrałem do navi w którym jest karta 2GB mapy Q4 gdzie już była Q2,może ten program sam kasuje i robi miejsce do nowego produktu navteq-a...? zapisałem wage Q2 "zapisano - 1578,06MB dostępne - 349,56MB a po wgraniu Q4 zapisano - 1686,18MB dostępne - 241,43MB W sumie jest 1927,62 MB całej pamięci , potwierdza się więc że już mało miejsca,najlepiej tak jak podają fachowcy zmienić na 4 GB lub więcej.
tomiczek - 2008-12-29, 10:58

Jesli dobrze sprawdzilem to mimo tego ze mam zainstalowany Fresh na dysku F, to jednak tworzy sie katalog na dysku systemowym, w folderze "moje dokumenty". Niestety nie mam mozliwosc zrobic mniej miejsca niz 1,6GB na dysku C.
Pytanie, czy jesli dokupie karte pamieci do navigacji to problem z komunikatem o braku miejsca zniknie?? Pytam, bo na razie nie mam zamiaru wykupywac aktualizacji i zalezy mi tylko na tej darmowej Q4, wiec nie mam sensu teraz kupowac karty pamieci, jesli mi sie nie przyda

tomason2 - 2008-12-29, 11:09

Nie zniknie. Jesli na dysku C nie będzie miejsca to nie pobierze aktualizacji.
tomiczek - 2008-12-29, 11:16

tomason2 napisał/a:
Nie zniknie. Jesli na dysku C nie będzie miejsca to nie pobierze aktualizacji.

no to nie dam rady nic z tym zrobic, bo partycje systemowa mam mala...
nie ma mozliwosci "podpiac" Fresha pod inny dysk, mimo ze na innym niz C zainstalowalem ten program?

tomason2 - 2008-12-29, 11:21

Tego nie wiem. Może spróbuj na innym komputerze np u znajomego. Powiększ partycje systemową do tych 4GB. Napewno się kiedyś przyda.
Partition Magic jak w pysk będzie idealny :)

tomiczek - 2008-12-29, 11:28

sprobuje powiekszyc partycje i zobaczymy co bedzie sie dzialo. Nie mam tylko pewnosci czy potrzebuje karte kupic czy nie?
Poki co dzieki za pomoc :)

tomason2 - 2008-12-29, 11:46

Też trzeba. Na fabrycznej 2GB nie zrobisz aktualizacji, bo nie mam miejsca. A chciałem zaznaczyć, że u mnie, żeby działało nie mogłem usuwać starych map tylko je zaktualizować z Q2 do Q4. Do tego potrzebna była większa karta.

Zrobiłem backup karty (2BG) programem NAVIGON FRESH (najnowsza wersja). Wrzuciłem czystą kartę 8GB do navigacji i zrekonstruowałem backup. Tym sposobem przeniosłem wszystko z kart 2BG na kartę 8GB. Potem już problemów nie było. Pobrałem nowe mapy u mnie zajęło to godzinę czasu. I teraz działa pięknie na nowych mapach :)

tomiczek - 2008-12-29, 12:22

bede dzialal. Na razie "walcze" a powiekszenie partycji C, co niestety nie udaje mi sie. Moge powiekszac inne, mam w sumie 4, a C nie moge. Juz probuje roznymi programami to tego typu dzialan i nic.
Dzieki za info o kartach

bbart79 - 2008-12-29, 12:23

tomason2 napisał/a:
Też trzeba. Na fabrycznej 2GB nie zrobisz aktualizacji, bo nie mam miejsca.

To co piszesz jest nieprawdą. Na fabrycznej karcie jak najbardziej można zrobić aktualizację do Q4.

tomiczek napisał/a:
bede dzialal. Na razie "walcze" a powiekszenie partycji C, co niestety nie udaje mi sie. Moge powiekszac inne, mam w sumie 4, a C nie moge. Juz probuje roznymi programami to tego typu dzialan i nic.
Dzieki za info o kartach

Przenieś "Moje dokumenty" na inną partycję i po problemie. Sam tak robiłem. Jak nie wiesz co i jak to napisz a podpowiem.

tomason2 - 2008-12-29, 12:31

bbart79 napisał/a:
tomason2 napisał/a:
Też trzeba. Na fabrycznej 2GB nie zrobisz aktualizacji, bo nie mam miejsca.

To co piszesz jest nieprawdą. Na fabrycznej karcie jak najbardziej można zrobić aktualizację do Q4.

W navigonie 8110 niestety się nie dało. Mimo, że było 1,9GB na karcie pamięci, a aktualizacja miała 1,7GB.

bbart79 - 2008-12-29, 12:34

W 2110 max jak najbardziej można. Choć po przesiadce na 4GB SDHC widać różnicę w działaniu np. przy wyborze celów specjalnych. Wydaje mi się jednak, że poprawa prędkości związana jest ze wzrostem prędkości samej karty.
tomiczek - 2008-12-29, 12:51

bbart79 napisał/a:
Przenieś "Moje dokumenty" na inną partycję i po problemie. Sam tak robiłem. Jak nie wiesz co i jak to napisz a podpowiem.

u mnie to nic nie da bo najwiecej miejsca zajmuje system, dlatego probuje wg podpowiedzi tomason2 zwiekszyc miejsce przerzucajac z innych ale niestety ciagle sie nie udaje

bbart79 - 2008-12-29, 13:13

Jak masz zrobioną kopię zapasową karty z nawigacji to jest ona zapisana w folderze w moich dokumentach więc zajmuje sporo miejsca. Takie przenosiny mogą więc dać Ci dużo miejsca. Wystarczy coś ok. 2,5 GB wolnego na C i aktualizacja powinna dać się uruchomić.
tomiczek - 2008-12-29, 13:46

bbart79 napisał/a:
Jak masz zrobioną kopię zapasową karty z nawigacji to jest ona zapisana w folderze w moich dokumentach więc zajmuje sporo miejsca. Takie przenosiny mogą więc dać Ci dużo miejsca. Wystarczy coś ok. 2,5 GB wolnego na C i aktualizacja powinna dać się uruchomić.

mam 3,5gb wolne wiec probuje aktualizowac

narazie trwa pobieranie. zobaczymy czy dane obecne z pamiecie zostana pokryte nowymi..dzialam poki co bez dodatkowj karty pamieci

Kasia2111 - 2008-12-29, 22:45

A ja dzisiaj przeglądając recenzje na benchmarku znalazłam taki artykuł: http://www.benchmark.pl/t...trona/3979.html

I właśnie z niego pochodzi ten cytat:

"A teraz czas na najlepsze. Na Navigon 8110 można uruchomić bez problemu Automapę. W tym celu należy na czystą kartę SD wgrać plik UpdateMe.exe załączony nieco niżej. Pozwoli on na uruchomienie Windows Explorer na nawigacji. Reszta jest już raczej jasna."

A teraz pytanie, czy ktoś z was próbował może tak zrobić? Jestem ciekawa czy na moim 2110max tez by działało ;) Jak tylko kupie nowa kartę to sprawdzę, ale wydawało mi się ze aby uruchomić automape to trzeba odblokować urządzenie.

bbart79 - 2008-12-30, 01:44

Temat znany już od bardzo dawna. Na swoim 2110 max miałem AM, IGO 2006, IGO8, MapaMap i V7. Wszystko jest dziecinnie proste. Sam swego czasu podawałem na forum linka do tego pliku. Jak poszukasz na youtube filmików dotyczących 2110 max to znajdziesz m.in. jeden dodany przeze mnie jak uruchamiam V7. Jakość jego jest co prawda mało satysfakcjonująca ale widać jak pięknie się uruchamia.

[EDIT]
Link bezpośredni do filmiku

tomiczek napisał/a:
...zobaczymy czy dane obecne z pamiecie zostana pokryte nowymi...

Nie za bardzo wiem skąd masz w ogóle wątpliwości, że może tak nie być? Przecież oczywiste jest, że stare mapy muszą zostać usunięte a na ich miejsce zostaną wgrane nowe. Jak by było inaczej to po dwóch aktualizacjach musiałbym używać już karty 8GB :wink:

tomason2 - 2008-12-30, 10:42

Ja zainstalowałem automapę 5.2.0 na navigona 8110. Działa bardzo dobrze. Na jednej karcie mam navigona, na drugiej automape.
tomiczek - 2008-12-30, 12:32

bbart79 napisał/a:
Nie za bardzo wiem skąd masz w ogóle wątpliwości, że może tak nie być? Przecież oczywiste jest, że stare mapy muszą zostać usunięte a na ich miejsce zostaną wgrane nowe. Jak by było inaczej to po dwóch aktualizacjach musiałbym używać już karty 8GB

Mialem watpliowosci, bo pierwszy raz aktualizowalem mapy, a nie mialem jednoznacznej odp jak to sie odbywa dokladnie ( czy stare mapy mam usunac, czy nie) Teraz juz jestem mądrzejszy :P

bbart79 - 2008-12-31, 01:10

tomason2 napisał/a:
Ja zainstalowałem automapę 5.2.0 na navigona 8110. Działa bardzo dobrze. Na jednej karcie mam navigona, na drugiej automape.

Można nawet mieć dwie nawigacje na jednej karcie. Trzeba tylko trochę głębiej poszperać w plikach konfiguracyjnych. Miałem tak, że wciskając "Nawigacja" miałem oryginał a jak wybierałem zdjęcia to miałem IGO8. Niestety po uruchomieniu oryginalnej nawigacji potrzeba resetu aby zwolniła ona odbiornik GPS. Dopiero po tej czynności można używać innego oprogramowania.

wojt72 - 2008-12-31, 12:13

To mój pierwszy post więc Witam wszystkich serdecznie!
Trafiłem na to forum właśnie ze względu na navigona i parę dni potem kupiłem moją pierwszą navi navigon 1210,choć docelowo ma być 7210,postanowiłem sam zobaczyć jak się spisuje mniejszy brat.
A więc do rzeczy.Póki co testy w dużym mieście w niemczech,po trasach już znanych i zupełnie nowy teren.Rewelacja z mały ale ,troszkę późno podaje ostatni komunikat o skręcie,może za szybko jeżdżę heh,samo urządzonko wykonane solidnie,obsługa bez problemowa ,nawet w moim wieku :wink: ,minusik za baterie 1h to chyba mało,tyle że nie mam jak porównać bo jak pisałem to moja pierwsza nawigacja.
Na testy w kraju trzeba będzie poczekać niestety ale póki co jest oki.

bbart79 - 2008-12-31, 17:11

Witamy w naszym gronie :mrgreen:

Mam nadzieję, że sprzęt będzie się sprawował bezproblemowo. Moja mała sugestia to (oczywiście w miarę możliwości) wykupienie aktualizacji map. Wychodzą w miarę często i wbrew pozorom wnoszą wiele zmian. No chyba, że w niedalekiej przyszłości zamierzasz zmienić ten model na 7210 :smile: W tym wypadku raczej wykupienie map nie ma sensu na model 1210.

tomason2 - 2008-12-31, 17:15

bbart79 napisał/a:
tomason2 napisał/a:

Można nawet mieć dwie nawigacje na jednej karcie. Trzeba tylko trochę głębiej poszperać w plikach konfiguracyjnych. Miałem tak, że wciskając "Nawigacja" miałem oryginał a jak wybierałem zdjęcia to miałem IGO8. Niestety po uruchomieniu oryginalnej nawigacji potrzeba resetu aby zwolniła ona odbiornik GPS. Dopiero po tej czynności można używać innego oprogramowania.

W moim przypadku przełożenie karty z automapą nie sprawia mi problemu. Więc nie ma potrzeby :)

wojt72 - 2008-12-31, 21:19

no założenie jest takie ,że jak to będzie ładnie chodziło /a na razie tak jest/ to będzie 7210,a to powędruje do przyjaciela ,który zawsze się tu trochę mota jak do mnie jedzie he he/nawet nie zerwałem folijki a niech tam/,a teraz ide się upić
Tomi - 2009-01-02, 18:36

Witam :) po zapoznaniu się z waszymi wypowiedziami stałem się szczęśliwym posiadaczem Navigona 2110 max. Ale jest mały problem z obsługą klawiatury - mój Navigon nie obsługuje takich wyrazów (znaków specjalnych - po naciśnięciu SYM) jak ż, ć, ę, ą, itd. zamiast tego mam wyrazy czeskopodobe w polskiej wersji językowej :( Znacie na to sposób??
bbart79 - 2009-01-03, 00:54

Sposób? Raczej nie, gdyż żaden Navigon nie obsługuje polskich "ogonków".
zurek1 - 2009-01-03, 03:34

Witam Wszytkich i pozdrawiam Navigo-manów, :wink:

Cieszę się, że wreszcie trafiłem na ten temat.
Od dwóch tygodni jestem posiadaczem 2110 max i tyle samo walczę z wszystkimi trudnościami opisanymi wcześniej. 2 razy dzwoniłem do help-line i muszę powiedzieć, że udzielają tam sprzecznych informacji.

Teraz już jestem na etapie po ściągnięciu Q4 (weszło bez problemu na 2GB) problem w tym, że wcześniej własnie miałem cały czas komunikat o braku pamięci. Kobietka w helpie poradziła aby wyzucić katalom „map” recznie i potem spróbować ściągnąć najnowsze mapy. Tak zrobiłem, ale dalej miałem informację o zbyt małej ilości pamięci, później znowu metodą własnych doświadczeń zwiększyłem ilości pamięci na partycji systemowej i poszło.
Ściągało się ze 2,5 godziny, ale wreszcie wszystko się zainstalowało. Navigon Fresk pkazuje, ze na urządzeniu mam nowe mapy, niestety Navigonek NIE DZIAŁA !
Tak jakby nie widział map. :(
Ręce mi opadły, ale teraz widzę, że może jednak nie trzeba było usuwać tych map Q2.

Tomi - 2009-01-03, 11:18

bbart79 napisał/a:
Sposób? Raczej nie, gdyż żaden Navigon nie obsługuje polskich "ogonków".

Poradziłem sobie i juz w sumie nie potrzebuje "ogonkow" :) wystarczy napisanc całe slowo i wcisnąc spacje :)

jurekogorek - 2009-01-03, 12:36

cyt...Ręce mi opadły, ale teraz widzę, że może jednak nie trzeba było usuwać tych map Q2.

W moim przypadku najpierw dograłem aktualizację oprogramowania a pózniej nic nie usuwając /Q2/ dograłem bez problemu Q4.

bbart79 - 2009-01-03, 14:03

zurek1 napisał/a:
Ręce mi opadły, ale teraz widzę, że może jednak nie trzeba było usuwać tych map Q2.

Niestety bez map na karcie pamięci nie uda Ci się zaktualizować nawigacji. Mam tylko nadzieję, że zrobiłeś backup za pomocą Navigon Fresh i możesz przywrócić te mapy. Szkoda, że nie poszukałeś nas wcześniej i nie poczytałeś tego wątku, w którym to pisałem, że bez starych map na karcie nie będzie nowych :neutral:

gringo8 - 2009-01-03, 14:24

Kasia2111 napisał/a:
(...)
"A teraz czas na najlepsze. Na Navigon 8110 można uruchomić bez problemu Automapę. W tym celu należy na czystą kartę SD wgrać plik UpdateMe.exe załączony nieco niżej. Pozwoli on na uruchomienie Windows Explorer na nawigacji. Reszta jest już raczej jasna."
(...)

A robil ktos ten numer z 7210 ??
Od miesiaca jezdze na tej nawigacji ale na Polske wolalbym Automape.

Przy okazji - widzialem ze kilka osob pytalo w tym watku o model 7210.
Mialem wczesniej przez chwile 7110 i roznca jest kolosalna - glownie jesli chodzi o szybkosc dzialania samego urzadzenia. Procek 600Mhz robi swoje :wink: - czas reakcji menu, obliczanie tras itd. Wszystkie bajery typu LandMark View, Line Assist, 3D-costam - mają sens jedynie w Europie Zachodniej - w Polsce dzialają jedynie w kilku miejscach.
Brakuje odtwarzacza mp3, video - jesli komus potrzebne. FM-transmittera tez nie ma - wbrew temu co podaja w jednym ze sklepow internetowych. Zestaw glosnomowiacy jest - ale w zasadzie podczas jazdy nie da sie z niego korzystac wiec pozytek jest niewielki.
Voice Recognition dziala tylko po angielsku i w dodatku z uwagi na kiepskiej jakosci mikrofon trzeba sie dobrze przyblizyc do urzadzenia.
Design jest extra - z wyjatkiem kabla do ladowarki ktory jest mocowany od dołu i tak jakos dziwnie odstaje.
Uchwyt OK - w przeciwienstwie do tego okrągłego dziwoląga z 7110 - tamten to jakas porazka byla - nie dosc ze telepalo nawigacją to jeszcze przy zdejmowaniu zwyczajnie sie rozlecial :???:

Podsumowując: calkiem fajna navi - tylko troche droga - za droga moim zdaniem.
Ale po instalacji AM powinno byc superowo - tylko jak to sie robi?

Pozdrawiam

bbart79 - 2009-01-03, 14:30

gringo8 napisał/a:
Ale po instalacji AM powinno byc superowo

Oj ja bym na Twoim miejscu uważał z tego typu stwierdzeniami :razz: Szczerze to wolę swojego Navigona 2110 max z oryginalnym oprogramowaniem nawigacyjnym niż z AM. AM nie jest tak dopracowana jak oryginał.

jurekogorek - 2009-01-03, 19:52

Oj a ja chyba przestałem byc fanem Q4 na Polskę. Jutro wyjeżdzam do Białki Tatrzańskiej na narty i w związku z tym wpisałem centralną ulicę - Środkowa - navteq nic o tym nie wie?
Następnie wpisałem w Nowym Targu Pl.Evry i ul.Rynek 29 ponieważ na stronie PKO znalazłem w tych miejscach bankomaty i znowu kishka...?
Nieładnie to wygląda :evil:

zurek1 - 2009-01-03, 21:42

Witam,
Na szczęście kopie wcześniej zrobiłem, więc dzisiaj była kolejna runda starcia.
1. Wgrałem ponownie Q2 z systemem 09
2. Upgrade sytemu do 12
3. Upgrade map do Q4
4. Czekanie godzinkę na ponowne złapanie fixa przez nawigację.
5. Uff…. Udało się.

Co do jakości map Q4 nie będę się jeszcze wyrażał, trzeba protestować w trasie. Widzę jedynie że plik waży parę megabajtów więcej w porównaniu do Q2, wiec coś musi być dodane. Niestety pierwsze lokalizacje/błędy, które mi wpadły do głowy do sprawdzenia, były tak samo źle zrobione w Q2.
Nie mam porównania do żadnej innej nawigacji, ale mój 2110 wyprowadził mnie już ze 2 razy w dróżkę dla pieszych.
Chciałbym z ciekawości wgrać Automapę aby sprawdzić, czy niektóre adresy są lepiej rozpisane. Czy da się to zrobić w łatwy sposób, czy wymaga to jakiś ingerencji w software oryginalny.??

Pozdrowienia

dip - 2009-01-06, 22:09

Witam,

przepraszam, że kazałem Wam tyle czekać na moją odpowiedź w sprawie wgrania nowych map, ale HDD w laptopie najzwyczajniej w świecie sobie padł był i dopiero wymiana na nowy pozwoliła mi tu zaglądnąć :)

No i zaktualizowałem mapy do Q4 - bez najmniejszego problemu, na standardowo dołączanej karcie 2GB, w czasie 4 godzin. Na karcie zostało coś ponad 240 MB i ciekawe co będzie dalej. Póki co lada dzień potestuje nowe mapy, szczególnie w miejscach gdzie do tej pory nawigacja próbowała mi wmówić, że ma racje, a ja sie nie znam i powinienem jechać po prąd :mrgreen:

W razie pytań piszcie!

asiorek - 2009-01-07, 15:10

Witam wszystkich posiadaczy Navigon'a po raz pierwszy

Chciałbym się podzielić wrażeniami z użytkowania mojej nawigacji 1210. Jeżdżę z tą nawigacją od 3 miesięcy i uważam, że za kwotę 500 pln nie znajdziemy lepszej niż 1210 - oczywiście jest to moje zdanie. Przed kupnem miałem możliwość jeździć z Mio Moov 330 i TomTom XL ale wybrałem Navigona i nie żałuję. Kultura pacy i prowadzenia po drodze jest dużo większa niż u w/w konkurencji, no i jak dla mnie super wygląd samego urządzenia i widoku mapy. Oczywiście ma on wady ale która nawigacja ich nie ma.
Przyłączam się do grona osób, które uważają, że Navigon powinien mieć swoją odrębną rubrykę.

Pozdrawiam

tomiczek - 2009-01-07, 22:05

->asiorek
czy mozesz napisac na jakich drogach "włacza" sie asystent pasa ruchu? tylko na autostradach, czy drogach krajowych/expresowych tez?
dzieki

gringo8 - 2009-01-07, 22:34

tomiczek napisał/a:
->asiorek
czy mozesz napisac na jakich drogach "włacza" sie asystent pasa ruchu? tylko na autostradach, czy drogach krajowych/expresowych tez?
dzieki

w 7210 z mapami Q3 wlacza sie na wszystkich drogach w Europie Zachodniej. W Polsce jeszcze mie sie ani razu nie właczylo...

asiorek - 2009-01-08, 10:32

na mojej 1210 z mapami Q4 asystent pasa ruchu włączył mi się dwa razy na autostradzie między Łodzią a Piotrkowem Trybunalskim. Chyba nie jest tak źle biorąc pod uwagę odległość ale tyczy się to chyba tylko autostrad. Na innych autostradach w naszym kraju (a jest ich niewiele :twisted: ) nie wiem bo nie miałem okazji jechać.
dip - 2009-01-08, 18:57

Witam,

polecam moje wypociny kilka linijek wyżej ;) Na autostradzie Wrocław - Kraków, w okolicach tych dużych miast Lane Assistant pięknie działa :) poza tym, do testów tego rozwiązania należy jednak polecić Niemcy, tam to dopiero działa... ;)

szwajcar_wb - 2009-01-09, 08:16

A może mi ktoś podpowiedzieć jak przyśpieszyć demonstrację?
asiorek - 2009-01-10, 01:05

Chyba nie ma takiej możliwości, przynajmniej ja nie znalazłem.
ROAD RUNNER - 2009-01-11, 21:40
Temat postu: NAVIGON
Witam NAVIGOMANKI i NAVIGOMANÓW w 2009 r. Dawno mnie nie było ale trochę poczytałem i już w tematach jestem na bieżąco
szwajcar_wb napisał/a:
A może mi ktoś podpowiedzieć jak przyśpieszyć demonstrację?
Niestety musimy się meczyć z DEMO w zadanych prędkościach przez NAVTEQ. Do tej pory nikt nie wykombinował jeszcze jak zmienić prędkość w DEMO :sad:
zurek1 - 2009-01-11, 23:29

Wszystkiego Dobrego w nowym roku 2009 :cool:
wojt72 - 2009-01-14, 14:06

Witam w Nowym Roku i oczywiście pozdrawiam.
Przypomnę że nie dawno stałem się posiadaczem nawigonka 1210,sprawuje się całkiem dobrze ale ostatno nie mógł znaleźć satelit bardzo długo i musiałem wracać na ślepo ,na drugi dzień było już wszystko oki.
Druga sprawa oglądałem 72 10 w saturnie i miałem wrażenie że odkleja się w nim wyświetlacz?Co raz bardziej zastanawiam się nad celowością wymiany na ten większy model,może pora dokupić aktualizacje?
A i jeszcze podsumowanie,czemu nie kupiłem nawigacji dużo wcześniej ..he he !!!!

pavelsky - 2009-01-14, 21:11

Witam Serdecznie!
To mój debiucik na tym forum :wink:
Jestem szczęśliwym posiadaczem Navigon 2110 max od 8 miesięy. Zjeździłem nim kawał Polski i powiem że daje rade :cool: czasami w mieście każe jechać pod prąd, ale nawigacja ma nam pomagać a my mamy myśleć :idea:
Właśnie dziś opłaciłem te 19 euro i zasysam mapę w promocji, mimo że rabacik był ważny 30 dni od rejestracji :roll: Zagadałem tych w centrali w Niemczech i zmiękli :lol:
Mam kartę 2GB, teraz zacząłem się obawiać czy odpali mi nowa mapa Q4 jak już ściągnę?
Swoją drogą zamówiłem na allegro 8 GB, tylko nie wiem jak się przenosi dane na inną kartę :sad: Proszę Was o pomoc.

P.S.
Niedawno mój komputer nie rozpoznawał ani karty, ani urządzenia gps, tak po prostu, nic nie dawały rady specjalistów, nie mogłem nic aktualizować, aż tu nagle moja luba nie mająca zielonego pojęcia (podobnie do mnie :mrgreen: ) o urządzeniach elektronicznych powiedziała: zresetuj! I zadziałało :lol: Marnuje mi się kobiecina jako księgowa :wink:

[ Dodano: 2009-01-14, 22:34 ]
Trwało to ponad 4 godziny, ale zainstalowało się na 2GB karcie bez najmniejszego problemu! Na pierwszy rzut oka, wygląda ok. Dużo nowych punktów rozpoznaje (np. restauracje, stacje paliw). Jutro zobaczę czy rozpozna nowo pobudowaną obwodnicę Grudziądza :?:

dip - 2009-01-16, 23:46

Witam,

dzisiaj zrobiłem ok. 200 km z mapami Q4 i:

- nie poprawiono błędów, które napotykam w okolicach mojego miejsca zamieszkania :???: (ciekawe jak w innych miejscach),
- jak już była mowa pojawiło się troche nowych punktów, w oko wpadła mi ikonka sklepu LIDL, który wg nawigacji stoi...po drugiej stronie ulicy w stosunku do rzeczywistości :roll: ,

Szczerze mówiąć to bardziej widocznymi zmianami są dodatkowe ikonki, a nie poprawki w mapach :roll: Jak jeszcze coś zauważę to nie omieszkam sie z Wami podzielić :)

bbart79 - 2009-01-17, 01:16

A ja postanowiłem kupić sobie dodatek Text to Speech i niestety nie działa. O ile przy zakupie jesteśmy informowani o tym, że funkcja ta działa tylko w niektórych krajach o tyle już nikt nie poinformuje nas, że dodatkowo działa tylko w wybranych językach. Mieszkam teraz na wyspach i tu akurat funkcja ta działa znakomicie jednak nie w języku polskim. Tak więc zostałem nabity w butelkę i wydałem niepotrzebnie kasę na coś z czego nie mogę korzystać.
pavelsky - 2009-01-17, 18:43

Witam!
Mogę potwierdzić, że Q4 ma tylko kosmetycznie poprawione mapki tj. ikonki się błyszczą, nazwy obiektów koło których przejeżdżamy się ukazują - ok.

Mieszkam w Grudziądzu gdzie w ostatnim czasie oddano do użytku dwie bardzo ważne (nie tylko dla mojego miasta) drogi.

Pierwsza to Droga Łąkowa (nazwa trochę myli :wink: ) która jest połączona z wielką inwestycją tzn obwodnicą miasta (ważne dla TIR-ów, i tych co nie chcą się przeciskać przez centrum 100-tysięcznego miasta) o nazwie Trasa Średnicowa. Mapa Q3 nie widziała nowo pobudowanego odcinka Drogi Łąkowej, ale już nowa Q$ widzi cały odcinek tej drogi :!:
Niestety jadąc dalej, Trasą Średnicową - nie widzi jej mapka :evil:

Niestety, mapka nie widzi także nowo powstałych rond w mieście, w dalszym ciągu traktuje je jako skrzyżowania :evil:

Mam nadzieję, że w końcu przyłożą się w Navigonie do stworzenia czegoś na podobieństwo automapy!!! Średnio mnie bawią kosmetyczne poprawy :roll:

Pozdrawiam Was serdecznie Paweł

bbart79 - 2009-01-18, 05:06

pavelsky napisał/a:
Mam nadzieję, że w końcu przyłożą się w Navigonie do stworzenia czegoś na podobieństwo automapy!!!

A ja mam nadzieję, że jednak nie będą iść w ślady AM, gdyż w moich stronach jest ona beznadziejna i ma jedno z najsłabszych pokryć spośród produktów nawigacyjnych. Wiadomo, że nie ma idealnych map a życzenia to raczej do Navteqa niż do Navigona, gdyż to właśnie on jest autorem map w nawigacjach Navigona :wink:

asiorek - 2009-01-18, 21:50

Witam

Ja jestem bardzo ciekawy czy w następnej aktualizacji będą poprawki które zgłosiłem w navtequ. W okolicach mojego miejsca zamieszkania było kilka poważnych błędów i postanowiłem je zgłosić. Niestety nie można tego zrobić przez polską stronę navigona (a szkoda). Jeśli takie poprawki będą nanoszone w miarę szybko to chyba będzie to jedyny sposób na dokładniejsze mapy.

Pozdrawiam

pioorkis - 2009-01-19, 06:14

Ja już niestety straciłem zapał w tym względzie :( Od początku 2008 r. kilkudziesięciokrotnie (!) zgłaszałem różne błędy w mojej okolicy i żaden nie został uwzględniony w nowych mapach - a były to błędy dość konkretne ...
asiorek - 2009-01-20, 15:26

A w jaki sposób zgłaszałeś te błędy? Czy przez stronę navigona, czy przez stronę navteqa? Przez stronę navteqa podaje się maila i może muszą coś odpowiedzieć? Nie wiem bo jeszcze nic nie dostałem.
pioorkis - 2009-01-20, 21:47

Przez stronę Navigona ... ale już sobie odpuściłem te zabawy. W TomTomie mam teraz to udogodnienie, że dzięki Mapshare od razu mam uwzględnione swoje poprawki ... ;)
Marta P. - 2009-01-22, 00:54
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc odnosnie NaVigatona 7210!
Witam!
Kupilam dzisiaj nawigacje Navigon 7210, w instrukcji obslugi nie jest napisane ile powinna sie ladowac po raz pierwszy! Laduje sie juz 10 godzin i laduje i laduje...
Czy ktos moze mi powiedziec ile ta navigacja powinna sie ladowac po RAZ PIERWSZY?
Druga sprawa jest taka, ze chcialam uaktualnic w niej mapy i do tego zalogowalam sie na stronie navigon i nastepnie mialam wprowadzic kod, ktory dostalam razem z nawigacja. Pojawia sie informacja, iz kod jest NIEWAŻNY lub NIEPOPRAWNY! Czy w zwiazku z tym powinnam zwrocic sie do sprzedawcy?
Bardzo prosze o pomoc, za 3 dni musze byc w innym miescie i nie wiem jak tam dojade... Do tego sie zdenerwowalam, bo nie wiem o co chodzi z tym kodem i ile to ma sie ladowac!
W podreczniku byla podana informacja, iz ta nawigacja powinna sie ladowac 4-5godzin i po zmianie koloru z pomaranczowego na zielony ladowanie zostanie zakonczone. U mnie caly czas jest pomaranczowy, a po wlaczeniu nawigacji jest jedna kreska w baterii po 10godzinach ladowania....
Czy ktos moze mi pomoc i napisac cos na ten temat??????

pavelsky - 2009-01-22, 16:29

Co do ładowania to uważam że po prostu tyle czasu twoje urządzenie potrzebuje. Moje ładowało się bodajże 8h. :shock:
Co do kodu to zgłoś problem emailem na oficjalnej stronie navigon. Ja zgłosiłem i pomogli mi bardzo szybko. :idea:

Pozdrawiam

Bolec - 2009-02-01, 11:08

Witam, mam Navigona 2110 max i chciałem zapytać co zrobić, by móc skorzystać z mojego "Latest maps guarantee", gdyż ciągle wyskakuje mi błąd, że mam za mało miejsca by móc pobrać mapy, nawet pomimo tego, że zajmują one ~1.6GB, a na dysku C mam wolne prawie 3GB. Próbowałem przenieść moje dokumenty na dysk E, gdzie mam wolne ~19GB (!) i nadal nic, ten sam komunikat. W sumie aż tak strasznie mi się nie spieszy, bo mam czas do końca lutego na pobranie darmowych map, ale z drugiej strony za tydzień planuję jechać do Kolonii (w Niemczech) i byłoby mi niezmiernie miło, gdyby mi ktoś dopomógł z update'em. Pozdrawiam - Bolec.
tomektt - 2009-02-01, 12:30

Witam
Mam problem.
Otóż nie mam karty kredytowej, więc poprosiłem znajomego, który posiadając takową, aby zapłacił za mapy z 80% opustem. Podałem mój swój login i hasło. Niestety nie byłem przy tym jak to robił.
Faktura przyszła na niego. wprawdzie jest w pozycji ship to address mój adres, ale jednak od tego momentu nie mogę się zalogować na moje konto w navigonfresh, mam komunikat nie ma takiego konta.
Teraz nie bardzo wiem czy mam założyć nowe konto, ale czy wtedy będę miał możliwość pobierania map, czy to znajomy będzie miał wyłącznie tę możliwość.
Odpowiedzcie.

jurekogorek - 2009-02-02, 09:57

Też miałem podobny problem,różnica polegała na tym że nie przyszła żadna faktura nie ubyło też na koncie /inteligo/ a mapy Q 4 dograłem i bez problemu wchodzę na swoje konto Navigon fresh. Poczytaj o tym na siódmej stronie. Zupełnie tego nie rozumiem. :roll:
zbigniew J - 2009-02-02, 14:09

Koledzy @asiorek i @pioorkisJa ja zgłaszałem poważne poprawki do map od września do listopada nie pamiętam już ile razy i zarówno przez stronę navteqa jak i navigona. Niestety do dzisiaj żadnej nie uwzględniono. A poprawki są dość poważne np brak ulic i to w centrum mojego miasta, gdzie np automapa czy navigo uwzględniły te poprawki a także np wszystkie nowe ronda już pół roku temu. Więc sobie odpuściłem dalsze starania. i póki co jeżdże na navigo 8i w mojej omni, a szkoda bo na 8110 wydałem kupę kasy.

pozdrawiam wszystkich użytkowników navigona

dip - 2009-02-03, 23:23

Witam,

kolejna ciekawostka dot. map Navteq w naszych Navigonach - wpiszcie, sprawdźcie, może to tylko u mnie występuje:

1. w zakładce "Kod pocztowy lub..." wpiszcie KOŁOBRZEG

2. w zakładce "Ulica" wpiszcie PORTOWA

3. nie ma Portowej ? niemożliwe...

a teraz:

1. w zakładce "Kod pocztowy lub..." wpiszcie 78-100

2. w zakładce "Ulica" wpiszcie PORTOWA

3. to jednak jest Portowa! :mrgreen:

normalne ? tak powinno być ? chyba niezbyt logiczne rozwiązanie...

Tuzio - 2009-02-04, 04:05

Witam, mam pytanie... Czy w Navigonie 2110max można zaktualizować z map Q4 tylko mapkę Polski bez instalacji pozostałych...?
dip - 2009-02-04, 18:04

Witam,

jeżeli dobrze pamiętam to podczas aktualizacji map nie ma możliwości wybrania tylko mapy Polski... :roll:

bbart79 - 2009-02-05, 02:19

Podczas aktualizacji nie ma możliwości wyboru krajów. Jak już uaktualnisz mapy to możesz usunąć poszczególne kraje za pomocą Navigon Fresh.
Bolec - 2009-02-09, 18:07

@dip - potwierdzam to o co prosiłeś z Kołobrzegiem. Moja nawigacja to Navigon 2110 max z mapami q3 2008 i jest dokładnie tak, jak to opisałeś.
dip - 2009-02-09, 21:02

Witam,

czyli jednak TTTM (te typy tak mają) :twisted:

I nadal twierdzę, że jak do kogoś jadę to znam miasto, ulicę itp., rzadziej kod pocztowy. Napiszę dwa słowa do Navteq w tej sprawie i chętnie usłyszę wyjaśnienie, może tam jest jakieś "drugie" dno :mrgreen:

navimike - 2009-02-09, 23:44
Temat postu: Trochę o Navigonie...
Witam wszystkich navigomanów.Śledzę dyskusje na temat navigonów już od dwóch miesięcy, ponieważ chciałem kupić 8110 już od świąt, po sprzedaży poprzedniego urzadzenia którym było MIO p550. Zamiar swój zrealizowałem na początku stycznia i tu wielkie dzięki wszystkim piszącym na forum, ponieważ informacje stąd pomogły mi w podjęciu decyzji. Navi kupiłem na początku stycznia w EuroAGD za 1199. Cena taka była tylko przez kilka dni po Nowym Roku i to był tez element zachęcający. Urzadzenie jest na wysokim poziomie chociaż włącznik jest zbyt czuły na przypadkowe naciśnięcia chociaż w Mio był bardziej nieznośny.Duży i czytelny ekran to przy takich wymiarach obudowy to dobre rozwiązanie,gdyż chcialem by miescił się w kieszeni koszuli gdzie nosze go w tym trochę biednie wyglądającym futerale. Brak mi solidnego ucha do smyczy jakie miałem w Mio. Po mapie na Polskę nie spodziewalem się wiele i jak piszą szanowni forumowicze dużo wnich trzeba poprawić i szkoda,że navteq nie lubi korzystac z podpowiedzi użytkowników.Moim skromnym zdaniem programiści od map żyją w swoim świecie. Jestem w przededniu zakupu Automapy na Polskę,poniważ jeżdziłem z jej róznymi wersjami na róznych urządzeniach i mam bardzo pozytywne o niej zdanie. Navteq nie umieszcza nazw wielu ulic w podmenu miasto,które można znależć w podmenu kod pocztowy lub bezpośrednio na mapie. Wiele tras wytycza w sposób nielogiczny pomimo istnienia dróg spełniających warunki określone w trasie.Przeglądnie fragmentow mapy też jest uciążliwe i wymaga dużej cierpliwości.Automapa ma nazwanych wiele jezior,które w navteq zwyczajnie nie istnieją jak również zauważyłem brak niektórych dróg asfaltowych nienowych co trochę dziwi przy istnieniu na tych mapach wielu dróg gruntoeych bez znaczenia jak np. dojazd do gospodarstwa na wsi. Informacje z forum o mozliwości zastosowania Automapy na innej karcie była jednym z najważniejszych elementów składajacych się na wybór jednak dośc drogiego urzadzenia. O rejestracji i aktualizacji może innym razem, chociaz były problemy napiszę w kolejnym poście . Pozdrawiam Kasię i wszystkich forumowiczów.

[ Dodano: 2009-02-12, 22:34 ]
Witam ponownie Navigomanów.Parę słów o rejestracji i pobieraniu nowego oprogramowania i map.Przeczytałem wiele na ten temat i mimo tego miałem niewielkie kłopoty zwłaszcza z rejestracją urządzenia.Kłopot polegał na tym, że po zalogowaniu się na stronie Navigon niezbyt dokładnie przeczytałem polecenia i najważniejsze jest to, że w przypadku m.lnnymi 8110 rejestracji należy użyć programu Navigon Fresch,który jest dostarczony z płytą lub możliwy do ściągnięcia ze strony.Mój kłopot polegał na tym, że po wejściu do Navigon Fresch nie zauważałem, że w lewym dolnym rogu strony tytułowej pojawiał się mój e-mail(oczywiście po zalogowaniu) oraz niżej moje urządzenie. Po kliknięciu na ten napis podano,że urządzenie nie jest zarejestrowane i poproszono o podłączenie do komputera i wtedy już z górki. Kolejny problem, że program Navigon Fresch na dołączonym CD zawierał język polski, ale nie posiadał w spisie krajów Polski. Miało to znaczenie przy ściąganiu map ponieważ po czterech godzinach ściągania na sam koniec wykazywał błąd. Dopiero program ściągnięty ze strony posiadał w wykazie krajów Polskę i po zmianie kraju w ustawieniach wszystko pos lo z górki. Zwracam wszystkim uwagę na wykonanie kopii zapasowej przed manewrami zgodnie z zaleceniami producenta i co jest zgodne z prawem. Nie wolno usuwać poprzednich wersji map, ponieważ nowe to sa niejako uzupełnienia i zmiany nanoszone na poprzednią wersję. Tutaj mam wątpliwości jak mógłbym udowodnić policjantowi na drodze legalność oprogramowania. Myslę, że jest to nieprzemyślane działanie, bo jeśli jest inaczej to powinny istnieć procedury sprawdzania legalności i kierowcy powinni być o tym poinformowani. Chociaż w moim przypadku jest legalny nie wyobrażam sobie jak miałbym to udowodnić policjantowi na drodze. Nie mam obowiązku wozić ze sobą paragonów ani innych dowod,ów zakupu, które i tak nie są gwarancją legalności. Może wypowie się przeszkolony w temacie policjant ?

stasek81 - 2009-02-15, 01:10

Witam wszystkich, od tygodnia posiadam NAVIGONA 2110 max siedzę już którąś noc i przeglądam różne fora, no i nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie(jeżeli coś przegapiłem to z góry przepraszam). a dokładnie chodzi mi o te 30 dni, to znaczy posiadam Q3 i nie wiem czy mogę pobrać Q4 za darmo czy za około 20 euro. Jak na razie pobrałem jakąś aktualizacje oprogramowania. Jest to moja pierwsza taka zabawka i nie bardzo wiem co mogę z tym zrobić. Chciałem zaktualizowć mapę ponieważ nie bardzo jestem zadowolony z aktualnej. Za każdą pomoc z góry dziękuję. Prosiłbym dość czytelnie bo ja jestem z tych co nie bardzo czają nowe technologie!
navimike - 2009-02-15, 13:48

Witam Kolegę Stasek 81. Doceniam Twój trud,ponieważ przeszedłem podobną drogę z 8110.Mam nadzieję, że pomoże Ci coś co robilem ze swoją navi choć tam zasady są nieco inne.Myślę, że powinieneś sprawdzić w urządzeniu co faktycznie posiadasz, czyli jaką wersję oprogramowania i którą wersję mapy. Te 30 dni o których wspominasz liczy się od daty rejestracji urządzenia której musisz dokonać by mieć możliwość aktualizacji w tym czasie. Ja osobiście pobrałem mapy Q4 w zakupionym urządzeniu miałem Q2.Program z 7.06 został zaksttualizowany do 7.09 co nastąpiło przed pobraniem map. Myślę, że data rejestracji jest widoczna na stronie użytkownika.Wersję programu w urzadzeniu można sprawdzić w ekranie podstawowym gdzie jest duża ikona nawigacja i wchodząc w opcje jest "o produkcie".Wersję mapy odczytasz po wejściu przez ikonę nawigacja do następnego ekranu "nowy cel" i również "pokaż mapę" na co wchodząc masz ekran mapy stykasz "opcje" masz następny ekran i na pierwszym miejscu stukasz"ustawienia "pokazuje się następny ekran na nim "mapa z kluczem"
stukasz i maszwyświetloną zainstalowaną wersję mapy. Mam Q4 ale daleko jej w Polsce do AM nad której zakupem pracuję.Chodzi mi o zakup legala w dobrej cenie i jej instalację zamiennie z Q4. Pozdrawiam

stasek81 - 2009-02-15, 14:09

Dzięki navimike za odpowiedz, ale chodzi mi oto że ja już zarejestrowałem się i pobrałem nowe oprogramowanie a dokładnie 7.0.13, i nie wiem jak jest z tą mapą Q4, a może nie opłaca się aktualizować z Q3, a i jeszcze jedna sprawa zauważyłem że nie pokazuje wszystkich fotoradarów, nawet tych które stoją już ze trzy lata, da się coś z tym zrobić? W navigon fresh znalazłem jakieś różne dodatki ale zreguły są opisy po niemiecku i za wszystko trzeba płacić. Nie znam nikogo kto by posiadał coś takiego dlatego zwracam się o pomoc do was. Za każdą odpowiedz z góry DZIĘKUJĘ !
bbart79 - 2009-02-15, 14:41

stasek81 napisał/a:
a może nie opłaca się aktualizować z Q3

Jak to nie jak jest to aktualizacja darmowa? Masz na to 30 dni. W najbliższym czasie nie będzie następnych map. Poza tym na wykupienie aktualizacji na dwa lata za 20 euro też masz 30 dni od daty rejestracji urządzenia. Po tym czasie taka aktualizacja kosztuje 99 euro.

Jeśli chodzi o radary to jest to usługa płatna i dlatego nie masz wszystkich radarów. Patrząc w Navigon Fresh na dostępne mapy i serwisy kupna wymagają te, przy których jest przycisk "Kup". Jeśli przy niektórych jest przycisk "Pobierz" to pobierasz je za darmo lub w ramach wykupionego przez Ciebie abonamentu.

stasek81 - 2009-02-15, 14:52

no dobra rozumiem z radarami, ale wróćmy do mapy mam Q3 i mogę pobrać Q3 a Q4 mogę tylko kupić, no już nie wiem jak to rozumieć , jak klikam na kup to odsyła mnie na stronę navigona gdzie się kupuje
bbart79 - 2009-02-15, 15:51

Po kliknięciu "Mój system" na górze po prawej stronie znajduje się duży przycisk "Latest map guarantee". Podawałem już tą informację i to chyba nawet w tym wątku :wink:
stasek81 - 2009-02-15, 15:58

Wielkie dzięki bbart79 no niestety sam bym na to nie wpadł, że tamto można nacisnąć (niezbyt jestem dobry w językach obcych), już się ciągnie jak odpalę to opiszę co i jak. Pozdrawiam
derdzi - 2009-02-17, 17:59

Witam,

zastanawiam się nad kupnem Navigon 2110 MAX, z tym że nie jestem pewny czy w sklepach internetowych
Navigon 2110 MAX
http://www.euro.com.pl/na...-2110-max.bhtml

to jest ten sam model co
Navigon 2110 EU
http://www.noteo.pl/produ...__36_krajow.php

I chciałbym się spytać użytkowników, czy może któryś z Was testował model Navigon 2110 MAX i np Garmin 760 i chociażby TomTom 920, czy oprócz ceny te modele wiele się różnią? Czy z ceną idzie jakość systemu nawigacyjnego? W końcu 300 zł to nie jest tak mało.

Szczerze mówiąc wypowiedzi przekonują mnie do Navigona, nie mniej jednak chciałbym się upewnić, że jest to ten produkt który chcę kupić.

Czy mógłby któryś z Was, podzielić się swoimi doświadczeniami jeżeli testował te modele.

Z góry wielkie dzięki za informację.

Pozdrawiam,
derdzi

jurekogorek - 2009-02-17, 19:48

Witam. Przecież ten tańszy masz z przekątną 3.5 cala,pisze w opisie produktu nawet. Nie znam osobiście urządzeń które powyżej wymieniłeś,też nie dawno miałem problem co wybrać,to forum przekonało mnie do Navigon 2110max i nie żałuję. Chociaż jak się pózniej okazało mapy na nasz kraj nie są doskonałe,ale jak wiadomo z tym można sobie poradzić :mrgreen: . Myślę że ważniejsze jest mieć nie zawodne urządzenie. :roll:
Gość - 2009-02-18, 07:43

Rzeczywiście umknęło to mojej uwadze z tym wyświetlaczem ;) !

Dzięki za odpowiedź,

właśnie wczoraj rozmawiając z jednym z użytkowników tomtoma, z tym, że nie potrafił sprecyzować co ma za model, twierdzi, że nie ma drogi której by jego tomtom nie znalazł, używa go już dwa lata i twierdzi, że jest niezawodny.

I właśnie nie wiem jak, ale twierdzi, że ma aktualizacje map za darmo. Mógłby ktoś to zweryfikować, czy rzeczywiście może być to możliwe?

Pozdrawiam,
derdzi

pioorkis - 2009-02-18, 08:12

Mapshare jest za darmo - aktualizacja dokonywane przez użytkowników.
Natomiast każda aktualizacja map przez producenta jest płatna.
Oczywiście mówimy o legalnych aktualizacjach ;D

dip - 2009-02-22, 00:08

Witam,

cieszę się, że mogę Was powitać na forum "NAVIGON" ;) wróciłem dzisiaj z krótkiego wypadu i na poczcie widzę powiadomienie o tej doniosłej chwili :) jest mi niezmiernie miło, że tak się to pięknie rozkręciło i oczywiście zachęcam do dalszego pisania ;)

Dwa słowa o moim wypadzie. Na celownik wybrałem tym razem Kołobrzeg i powiem szczerze, że nawigacja szalała :???: byłem już w Kołobrzegu używając NVG 2110 max i map Q2 i na ustawieniu trasy "optymalna" jak tylko w Obornikach Wlkp. skręciłem na Czarnków/Wałcz to nawigacja bezbłędnie prowadziła mnie do samego Kołobrzegu. A to co sie działo na mapach Q4 to po prostu masakra :evil: Na ustawieniu trasy "optymalna" pokazał mi, że mam jechać trasą o długości...401 km!! :mad: :twisted: mówie sobie, spoko, ustawie na "krótka" to pójdzie jak po maśle. No i poszedł, ale kobiecym głosem NVG starał sie mnie zmusić do skrętu w prawie każdą z leśnych dróżek! :shock: może i było by krócej, ale ja nie jechałem Mitsu Pajero, a jaka pogoda jest za oknem każdy widzi ;) :lol:

Nie wiem czy ja jakiś inny jestem, ale od czasu wgrania tych najnowszych map mam nieodparte wrażenie jakby nie tylko mapy były zmieniane, ale i algorytm przeliczania wybieranych tras również. NVG nigdy tego nie robił, a teraz jak tylko jadę "po swojemu" to zamiast przeliczać trasę od nowa to on stara się mnie nawrócić na "jego" drogę i to zarówno proponując nawrócenie jak i przejazd przez las do drogi już wyznaczonej uprzednio przez nawigację :roll:

Macie podobne wrażenia ? i rzeczywiście muszę podzielić zdanie kolegów o nieumieszczaniu zmian na mapach przez Navteq. Bo ile czasu mamy już rondo w Świebodzinie ? znaki zakazu na głównych ulicach Kołobrzegu stoja tam odkąd pamiętam, a nawigacja "zaprasza" do jazdy tymi ulicami jakby tam nie było żadnych znaków...

tomiczek - 2009-02-22, 10:49

Kurcze, jak kupowałem mojego navigonka, bylem bardzo zadowolony. Na razie nie mialem okazji jechac nigdzie w daleka droge, a przynajmniej nie w taka ktorej nie znam, zeby w 100% zaufac navigacji, dlatego nie moge odpowiedziec nic. Ale kilka razy juz zlapalem ze nie ma w ogole ulic we wrocławiu no i w kilku malych i wiekszych wioskach dolnegoslaska jest tylko na zwa wioski, bez ulic lub numerów domów. Co do jazdy po miescie ogolnie jest ok, nigdy mnie nie poprowadzilo pod prad lub na zakaz, widocznie mam na razie fart :lol: Jednak jak czytam opinie innych to coraz bardziej sie martwie, ze dokonalem jednak zlego wyboru, bo nie dosc ze mapy nie sa pelne, to jeszcze aktualizacje platne. Zobaczymy jak w koncu pojade w duzo dalsza podróz. Oczywiscie dam znac. Acha no i fajnie za mamy juz "swoje" forum :razz:
dip - 2009-02-22, 22:36

tomiczek napisał/a:
Kurcze, jak kupowałem mojego navigonka, bylem bardzo zadowolony

nie porzucaj tej mysli ;)

tomiczek napisał/a:
Na razie nie mialem okazji jechac nigdzie w daleka droge, a przynajmniej nie w taka ktorej nie znam, zeby w 100% zaufac navigacji, dlatego nie moge odpowiedziec nic

radziłbym tego nigdy nie robić ;)

tomiczek napisał/a:
coraz bardziej sie martwie, ze dokonalem jednak zlego wyboru

nic podobnego! :lol: :wink:

PawełC - 2009-02-22, 23:26
Temat postu: Navigon 7210
Witam. Posiadam od dłuższego czasu Navigona 7210. Urządzenie samo w sobie jest rewelacyjne. Jedyny minus to słabo dopracowana mapa Polski. Mam pytanko, czy na 7210 można zainstalować Auto Mapę? Słyszałem, że można, ale nie wiem w jaki sposób?
yogi13 - 2009-02-23, 22:45

Witam,
Cieszę się że istnieje forum dla posiadaczy ‘Navigonow” .
Choć wiele urządzeń na rynku i niby króluje Automapa ja przyłączam się do rzeszy navigonomaniakow. :wink: Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem 2110 max i tak jak każdy z was mam rożne odczucia- raz zadowolenia a innym razem irytacji. Jeśli chodzi o sprzęt- z moim modelem wszystko było ok. od początku. Czasami łapał „zawiechy’’ ale generalnie rzadko który sprzęt nie łapie. Jeśli chodzi o moje uwagi do map.
No cóż wiele jest jeszcze do ulepszenia, ale generalnie pomysł z aktualizacjami co kwartał to bardzo dobry pomysł. Ja tez zauważam podobnie jak dip/Jacek ze cos tam się zmienia w algorytmach wyliczania tras i używając często opcji „optymalna” uzyskuje dość dziwne przebiegi trasy. Widzę, że Navigon bardzo lubi autostrady- jak ma choć kawałek w pobliżu to od razu na niego mnie ściąga. Wyznaczając drogę z Krakowa do Poznania kieruje mnie przez A4, potem „gierkówka”, krajową jedynka pod Stryków, aby następnie mnie wrzucić na A2.
A droga Wrocław-Szczecin? Wiedzie przez Niemcy- bo tam są autostrady. Czasami warto wtedy spróbować opcji Optymalna z wyłączonymi autostradami- wtedy przynajmniej do Szczecina poprowadzi przez Polskę. :mrgreen: Nie zapominajmy, że Navigon to niemieckie urządzonko, więc pewno ich algorytmy są oparte na zupełnie innym sposobie myślenia (myślenie autostradowe).
Ktoś z was pisał tu o niemożności znalezienia ulic w Kołobrzegu, poprzez selekcję: najpierw Kołobrzeg, a potem określona ulica. Da się niby jedynie przez wpisanie kodu pocztowego. Ja się trochę pobawiłem i zauważyłem ciekawą rzecz. Spróbujcie wpisać KOŁOBRZEG MIASTO i potem ulicę- powinno zadziałać. Widzę, że w wielu miastach są ulice jeśli zastosuje się taki sposób wyboru- ze słowem „miasto”. Chyba maja jakiś error w oprogramowaniu. Albo w mapach.
To na razie tyle z moich przemyśleń, jak coś mi się przypomni to zapewne poruszę to na forum.

Yogi

Gość - 2009-02-23, 23:27

yogi13 napisał/a:
A droga Wrocław-Szczecin? Wiedzie przez Niemcy- bo tam są autostrady. Czasami warto wtedy spróbować opcji Optymalna z wyłączonymi autostradami- wtedy przynajmniej do Szczecina poprowadzi przez Polskę.

Z punktu widzenia komfortu jazdy, to moze lepiej ze przez Niemcy... :P

leszsab - 2009-02-24, 08:03

witam
mam navigona 8110 od czterech dni i mam problem z aktualizacją,
pokazuje błąd
problem z dostępem do jednego z plików serwera FTP.
co zrobiłem nie tak
pozdrawiam

derdzi - 2009-02-24, 09:28

Witam :) ,

właśnie zakupiłem 2110 MAX'a :) ! Za kilka dni sprawdzę go na trasie Konin - Wrocław - Oświęcim - Wieliczka - Kraków.

Zaraz po powrocie podzielę się wrażeniami! :)

Wstępnie wrażenie robi miłe :) , zobaczymy w praniu :) .

[ Dodano: 2009-02-24, 14:34 ]
leszsab napisał/a:
witam
mam navigona 8110 od czterech dni i mam problem z aktualizacją,
pokazuje błąd
problem z dostępem do jednego z plików serwera FTP.
co zrobiłem nie tak
pozdrawiam

Jeżeli mówisz o błędzie serwera FTP ściągając Navigon Fresh, ściągnij go z tej strony:

http://www.navigon.com/si...vigon-website-1

Nie wiem dlaczego odnośnik na polskiej stronie nie działa.

A inna rzecz właśnie mam aktualizować oprogramowanie z 7.0.12 na 7.0.13, mógłby któryś z użytkowników powiedzieć mi czy się te wersje różnią?

Może to właśnie to nowsze oprogramowanie ma jakiś zmieniony algorytm wyszukiwania trasy o którym wspominał dip.

I jak to mówią górale wohom się, czy instalować te mapy Q4 :) .

Jakby ktoś coś skrobnął i podzielił się swoimi informacjami :) .

Pozdrawiam,
derdzi[/b]

stasek81 - 2009-02-24, 19:42

witaj derdzi, w navigon fresh masz taką możliwość zapisywania aktualnych oprogramowań, także wydaje mi się że warto spróbować a potem ewentualnie wrócić do wcześniejszych ustawień (tak mi się wydaje jeśli się mylę to proszę mnie poprawić )
dip - 2009-02-24, 21:04

Witam,

nowi użytkownicy, nowe rozwiązania, super! :grin:

stasek81, masz racje, można sobie zrobić kopie map i potem w razie "awarii" przywrócić.

derdzi, gratulacje i miłego użytkowania NVG :)

yogi, witaj i wielkie dzięki za podpowiedź w sprawie KOŁOBRZEGU ;) działa, ale tak sobie myślę czym to może być podyktowane - w Niemczech nie musiałem dopisywać Stadt, żeby znaleźć ulicę np. w Berlinie czy Lipsku :roll: . Jeszcze raz dzieki!! :wink:

Gość - 2009-02-26, 23:20

Witam!
Pojawiła się nowa mapka do Navigona Q1 2009 :grin:

Się zobaczy co tym razem nam zaserwowano :idea:

dip - 2009-02-26, 23:23

Witam,

otrzymałem info, że czekaja już na mnie mapy Q1/2009, ale dam sobie rękę uciąć, że o Was też nie zapomniano :wink:

W weekend włącze zasysanie i zobaczymy co tym razem pokażą nasze navigacje :) nie ukrywam, że poza oznaczeniami nowych sklepów chciałbym zobaczyć np. rondo w Świebodzinie :twisted:

pavelsky - 2009-02-26, 23:24

Post o 23.20 był mojego autorstwa. Pozdrawiam :wink:
bbart79 - 2009-02-27, 01:20

No właśnie ja też dostałem :razz: Tak swoją drogą to albo mi się wydaje albo coś bardzo szybko wydali Q1/2009 po Q4/2008. Zazwyczaj czas potrzebny na ukazanie się nowych map to lekko ponad trzy miesiące a w tym wypadku chyba szybciej? Poprawcie mnie jeśli się mylę, gdyż nie pamiętam dokładnie daty wydania Q4.

[edit]
Z Navigon Fresh zniknęła mapa Q4 a wciąż jest do pobrania Q3 (oczywiście oprócz najnowszej). Coś kombinują z tymi mapami chyba...

[edit2]
W Q1/2009 jest ten sam błąd dotyczący Kołobrzegu co w poprzednich mapach.

derdzi - 2009-03-03, 00:08

Witam Wszystkich,

wróciłem z podróży Konin, Wrocław, Oświęcim, Kraków.

Może zacznę od tego, że kilka dni jeździłem po Koninie, miasto ok 100 tyś mieszkańców, więc wielkie nie jest.

Navigon rzeczywiście od czasu do czasu, albo nawet częściej pokazuje drogi, które nie istnieją lub mają status "polny". Trochę mnie to martwiło z racji tego, że nie wiedziałem jak się nawigacja będzie zachowywać w innych miejscach, które nie znam.

Ale jak już użytkownicy wspominali zdarza się to w tym sprzęcie z tymi mapami. Z tym się liczyłem, choć nie wiem do jakiego stopnia. Myślałem, że może mnie to nie spotka ;) .

Ruszając w trasę do Wrocławia, nawigacja wybrała drogę perfekcyjnie w zależności od wybranego profilu trasy, po wybraniu drogi krótkiej i szybkiego auta, pokierowała mnie przez Kalisz, Ostrów WLKP, Oleśnice (choć powinna prowadzić na obwodnicę omijającą to miasto) i do Wrocławia, podobało mi się to, że wskazywała prawie wszystkie niebezpieczne miejsca (czytaj radary) i wskazywała jaka prędkość obowiązuje na danej drodze.

We Wrocławiu trochę się zawiodłem na sprzęcie. Najpierw po częstej zmianie kierunków jazdy, nie tak jak chciała nawigacja, nagle zwariowała. Należało ją zrestartować i wróciła do dawnej dobrej kondycji. Wybierając trasę ul. Beżowa - Lotnisko Starachowice, pokierowała mnie tam drogą niby najkrótszą, ale brukową, a ostatni odcinek około 1km drogą przez błota, myślałem, że podwozie mi urwie :| .

Ale tu się kłania to co się działo w Koninie te całe drogi gruntowe (sic!), miejmy nadzieje, że zostanie to jakoś poprawione i zweryfikowane w przyszłości.

Następnie droga do Oświęcimia z Wrocka jak najbardziej si. Jednak na Śląsku dużo remontów i prawie się pogubiłem w rozjazdach, ale to nie wina nawigacji.

Drogę do miejsca szukała świetnie, trafiłem do Auschwitz bez problemu.

Z kolei droga prowadząca do Krakowa... Nie wiem czemu, nie chciał mnie ponownie wprowadzić na autostradę, tylko kierował drogami bocznymi, może martwił się mój sprzęcior że zapłacę za dużo na bramkach, mimo że ta opcja nie była włączona, żeby omijać autostrady płatne.

W centrum Krakowa też prowadziła mnie dobrze, z jednym ale, choć nie można tego chyba zaliczyć jako błąd. Kazała mi jechać w uliczkę, gdzie był zakaz wjazdu dla pojazdów zwykłych jak ja, za wyjątkiem policji, komunikacji miejskiej i taksówek. Więc generalnie samochody mogły się tam kierować, nie było powiedziane jakie ;) .

Nic liczę, że przyszłe mapy będą coraz lepsze! :)

Pozdrawiam wszystkich i szerokiej drogi.

Derdzi

mag44 - 2009-03-03, 10:27

Witam Wszyskich.
Również chciałem sie podzielić uwagami na temat nowego oprogramowania oraz map do NAVIGONA 8110.W wersji oprogramowania 7.08. i map Q3 bylem w Hamburgu ,Berlinie i Magdeburgu,oraz wyjazd do Splitu.NVG spisywał się doskonale.Natychmiast przeliczał nową trasę po zmianie zaprogramowanej.Z oprogramowaniem 7.09. i mapami Q4 byłem w lutym w Zakopanem.Zaprogramowana trasa optymalna, z dopuszczeniem autostrad, lecz postanowiłem jechac z Konina przez Sieradz ,Wieluń.Totalna porażka.Prawie do samego Sieradza,czyli około 100 km usiłował skierować mnie na autostradę oraz w kierunku Łodzi.
Dopiero od Sieradza zachowywał się jak dawniej.
Niedawno wgrałem nowe mapy Q1/2009 i zrobiłem krótką trasę po Koninie z wyjazdem po okolicach, aby przetestować nowe mapy.Przejechałem około 70 km, krótko ale zmieniałem ciągle wytyczoną trasę /optymalną/.
Muszę z zadowoleniem stwierdzić że znów było jak dawniej.Jeżeli nie skręciłem w drogę na którą mnie kierował, natychmaist przeliczał nową bez uporczywego powtarzania "zawróć ...".
Jak wspomiałem trasa była zbyt krótka aby stwierdzić że już jest dobrze, ale na pewno lepiej.
Pozdrowienia dla wszyskich "NAVIGOMANIAKÓW" mag44.

matelek - 2009-03-03, 12:27

witam forumowiczow:)
mam pytanko wczesniej mialem mape q2 2008 teraz sciagam q1 2009 pytanie brzmi czy w tych nowych mapach sa radary czy trzeba to jakos dogrywac? bo na q2 2008 jezdzilem po slasku i zadnego radaru mi nie pokazywalo.
prosze o odp . pozdrawiam :)

derdzi - 2009-03-03, 18:06

Nie wiem co z mapami Q2/2008, na mapach Q3/2008 od razu były wgrane radary. W Krakowie pokazane były prawie każde. Na pewno im mapy nowsze tym bardziej szczegółowe. Więc jeżeli masz mapy Q1/2009 to na pewno masz wgrane radary. Pytanei czy akurat projektanci map uwzględnili radary na Śląsku.

Pozdro,
derdzi

dip - 2009-03-03, 23:25

Witam,

matelek, nigdy nic dodatkowo nie dogrywałem, a info o radarach mam :) inne pytanie to takie czy to co mam w standardzie to full opcja...

Jejuniu, 4.5 godz. instalacji nowych map :o ale choć zrobiłem tylko kilkadziesiąt km z nowymi mapami to już zauważyłem dodane jedno rondo :twisted: :wink: coś więcej za jakiś czas, ale gdyby ktoś miał jakieś szczegółowe pytanka to proszę na PW :smile:

PS. otrzymałem maila z info o nowych modelach NVG, cuda moi Państwo, cuda :mrgreen: :cool:

bbart79 - 2009-03-04, 03:39

dip napisał/a:
inne pytanie to takie czy to co mam w standardzie to full opcja...

Oczywiście, że nie jest to full opcja. Full opcja kosztuje 29 euro z aktualizacją co miesiąc przez rok.

Gość - 2009-03-04, 14:13

witam :)
poszperalem troche w gps-ie i tez mam radary wystrczylo tylko wlaczyc ta opcje ;p ( jak czlowiek zielony to i taka ......dol problem stwarza)
pozdrawiam

edit: jednak mialem racje na starych mapach q2 2008 radarow nie ma - dlatego ich wczesniej nie mialem .

Gość - 2009-03-04, 18:12

Witam. Mam mały problem z aktualizacją oprogramowania i map w moim navigonie 8110.
Navigon Fresh bezprzerwy wywala komunikat że serwer nie odpowiada i mam spróbować ponownie, niestety bezskutecznie.
Czy spotkał się już ktoś z takim problemem? Z netem mam napewno wszystko wporządku. Może poprostu mają przeciążone serwery?
Dodam tylko że aktualizacja w styczniu do Q4 poszła bezproblemowo.

Pozdrawiam Patryk

rafał m - 2009-03-04, 21:41

Witam
Proszę was o poradę, chcę kupić navigona 7210 lub 8110. W sumie wolałbym wydać mniej, ale 7210 nie jest dużo tańszy, a aktualizacje ma płatne. Wiem, że navigon chyba słabo sobie radzi w Polsce, ale mi chodzi głównie o Europę. Może jeszcze wiecie czy któryś z tych modeli ma opcję na ciężarówkę.
Co myślicie o tych modelach?

dip - 2009-03-04, 22:06

Witam,

rafale, mój Navigon również ma profil prędkości "ciężarówka", ale z tego co przeczytałem na tym forum to kierowcy zawodowi wybierają trochę inny sprzęt. Polecam foRUM, troche trzeba poszukać, ale warto :)

derdzi - 2009-03-05, 06:03

Witam wszystkich!

Po wgraniu Q1/2009 zauważyłem wiele ulepszeń! :)

Wiele dróżek zostało zaktualizowane, przynajmniej w Koninie! :)

mag44, ja byłem przerażony tym jak pokazuje ulice na Chorzniu ;) , ale w Q1/2009 już wszystko jest jak najbardziej si! :)

Choć wciąż brakuje rozjazdów przy Ferio ale już jest o wiele lepiej! :)

Widzę, że dodano dużo punktów zainteresowań (POI).

Pozdrawiam,
derdzi

Gość - 2009-03-07, 23:18

Witam wszystkich! Lublin, Q1/2009, dużo ulepszeń. jest np duża nowo wybudowana ulica (nie znam nazwy) łącząca Krochmalną (dworzec PKP) z Fabryczną, w Q4/2008 jej nie było i nawigacja (Navigon 1200) gubiła drogę. Q1/2009 testuję od jakiegoś czasu i jest naprawdę ok, nawet na uliczkach osiedlowych.
derdzi - 2009-03-08, 05:08

Może chłopaki z Niemiec zauważyli, że zaczęliśmy bardziej używać ich sprzętu i będą coraz lepsze mapy! :D
yogi13 - 2009-03-08, 16:40

Navigon moze jest i z Niemiec, ale mapy Polski powstaja w Polsce.
Przynajmniej tak wynika z tego artykulu.
http://www.benchmark.pl/t...NAVTEQ-714.html

Gość - 2009-03-08, 19:08

witam wszystkich navimaniaków, z braku kasy nie wykupiłem map za 19,99euro ( posiadam 2110 max), mam zainstalowaną Q4, no i nie wiem czy już żałować? Bacznie obserwuje to forum no i z tego co tu piszecie to strasznie sobie chwalicie Q1 2009, no niestety jak nie miałem dwa tygodnie temu 20 euro, tym bardziej nie mam teraz 100, może znacie jakiś sposób żeby zainstalować nową wersje, pewnie nie ale tak tylko się pytam, ponieważ ostatnio trochę pojeździłem po Lubelszczyźnie i nie do końca jestem zadowolony z mojej nawigacji. Bardzo martwi mnie fakt że ciężko jest trafić do mniejszych miejscowości, a może pokombinować coś z innymi mapami tz. AutoMapa albo coś takiego, szwagier mój ma zainstalowaną AutoMape w telefonie no i wydaje misie że jest trochę bardziej rozwinięta co do dokładnych adresów.
stasek81 - 2009-03-08, 19:14

powyższy post ja pisałem tylko zapomniałem się zalogować :mrgreen:

stasek81 pozdrawiam

Gość - 2009-03-20, 00:58

Witam,
przymierzam się do zakupu 8110, ktoś ( sorry, nie mogę teraz odnaleźć kto ) na początku napisał, że zestaw głośnomówiący działa starsznie kiepsko, glównie mikrofon.
Czy możecie to potwierdzić/napisać nieco więcej; odbiór, mikrofon, funkcje telefonu itp.

Z góry dziękuję. :smile:

camel56 - 2009-03-23, 00:58
Temat postu: Navigon 8110
Jestem użytkownikiem Navigona 8110 od czterech miesięcy. Przez ten czas poznałem jego wady i zalety. Zacznę od zalety, która okazała się wadą. Zainteresowani wiedzą, że na Navigonie "pójdzie" w zasadzie wszystko, bez przerabianie i ingerencji w urządzenie. Bez problemu działa Automapa, iGO 8 i TOMTOM. To te trzy najważniejsze obok Navigona. Niestety po zabawie z iGO 8 utraciłem kontrolę nad klawiszami regulacji głośności. Utraciłem bezpowrotnie bo nie pomogło przywrócenie kopii rejestru i plików systemowych.
Navigon posiada oryginalnie wgraną bazę fotoradarów. Z jej aktualnością różnie bywa. Niestety nie mamy możliwości dodawania własnych punktów POI. Jakichkolwiek, nie tylko radarów. Przydaje się współpracujący z Navigonem program POIWarner. I znowu są plusy i minusy takiej konfiguracji. POIWarner jest oddzielnym programem działającym w tle nawigacji i zużywającym jej zasoby. Oprócz tego instaluje się w systemie spliter rozdzielający sygnały z GPS na dwie aplikacje. Powoduje to opóźnienia w określeniu pozycji pojazdu. Trudno powiedzieć co jest przyczyną, czy dzielenie sygnału, czy obciążenie procesora dodatkowymi aplikacjami. Niemniej informacja: "proszę teraz skręcić w prawo" powiedziana na środku skrzyżowania może zdenerwować kierowcę. Dochodzi jeszcze nieustanna walka tych aplikacji o dostęp do przetwornika dźwięku. Która głośniej powie swój komunikat. A jak zrobią to obie w tej samej chwili nawigacja cichnie i nie słychać już prawie nic. Pomaga jedynie reset. I jeszcze jedno. Po wgraniu fotoradarów, suszarek, lizaków i innych podobnych rzeczy nawigacja piszczy i wrzeszczy w obcym języku już nie tylko przed fotoradarami, ale przed miejscami okresowych kontroli drogowych a nawet w miejscu gdzie ktoś widział policjanta wchodzącego do sklepu :mrgreen: . Czy to pomaga? Sprawa dyskusyjna.
Przed zakupem Navigona przeczytałem dużo różnych opinii użytkowników. W większości pozytywnych. Najbardziej utkwiła mi jedna: "Komunikaty wypowiadane przez nawigację są wyraźne i zrozumiałe tak, że nawet nie trzeba patrzyć na jej ekran aby sprawnie przejechać skrzyżowanie". Otóż nie, tutaj też obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. :!: Oprócz opóźnienia w pozycjonowaniu pojazdu "ona" po prostu się myli. Pokazuje trasę ze skrętem w lewo na najbliższym skrzyżowaniu a "mówi": "proszę skręcić w prawo", tylko po to żeby na następnym skrzyżowaniu kazać zawrócić (przy czym, żeby było jasne, lewoskręt na tym skrzyżowaniu był dozwolony). Lubi też "wpuścić" w jednokierunkową pod prąd. I jeszcze jeden, jej ulubiony, komunikat: "proszę zjechać w prawo". Kiedy mówi to na autostradzie zwykle oznacza to, że mamy zjechać na prawy, dodatkowy pas pozwalający na zmianę kierunku jazdy, zmianę numeru autostrady lub opuszczenie jej. Gdy jednak powie to w mieście to trzeba szybko zerknąć na ekran czy czasami nie chodzi jej o skręt w prawo. Często właśnie każe "zjechać" w prawo kiedy skręt odbywa się wydzielonym pasem poza sygnalizacją świetlną. A na innym, bardzo podobnym skrzyżowaniu, z również wydzielonym pasem do prawoskrętu, mówi po prostu "skręć w prawo". Niestety używa tych dwóch określeń zupełnie dowolnie, tak jakby miały takie samo znaczenie. Dla urozmaicenia swoich wypowiedzi potrafi jeszcze powiedzieć: „proszę trzymać się prawej strony” co również może oznaczać skręt w prawo.
Poważnym mankamentem jest przeliczanie trasy. O ile w mieście nie ma z tym problemów to pojawiają się one szczególnie na polskich drogach. Dwa przykłady na potwierdzenie. Z powodu wypadku na A4 zamknięto wjazd na nią z krajowej piątki w Kostomłotach. Nawigacja zamiast przeliczyć błyskawicznie trasę do następnego zjazdu w Kątach Wrocławskich z uporem maniaka każe na każdym napotkanym skrzyżowaniu zawrócić. Robi to w zadziwiający sposób wybierając coraz to dłuższe odcinki tylko po to żeby na końcu znowu kazać zawrócić. Muszę pomagać sobie mapą. I przykład najświeższy. Jędrzychowice, niemiecka A4 przechodzi w to, w co przechodzi czyli w rozjechaną krajową czwórkę. Tymczasem Navigon z najświeższą mapą Q1_09 zaczyna prowadzić po... -nie uwierzycie- nie oddanym jeszcze do użytku odcinku A4 Zgorzelec - Krzyżowa. Jak poprzednio jedynym komunikatem jest "zawrócić" i nie przeszkadza jej to, że od dłuższego czasu jadę właśnie krajową "czwórką", która i tak łączy się z A4. A kiedy wydawało się, że wreszcie znalazła trasę, ze zdziwieniem zauważyłem zaznaczony w oddali skręt w uliczkę w prawo. Pojechałem prosto bo nie wiem gdzie miałbym nią dojechać zważywszy, że była to jakaś polna dróżka. Ale żeby odwrócić moją uwagę od ewidentnej gafy nawigacja momentalnie wyznaczyła następny skręt w prawo w taką samą polną drogę, której asfalt kończył się 5 metrów za skrzyżowaniem. Potem było już tylko dobrze. A, i jeszcze jedno. Jeżeli od jakiegoś czasu macie tę samą ilość kilometrów do pokonania, a nie robicie sobie właśnie pauzy w podróży, to oznacza to, że Navigon najzwyczajniej w świecie się zawiesił. Nie dziwcie się, przecież to Windows.
Jeszcze jedna funkcja, o której warto wspomnieć chociaż w kraju niestety nie ma zastosowania. Jest to TMC Pro. Funkcja potrzebna szczególnie tym, którzy wyjeżdżają do Niemiec. Korki w Niemczech to chleb powszedni. Komunikaty o nich podawane są tak często jak u nas komunikaty o pyleniu bylicy i komosy. Poruszając się po tym kraju Navigon bardzo często informuje o zmianie trasy ze względu na występujące utrudnienia w ruchu. Czy te utrudnienie rzeczywiście na danym odcinku były, trudno stwierdzić jadąc już inną, zmienioną trasą. Tak czy inaczej w korku jeszcze nie stałem. A jak stwierdził inny użytkownik, raz jej nie posłuchał i... przekonał się, że nie warto.
Jeszcze słówko o funkcji Asystent Pasa Ruchu Pro. Funkcja przydatna bardzo, ale jak to w życiu bywa niemieccy konstruktorzy skrzyżowań swoją pomysłowością przewyższają konstruktorów Navigona. Czasami po prostu trzeba się nauczyć najtrudniejszych skrzyżowań na pamięć, bo zanim Asystent zdąży zorientować się gdzie jesteśmy to na zmianę pasa jest już za późno.
Na koniec o funkcji, która nazywa się Urządzenie głośnomówiące Bluetooth. Urządzenie może i głośno mówi ale nie słyszy prawie nic. Po jednej rozmowie przeprowadzonej z wykorzystaniem tej funkcji zaraz ją wyłączyłem. Owszem, można importować kontakty z telefonu i mieć własną książkę telefoniczną w nawigacji, są cztery klawisze szybkiego wybierania, klawiatura i historia połączeń. Tylko co zrobić kiedy w czasie wykonywania skomplikowanych manewrów pojawia się plansza na całą wielkość ekranu z informacją: "Dzwoni... (np. żona), odebrać? TAK, NIE". A gdzie ja miałem teraz skręcić? A może przejechałem zjazd z autostrady, a następny za 50 km, bo przecież nawigacja dzwoni i ani myśli prowadzić mnie dalej. Więc może nawigacja niech robi co do niej należy, i telefonu nie udaje. No, chyba że ktoś dla szpanu lubi pogadać przez nawigację. Ale takie rzeczy to tylko w... czasie postoju.
Miłego NAVIGOwaNia :cool:

jurekogorek - 2009-03-23, 21:18

Dzięki za dobrą lekturę,znowu mamy jasność jakby większą. :???:
Gość - 2009-03-24, 23:29

Witam ponownie
( to ja ten gość, który pytał o bluetooth, jak tak dalej pójdzie to się zarejestruję :mrgreen: )

No i co ja ma teraz kupić ???
Wpierw patrzyłem na Garmina, no bo wszyscy się zachwycają,
Ale gdzieś „wpadłem” na TomToma, a model 930 to już podobno kosmos … ekkkh! też parę kwiatków wyczytałem!
No i w końcu trafiłem na Navigona 8110. Duży jasny ekran, niemiecka firma, niezła mapa, łyka inne mapy, fajnie prowadzi i takie tam… cały wątek przeczytałem ze 2,5x.
A tu taki opis! Klops!

Czy jest jakaś nawigacja tak zwyczajnie dopracowana, którą możecie polecić bez dwóch zdań ???

Dotychczas nigdy nie miałem nawigacji. Tyle jeżdżę ( osobówką ) po Polsce, że jest mi ona nie potrzebna, czasem jedynie zerkam na plan miasta w necie, jak jakaś mniejsza ulica …
Teraz wybieramy się samochodem na wakacje trochę po europie ( dotychczas tylko samolot ) i pomyślałem o dobrym urządzeniu.
Nie istotne czy będzie to xxx zł czy yyy zł ( oczywiście w rozsądnym przedziale, tak od ok. Navigona 8110 może być ).
Proszę o Waszą radę, bo już zwątpiłem …

Wasz gość :wink:
Dzięki :grin:

Gość - 2009-03-24, 23:33

Witam ponownie
( to ja ten gość, który pytał o bluetooth, jak tak dalej pójdzie to się zarejestruję :mrgreen: )

No i co ja ma teraz kupić ???
Wpierw patrzyłem na Garmina, no bo wszyscy się zachwycają,
Ale gdzieś „wpadłem” na TomToma, a model 930 to już podobno kosmos … ekkkh! też parę kwiatków wyczytałem!
No i w końcu trafiłem na Navigona 8110. Duży jasny ekran, niemiecka firma, niezła mapa, łyka inne mapy, fajnie prowadzi i takie tam… cały wątek przeczytałem ze 2,5x.
A tu taki opis! Klops!

Czy jest jakaś nawigacja tak zwyczajnie dopracowana, którą możecie polecić bez dwóch zdań ???

Dotychczas nigdy nie miałem nawigacji. Tyle jeżdżę ( osobówką ) po Polsce, że jest mi ona nie potrzebna, czasem jedynie zerkam na plan miasta w necie, jak jakaś mniejsza ulica …
Teraz wybieramy się samochodem na wakacje trochę po europie ( dotychczas tylko samolot ) i pomyślałem o dobrym urządzeniu.
Nie istotne czy będzie to xxx zł czy yyy zł ( oczywiście w rozsądnym przedziale, tak do ok. Navigona 8110 może być ).
Proszę o Waszą radę, bo już zwątpiłem …

Dzięki :grin:

Gość - 2009-03-24, 23:40

P.S.

sorry za dwa posty, dwa razy kliknięte, coś z łączem :???:
Proszę admina, aby wykasował jeden.

Aby się wkupić/wykupić, podaję dwa linki do opisu nowego modelu Navigona 7310, chyba jeszcze nikt tu o nim nie wspominał;

http://technologie.gazeta...poznawania.html

http://www.chip.pl/news/s...cje-przyszlosci

camel56 - 2009-03-26, 01:08
Temat postu: Navigon 8110
Witam

Mój wcześniejszy opis Navigona 8110 nie miał nikogo zniechęcić do kupna tej nawigacji. Był raczej wyrażeniem rozczarowania jakiego doznałem po bliższym zapoznaniem się z urządzeniem. Najbardziej rozczarowuje to, że świadomie zdecydowałem się na zakup jednej z droższych nawigacji. Świadomie wybrałem szybki procesor z akceleratorem graficznym, chipset SIRF Star III, sporo pamięci, duży ekran, Bluetooth. Dlatego, za cenę zbliżoną do ceny laptopa, spodziewałem się czegoś ekstra. Tymczasem, wpływający znacząco na cenę, Bluetooth i tak nie jest wykorzystany, szybki procesor z akceleracją i tak nie zawsze się "wyrabia" a asystent pasa ruchu czasami nie panuje nad sytuacją. Bardzo zależało mi właśnie na Asystencie pasa ruchu, TMC i Reality View, ale te same funkcje są dostępne w innych modelach Navigona, nawet o połowę tańszych. Uchwyt, którym tak się zachwycają niemieccy konstruktorzy też nie jest taki rewelacyjny. Pomijając już to, że zaczęło z niego odpadać chromowanie, to przymocowanie nawigacji wymaga pewnej precyzji. Daje się to odczuć przy częstym wysiadaniu z auta. Nie wiem też czy ten "luksusowy" uchwyt nie sprowokował złodzieja do wybicia bocznej szyby i splądrowania schowka z nadzieją na niezły łup. Teraz wypadałoby oprócz nawigacji zabierać ze sobą jeszcze uchwyt? Niewątpliwym atutem była dwuletnia aktualizacja map w cenie nawigacji. Niemniej praktyka wykazała, że najświeższe mapy nie są dokładne nawet w Niemczech. Jeżeli chodzi o dostępność opcji konfiguracyjnych urządzenia, to jest ona prawie zerowa. Dla osób lubiących dostosowywać sprzęt do własnych potrzeb nie zrobiono nic. Nie można zmienić nawet skórki, a te parę dostępnych opcji dotyczą niemal ściśle samego sposobu nawigowania. Analogicznie, AutoMapa i TomTom mają całe mnóstwo różnych opcji dotyczących zarówno sposobu pracy urządzenia jak i jego wyglądu. Dochodzi jeszcze prostota wgrywania punktów POI w tych urządzeniach. Użytkownicy TomTom'a chwalą go za funkcję "TomTom IQ Routes". W droższych modelach jest również TCM i Asystent pasa ruchu.

Podsumowując, to moim skromnym zdaniem, na Polskę chyba nie ma lepszej nawigacji jak AutoMapa. Jedynym mankamentem AutoMapy jest wożenie wraz z nią certyfikatu potwierdzającego jej legalność :wink: . Na Europę, Navigon, niekoniecznie taki drogi albo TomTom stanowiący dla niego mocną konkurencję. Sprzętu sporo, opcji jeszcze więcej, nic tylko przebierać, wybierać i kaprysić.

Jaką nawigację wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ba, nawet nie ma takiego urządzenia, które zadowoliłoby wszystkich. Trzeba się na coś zdecydować, kupić, pojeździć trochę, a potem... wylać swoje żale na forum.

Miłego ...

Gość - 2009-03-26, 18:32

Camel56,
wielkie dzięki, że chciało Ci się napisać :grin:
To bardzo cenne informacje dla mnie i pewnie dla wielu innych czytających.

W Navigonie bardzo podoba mi się duży ekran 4,8" oraz gorąca stopka + możliwość wgrania AutoMapy na Polskę.

Długo także oglądałem TomToma 930, ale ten ma 4,3" - pewnie wystarczy,
Nie zwróciłem uwagi czy ma gorącą stopkę ( czy ktoś mógłby potwierdzić/zaprzczyć ? )
Wgrywanie innych map jest podobno możliwe, ale według zasad, które nie do końca przypadają mi do gustu.
Pozostałe zalety np. POI itd. opisałeś w swoim poście.

Wasz gość,

dip - 2009-03-26, 19:15

Witam,

camel56 napisał/a:
szybki procesor z akceleracją i tak nie zawsze się "wyrabia" a asystent pasa ruchu czasami nie panuje nad sytuacją. Bardzo zależało mi właśnie na Asystencie pasa ruchu, TMC i Reality View, ale te same funkcje są dostępne w innych modelach Navigona, nawet o połowę tańszych

no właśnie, ja mam model ze 3 razy tańszy ;) ale i TMC i Lane Assist i Reality View w Niemczech spisywało się doskonale. Nie mam również zastrzeżeń do procesora, choć miałem obawy czy ten sprzęt nie jest za słaby. Nie jest! :)

camel56 napisał/a:
przymocowanie nawigacji wymaga pewnej precyzji. Daje się to odczuć przy częstym wysiadaniu z auta. Nie wiem też czy ten "luksusowy" uchwyt nie sprowokował złodzieja do wybicia bocznej szyby i splądrowania schowka z nadzieją na niezły łup

ja zrobiłem tak: umyłem pięknie przednią szybę, przymocowałem uchwyt i...złodziej ukradł mi kołpaki i zaślepke w przednim zderzaku :( ale uchwyt pozostał w aucie i nie mam go zamiaru ciągle z niego wyjmować :evil:

camel56 napisał/a:
dostępność opcji konfiguracyjnych urządzenia, to jest ona prawie zerowa

czytałem, że najnowsze Navigony mają juz jakieś możliwości w tym zakresie, można się zastanawiać czy rzeczywiście nie za późno... :roll:

Gość - 2009-03-28, 08:02
Temat postu: moje doświadczenia z 8110
Przeczytałem z uwagą ostatnie opinie o Navigonie i chcę dorzucić kilka słow o siebie.Używam tej nawigacji od stycznia na tereniw Polski na klku trasach kilkusetkilometrowych oraz ćwiczebnie na bliższych.Należy rozróżnić w ocenach samo urządzenie od jego oprpgramowania a także map.Decyzję o zakupie podjąłem ze względu na duży wyświetlacz,niewielkie przy tym gabaryty(mieści się w kieszeni koszuli),aktywny uchyt,łatwość montażu na nim,solidność wykonania , możliwośc wykorzystywania go jako zestaw głośnomówiacy i parametry techniczne.Ogólnie podoba mi się też. Cena to 1199 w krótkotrwałej jak widzę dziś promocji.Zdawałem sobie sprawę pred zakupem, że lepszego programu na Polskę niż Automapa po prostu nie ma i pisałem o moich perypetiach z mapami Navteq.Traktowałem jednak te problemy na luzie, bo były tylko potwierdzeniem moich lat proktyki z Automapą.Obe cnie korzystam z wersji 5.3 i jestsm jej legalnym użytkownikiem ale zapewniam wszystkich, że żadnej licencji nie wożę i nie mam zamiaru.Dodatkowo nie dam do ręki urzadzenia poicjantowi który może je po prostu upuścić.Kształt urzadzenia nie sprzyja trzymaniu go w dłoni.Policji i panom z automapy mogę jedynie doradzić, że licencję sprawdza sie najlepiej u żródła czyli w bazie danych gdziepodczas rejestracji trwfiły moje dane osobowe, również takie istnieją w bazie Navigona.
Co do ceny i zasadności zakupu. Mam tę przyjemność, że kupiłem coś co było moim malutkim marzeniem a te 200 czy 300 taniej po pewnym czasie nie ma znaczenia.Czuję olbrzymią różnicę kiedy biorę do ręki skrzypiące wątłe tandetne obudowy innych urządzeń.Programy czy mapy będą sie zmieniać i uaktualniać a urządzenie mam zamia używać kilka lat. To takie moje przemyślenia .Pozdrawiam wszystkich.

navimike - 2009-03-28, 09:18
Temat postu: o Navigon 8110
Ten ostatni post z 8:02 to mój.Dlaczego po zalogowaniu otrzymałem zaszczytny tytuł "gość
? Mój nick navimike . Zgadzam sie z opinią, że sposoby umieszcania w Navigonie iinnych map jest nieco kłopotliwe i nie pozwala w pełni wykorzystac wszystkich opcji urządzenia, Mam nadzieję ,że producenci navi i map zrozumieją w końcu konieczność dostosowania sie do wymagań odbiorcy. Rynek navi nie jest tak szeroki jak np.telefonów komórkowych, bo często słyszę słowa zachwytu o tych urządzeniach ale wiekszość j osób stwierdza jej poradyczną przydatność i brak zainteresowania zakupem.Mój przypadek można zaliczyć do ciężkich ponieważ po kupieniu Navigona zakupiłem też Automapę XL i nie jest to moje pierwsze urządzenie. Pozdrawiam wszystkich navimaniaków. Navimike.

Gość - 2009-03-28, 21:44

Poczytałem nieco na amerykańskim forum o Navigonie 7300T ( odpowiednik 7310 w Europie )

http://forums.gpsreview.net/

Chyba poczekam na niego do połowy maja. Niestety nie ma wieści o następcy 8110. :sad:
Co prawda 7310 posiada ekran 4,3”, uchwyt bez gorącej stopki, ale nowe oprogramowanie daje możliwość samodzielnego korygowania mapy oraz nanoszenia własnych POI. Ponadto szybki procesor 600MHz, Windows CE 6.0 i inne ...

Chwalą się zaawansowanym rozpoznawaniem mowy, czyli mikrofon wykorzystywany także do zestawu głośnomówiącego MUSI być dobrej jakości. tak myślę...

Wprowadzane funkcje w Navigonie 7310 są znane już w modelach innych firm, aczkolwiek Navigon kusi mnie solidnością wykonania i możliwością wgrywania innych map ( Windows CE, chociaż zwolennikiem tej firmy jestem zwolennikiem średnim ).
Alternatywą jest jaiś „wysoki” model Garmina, bądź TomTom 930, ale ten jest „zamknięty” dla innych map.

Co wy na to ?

x22xe - 2009-03-30, 15:47

NAVIGON 8110 mapy EUROPE , Q3,Q4czasem koniecznie chce poprowadzić drogami miedzy domkami jednorodzinnymi lub rtasą bla biegaczy narciarskich na których jest 1,5m nieodgarnietego śniegu.trasa z parkingu w rokytnicy nad ozierą parking przy wyciągu.nastawa normalne auto optymalna trasa. Bozkowo całkowity brak mapy miejscowości .Rozbicie na lubin i lubin miasto (jakieś nowe kwalifikacje tej samej miejscowości) po wglądzie .lubin to w rzeczywistości chrostnik.ogólnie rzecz biorac mapy palski od samego początku są do bani (bardzo niedokładne czasami myśle że są jeszcze z przemarszu WERMACHTU. Być moze bierze się to z tego że zgłaszanie błedów map nie oodbywa się w opcjach również w języku polskim co jest aktem całkowitej ignoraci polskiego klijenta.kolejna wada to brak dodawania samodzielnego radarów a wciągu 3miesięcy koło mnie już jest 4szt. więcej. czasem jest bład tego typu że pada komenda skreć w prawo a kierunek skrętu na nawigacji kieruje w przeciwną strone.(ito nie w opcji zakręt po zakręcie po zakręcie). dotkliwy brak to opcja wyłączenia dróg gruntowych ale dopuki nie pokwalifikuja własciwie dróg a od tego nalężało by zacząc tej opcji pewnie nie będzie.W legnicy jeszcze mapaQ3 2008 prowadziła z jednego końca miasta nadrugi w poprzek wałów przeciw powodziowych przez kładke dla pieszych(nad kaczawą )ipark miejsk i to w opcji auto . wiele ulic równoległych ma tą samą nazwe (legnica ul.rzeczpospolitej) w polsce z wyjątkiem pętli jest to niemorzliwe. BRak zaznaczonych wyciągów narciarskich ani na mapach ani w punktach POi.Jak ktoś jeżdzi na narty to bardzo przydatna informacja. Przejazd przez nieistniejącą droge pewnie każdy z nas już przeszedł.przez mur na drodze aswaltowej gdzie znajduje się zakład pracy też Nie podoba mi się również to że w trybie 3D nie ma rozszerzenia skrzyrzowań i rond jak w mapa map czy mio map. Ogólnie rzecz biorac nalerzy nawigacje traktować jako przesówającą się mape i traktować jako pomoc broń boże jako wyrocznie. pocieszmy się że moze w końcu skorzystają ze zdjęć satelitarnych a nie ze zdjęć LUFTWAFFE a nie każdy samochód przejedzie trasą tygrysa z BLITZCKRIGU ( nie mam na wyposarzeniu samochodu działa 88mm). przepraszam za błędy ort.
vtec20 - 2009-03-30, 23:49

Witam
Jestem tu nowy wiec wybaczcie jeżeli zadam jakieś dla Was proste lub dziwne pytanie.
1.A tym czasem zarejestrowałem nowe urządzenie dwa dni temu (1210), czy ktoś wie czy mam czekać i liczyć na nowe mapy 2009 może już w kwietniu???
2.Czy jak ściągnę aktualizacje to będę miał radary - bo teraz nie ma czy muszę coś dodatkowo zrobić?
3.I jak mam to zrobić żeby mieć tańsza opłatę za mapy na dwa lata??

Z góry dzięki za odpowiedź
pozdrawiam,

dip - 2009-03-31, 22:37

Witam,

wróciłem właśnie z Lipska gdzie zabrałem również moja navi i muszę Wam powiedzieć, że znowu spisała sie na medal! :mrgreen: z Polski, kierunek Berlin, potem na południe, kierunek Lipsk i prościutko na parking przed halami targowymi. W drodze powrotnej zahaczyłem o Tropical Islands jadąc tam z Lipska nie autostradą, ale zwykłymi drogami (opcja trasy "krótka") i znowu nawigacja bez najmniejszego błędu poprowadziła mnie do celu :cool: Prawda, że początkowo wybrana droga wydawała sie bardziej trasą czołgową :twisted: ale nastepnie, na tym samym ustawieniu, wybrałem adres domowy i trasą 87 na skróty dotarłem do samej granicy z Polską. A potem to juz wszyscy wiemy co i jak :wink:

Wniosek : tak jak w Polsce Navigon potrafi spłatać figla tak poza granicami jest po prostu doskonały :grin:

Życzę Wam również tak pozytywnych wrażeń z korzystania ze swoich nawigacji!

Gość - 2009-04-02, 21:31

witam,

doczytałem, że Nokia swego czasu kupila Nawteqa, z drugiej strony Nawigon oferuje mapy Nawteqa, a Nokia pisze na swoich stronach z kolei o swoich mapach "nokii" :?: .

Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić, jak to jest ?

Właśnie przymierzam się do Nawigona, a testuję sobie nawigację w telefonie Nokii, stąd moje pytanie.

dip - 2009-04-03, 20:02

Witam,

szczerze mówiąc ja też otrzymałem taką informacje od pracownika salonu Nokii, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia tej informacji :roll:

LeSik - 2009-04-18, 22:40

Anonymous napisał/a:
witam,

doczytałem, że Nokia swego czasu kupila Nawteqa, z drugiej strony Nawigon oferuje mapy Nawteqa, a Nokia pisze na swoich stronach z kolei o swoich mapach "nokii" :?: .

Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić, jak to jest ?

Właśnie przymierzam się do Nawigona, a testuję sobie nawigację w telefonie Nokii, stąd moje pytanie.

Witam!
Właśnie dzisiaj obejrzałem program na tvn turbo, w którym "testowano" 3 nawigacje. Były to nokia 500, navigon 7210 i jakiś tomtom. Do każdej wpisano adres jakiegoś zadupia w Warszawie. Tylko w jednej Nokii 500 ten punkt został odnaleziony. W navigonie i tomtom punktów tych nie było. Z drugiej jednak strony jak zacząłem szukać nokii, w większości sklepów jest ona oferowana z AutoMapą. W tym teście nie było dokładnie powiedziane, z jaką mapą jest nokia, a test był raczej pobieżny i właściwie nie odpowiedział na moje żadne pytania, a utwierdził tylko stereotypy o tym, że tomtom jest intuicyjny, navigon ładnie i nowocześnie wykonany,a nokia to... hmm, nie wiem co.

Ja osobiście przymierzam się do zakupu pierwszej własnej nawigacji. Jeździłem na tomtomie i garminie, zrobiłem na nich kilka tras i mniej więcej wiem czego oczekuje od nawigacji. Jednak trochę musiałem oszczędzać na nawigację i nie chciałem wyrzucić pieniędzy w błoto. Zacząłem więc szukać w Internecie jakiś informacji, przeglądałem testy w gazetach. Mając trochę doświadczenia i zdobytej wiedzy, powiem tylko tyle że nawigacja jest tak dobra jak mapa. Fajne są takie bajery jak oglądanie filmów i słuchanie mp3 czy też możliwość oglądania zdjęć, ale czy są potrzebne to sprawa dyskusyjna. Dla mnie są w ogóle niepotrzebne. Moja nawigacja ma kosztować do 1000 zł, musi mieć możliwość wgrywania innych map i dobrze by było, gdyby aktualizacje oryginalnych map były dość tanie. Sama nawigacja musi mieć szybki procesor, duży i czytelny wyświetlacz , bluetooth i nie powinna gubić zasięgu. Mój wybór padł na Navigon 7210. Na początku myślałem nad tomtom i garminem, tak przynajmniej polecali mi znajomi. Niestety panują takie stereotypy, że te nawigacje są najlepsze. Niestety, ponieważ cena do sprzętu jest nieadekwatna. W tom tomie mapy są słabe, aktualizacja kosztuje tyle co niejedna nawigacja, natomiast garmin strasznie gubi zasięg, przynajmniej te do 1000 zł. Natomiast Navigon przekonał mnie możliwością wgrywania innych map, mam na myśli AM, która u nas w kraju jest najlepsza. Dodatkowo przez 2 lata tania aktualizacja ich własnych map. Tutaj mam mały dylemat, ponieważ nie widziałem mapy Navigona, a chciałbym zobaczyć chociaż jak wygląda moja okolica. Chciałbym ja porównać z AM i chciałbym osobiście sprawdzić funkcję Landmark View 3D w Polsce. Pojeździłem po sklepach i jestem zdziwiony, bo Navigon na pólkach jest rzadkością. Naprawdę można znaleźć jakieś wynalazki, ale navigon i to jeszcze 7210 jest rarytasem:D:D:D Jestem przekonany, że kupie ten model, 7210, bo przemawia do mnie z ekranu, a jak mapa będzie niewystarczająca to będę kombinował z automapą. Napisze na forum wrażenia, bo jakoś mało jest na forum o tym konkretnym modelu.

pioorkis - 2009-04-18, 23:02

To może poczekaj jeszcze tydzień, może dwa i zainteresuj się nowszym modelem 7310 ? Ma 4 GB pamięci wewnętrznej (+oczywiście mircoSD) no i ma mieć nowsze oprogramowanie niż 7210. Będzie upgrade dla 7210, ale zapewne płatny :( ... a wizualnie to dokładnie ten sam model ...
LeSik - 2009-04-18, 23:18

Myślałem nad nim, ale nie wiem ile będzie kosztować, wątpie żeby do 1000 zł się zmieścili. W każdym razie napisałem do Navigona maila z pytaniem o ten produkt. Czekam na odpowiedzieć, zobaczymy co z tego wyjdzie.
pignone - 2009-04-20, 06:03

Witam.
Jestem na tym forum poraz pierwszy.
Pozdrawiam wszystkich NAWIGOŃCZYKÓW :)
I odrazu proszę o pomoc.
Kupiułóem Navigona 2150max,zarejestrowałem się,ale jakoś niebardzo moge zarejestrować swojej navi.
Chcę również na dzień dobry zaktualizować swoją Q2 2008 i wykupić promocyjną aktualizację an dwa lata.
Proszę kolegów o pomoc w przeprowadzeniu rejestracji .
Pozdro :neutral:

LeSik - 2009-04-20, 09:22

http://www.navigon.com/si...vigon-website-3 link do Navigon 7310. W Niemczech 7210 kosztuje już "tylko" 299 euro, w Polsce będzie dostępny pod koniec miesiąca. Jak na razie u nas w cenie 349 euro dostępny jest 7210. Rzeczywiście różni się tylko oprogramowaniem i pamięcią wewnętrzną oraz posiada najnowszą mapę z 2009 roku, ale cena u nas w kraju jest na razie nie znana. Mam cichą nadzieję, że 7210 trochę potanieje:)
pioorkis - 2009-04-20, 19:50

W jednym ze sklepów internetowych dostałem informację, że model 7310 będą mieli około 5-6 maja w cenie około 1100 zł :razz:
LeSik - 2009-04-21, 08:08

a można wiedzieć w którym??:)
pioorkis - 2009-04-21, 09:16

Mam nadzieję, że nie zostanie to poczytane jako reklama (bo nic za to nie dostałem :mrgreen: )
gps4you

LeSik - 2009-04-21, 09:32

Dzięki, będę miał w pamięci.
leotdi - 2009-04-23, 20:14

witam po raz pierwszy,

jednym tchem przeczytałem ten wątek ... do dechy. Nie mam dużego doświadczenia z mobilną Navi, poza fabryczną RNS510 w żony Tiquanie. Teraz sam przed wyjazdem do Niemiec rozglądam się za navi do mojego leona.

Nawiasem, proponuję porównać np. 8110 (lub 7210) do 7310 tutaj:
-------------------------------------------------------------------------------------
http://www.navigon.com/si...tion/comparison
(bitte oben Gerät auswählen = proszę u góry wybrać urządzenie)

7310 ma więcej funkcji od 8110, kosztem braku obsługi multimediów (akurat mnie to nie interesuje), kosztem braku 2-letniej aktualizacji w cenie, kosztem gorącej stopki (można przeżyć). Ale to polityka cenowa. Coś za coś.

Co mnie przekonuje do 7310:
--------------------------------------
1) Jakość wykonanania Made in Germany
2) Przydatna funkcja "Professionelle Sprachsteuerung" (sterowanie głosem nie tylko wyboru celu, ale całym menu) co w przypadku dużej prędkości przelotowej ma dla mnie duże znaczenie - choć niestety nie ma j.polskiego)
3) Duża szybkość przeliczania z powodów jak w Pkt.2
4) 4GB pamięci
5) Spora jasność ekranu (słońce)
6) 2-Trasy alternatywne do wyboru - z podaniem odległości i czasu dotarcia - jeśli np. otrzymamy informację z TMC o korku na autostradzie (funkcja "TMC-Routeninfo")
7) Funkcja "Clever Parking" - bardzo przydatna funkcja znalezienia parkingu jeszcze przed dotarciem do celu, łącznie z kosztem taryfikatora (wiadomo, niemcy)
8.) Funkcja "TMC-Sprachansage" - podaje status trasy, informuje o długości korków i ich przyczynach (można ocenić, czy opłaca się czekać w korku, czy wybrać jedną ze wskazanych tras alternatywnych). Ponoć informacje są tak szczegółowe jak przez radio.

Mnie navi interesuje pod kątem Niemiec, a produkt niemiecki powinien się tam tym bardziej sprawdzić. Choć możliwość wgrania np. AutoMapy jest też nie do pogardzenia w PL. Ciekaw jestem Waszego zdania i czekam na kolejne wpisy )

[ Dodano: 2009-04-27, 13:10 ]
pioorkis napisał/a:
...Będzie upgrade dla 7210, ale zapewne płatny :( ... a wizualnie to dokładnie ten sam model ...

tak,

za 70,- EURO.

segregator - 2009-05-01, 10:53

Czytając posty na temat 8110 zastanawia mnie czy piszą je użytkownicy czy handlarze lub pracownicy dystrybutora?
Przecież ten syf kompletnie nie działa, nie jest w stanie poprowadzić sensownie praktycznie nawet jednej trasy choćby przykład z wczoraj start Tychy cel Żory czyli 32 km 8110 prowadzi jekieś 100 km dłuższą 129 km i gorszą trasą na około przez Bielsko i Skoczow !!!!
Aktualizacja 2 lata?? Jakie 2 lata skoro nie można uaktualnić nawet po zakupie. Czas zasysania aktualnej mapy przy łączu 6 mega minimum 5 godzin prawie zawsze konczy sie i tak bledem serwera. Nawet jak sie niby uda zassac to i tak zawsze wywali w trakcie instalacji. Nic nie daje zmiana kart SD i takie tam inne czary mary .... po prostu syf. Kupilem 2 tygodnie temu po tygodniu zglosilem chec wymiany na jakakolwiek nawigacje w Media Markecie z opcja doplaty na drozsza niestety nie zgodzili sie, ale podjeli sie "naprawy" tego bubla. Efekt jest taki ze po wgraniu nowej karty ( ktos tu na forum taki pomysl poddawal) zadzialalo tak ze wgrano kilka podstawowych map bez na przeyklad Chorwacji szkoda tylko ze akurat tam jezdze najczesciej a kolejny raz juz w czerwcu. Obecnie jestem na etapie poszukiwania czegos co dziala i na 10000% nie bedzie to naviZgon. Nie bede nawet wspominal o pomysle 35 centymetrowego uchwytu :-) w polaczeniu z ciezka metalowa obudowa Dla szczesliwcow ktorzy nie kupili 8110 i nie wiedza o co chodzi to podpowiem "super wyrazny" ekran w trakcie jazdy skacze tak ( mocowanie na silikonowa przyssawke + dluuugie ramie) ze w zasadzie mozna tylko sluchac smetnie blablajacej pani bo i tak nic nie widac jedym slowem made in germany :mrgreen:
ps. Osoby wrazliwe jezykowo lepiej niech sie zastanowia kilka razy zanim dryngna na infolinie naviZgona :-)

x22xe - 2009-05-04, 11:19

Ja jestem użytkownikiem. KOlego odrazu ściągnij najnowszy fresch na stronie firmowej bo ten z płyty jest padnięty i aprzezimujesz na jednej mapie te 2 lata. CO do uchwytu to tylko szyba.plastikowa nakładska na kokpit się nie sprawdza. CO do map to jak już pisałem wcześniej brak jest poklasyfikowanych dróg i wyłączenia dróg gruntowych.też zdebiałem jak mnie chciał poprowadzić w rokitnicy trasą dla biegaczy narciarskich. 1.5 metra śniegu na tej trasie troche mnie do tego zniechęciło. Mapy polski są naniesione ale nie przejechane. BRAK NANOSZENIA POPRAWEK W JĘZYKU POLSKIM (na stronie serwisu). to w miesiąc czasy załatwiłoby mase pomyłek.
Driver300 - 2009-05-05, 00:28

Zgadzam sie - niestety Navigony to jak na razie syf jakich mało. Miałem 7110 ale na szczęście udalo mi sie go zwrócić i wziąć TomToma 930. Różnica jest kolosalna. Mapy są duuużo lepsze niż opinia o nich a przede wszystkim - algorytm wyznaczania tras.

Nie ma takich sytuacji jak pisze "segregator" o jechaniu z Tychów do Żor przez Bielsko co w navigonie jest standardem. Mnie navigon prowadził z Pszczyny do Raciborza przez Czechy. Syf, syf syf!

Pozdrawiam

Maaar - 2009-05-05, 11:09

kupiłam Navigon 2210 bo wybieram się do Rumunii a on spośród niewielu ma mape Rumunii
Mam problem bo nie mogę go zarejestrować bo nie wiem jaki nr właściwie nalezy wklepasc nakazdy jaki znalazłam jest odpow ze błedny
i drugie pytania po podłącz do komp. jest ikona że podłączony ale nic poza tym nie można otworzyc innych opcji ani w menu na urządz a w komp.pokazuje pliki ale nie dasie ich uruchomic nie wiem czy to tak ma być nie znam sie na inform wieęc prosze o odpoweiedz jak najbardziej cywilnym językiem bo jestem pokolenie przedinformatyczne

jurekogorek - 2009-05-05, 11:52

Witam. Wracałem w niedzielę z Warki ze zlotu karawaningowców głównymi drogami,to co wyprawiała 2110max - szkoda opisywać,navteq-vigon-szambo-bluus w jednym. Co ciekawe do Warki prowadziła dobrze...? Nie zmieniałem parametrów wpisując do "domu" i ...pupa! :shock:
stasek81 - 2009-05-05, 21:43

Maaar moje pytanie brzmi czy posiadasz program NAVIGON Fresh? Jeżeli nie to nic nie zrobisz.
Maaar - 2009-05-06, 10:39

Tak mam zainstalowany Fresh
dobii - 2009-05-07, 22:29

Witam - jaka jest różnica między Navigon 2110max a 2100max ?
bbart79 - 2009-05-08, 00:57

Ten pierwszy ma mapy całej europy a ten drugi regionu. Jeśli natomiast chodzi o samo urządzenie to jest ono takie samo w obydwu przypadkach. Poza tym w 2110 max masz rabat na dwuletnie aktualizacje 80% a w 2100max tego nie masz.
dobii - 2009-05-08, 01:13

segregator napisał/a:
...naviZgona...

W takim razie jaka navi będzie lepsza?

[ Dodano: 2009-05-08, 01:44 ]
bbart79 - dzięki :)

A jeszcze może się dopytam która inna nawigacja ma funkcje przynajmniej jak 2100max i nie wyprowadza w drogi gruntowe?

[ Dodano: 2009-05-08, 01:45 ]
a i kosztuje poniżej 700pln

derdzi - 2009-06-26, 16:19
Temat postu: nowe mapy Q2 2009.
Przychodzę do domu i wgrywam ;) ... się zobaczy jakie zmiany! :)
tschooper - 2009-08-01, 21:59

Zanim wykorzystacie kod na 2letni upgrade map w navigonie... pamietajcie ze jest jeszcze 30 dniowa darmowa aktualizacja map! Ja niestety to zmarnowalem... chwile po wklikaniu kodu zobaczylem ze jest jeszcze opcja freewarowa :( (...
Sam mam navigona 2310 (od czerwca 09) smigam glownie po UK... spisuje sie wysmienicie. Spod Londynu jechalem do kornwalii na biwak. Zaufalem opcji MyRoute, ktora ma historie korkow ulicznych z godziny na godzine... pojechalem inna trasa niz moj znajomy na tom tomie. Wyjechalem ponad godzine pozniej... a bylismy praktycznie o tej samej porze. TT poprowadzil go po zakorkowanych autostardach... a ja szosami bez wiekszych korkow. Clever Parkin tez jest przydatny... Nie podoba mi sie tylko przegladanie mapy... za szybko traci szczegoly przy zoom out (zbyt pozno sie pojawiaja przy zoom in) i ciezko jest cos zlokalizowac

Driver300 - 2009-08-03, 14:59
Temat postu: Kup sobie TomToma!
(...)
Długo także oglądałem TomToma 930, ale ten ma 4,3" - pewnie wystarczy, (...)

Tomtom (ja mam 930) ma ekran 4,3 cala ale grafika jest tak dobrana że wystarcza nawet mnie a mam średni wzrok.

(...) Nie zwróciłem uwagi czy ma gorącą stopkę ( czy ktoś mógłby potwierdzić/zaprzczyć ? ) (...)

Nie ma gorącej stopki - trzeba podłączqć kabelek ale ok. 1,5 h wytrzymuje na baterii z podswietleniem nonstop, w trybie ekonomicznym podobno do 5h.

Miałem też Navigona 7100 i rozumiem Twój ból aż za dobrze. Na szczęście za niewielką dopłatą mogłem go wymienić na Tomka i dopiero teraz widzę co może zdziałać dobra nawigacja. Polecam wymianę i tyle , nawet ze stratą - warto.

Pozdrawiam

pavelsky - 2009-08-28, 21:23

jest już dostępna wersja Q3. Jednak po wgraniu mapy 3 państw (Czechy, Słowacja i Polska) system mimo że wgrałem poprawnie te mapy pokazuje mi nadal wersje mapy EU Q1??
yogi13 - 2009-08-30, 20:52

być może jest to problem tylko z wyświetlaniem numeru wersji.
Sprawdź czy zoomując na np. okolice Wyszkowa widać obwodnicę ekspresową S8, albo na Chojnice w pomorskim- powinno być widać od południa obwodnicę w ciągu drogi nr 22.
Wspomnianych obwodnic nie było we wcześniejszych wersjach mapy.

dip - 2009-08-30, 23:03

Witam!

rany, ale mnie tu dawno nie było ;) ale widze, że wątek nie umarł, super! widzę również, że NVG nadal płata figle użytkownikom (wiem, wiem coś na ten temat), ale przeczytałem również, że osoby poza granicami naszego kraju są raczej zadowolone z używania NVG. W pełni to potwierdzam, a w Polsce...ufam sobie i mapie papierowej ;)

Oo, i Q3 już są! no to jutro zasysamy...ciekawe czy i tym razem aktualiazcje "wejdą" na fabrycznie dostarczona kartę 2GB... :roll:

Provocateur - 2009-08-31, 10:31

czy komuś udało się zassać i zainstalować mapy q3 2009 ?
bbart79 - 2009-08-31, 20:04

No niestety mi się po raz pierwszy nie udało z nowymi mapami! Q3 nie chcą się zainstalować. Podczas ściągania program głupieje przy 69% i wraca do 67% i tak w kółko. Nie mam pojęcia co z tym zrobić.
yogi13 - 2009-08-31, 22:06

Mnie się udało po kilku dniach. Z reguły status ściągania dochodził do 75% i zaczynał od nowa. Już miałem pisać do Navigona aż stwierdziłem że w Navigon Fresh zamiast pobierać z pierwszej zakładki "my content" można spróbować z zakładki "Maps" (u mnie też tam widnieje wersja Q3). Tym razem poszło bez problemu.
Provocateur - 2009-09-01, 08:37

no to widzę, że u wszystkich jest to samo ... :mad: spróbuję może poszukać w innych zakładkach
dip - 2009-09-02, 21:36

Witam,

cholipcia, 2 próby i obie nieudane :( ładowanie zatrzymuje się na 17% i ani centymetra dalej...spróbuję jutro :) to sie musi udać! :twisted:

bbart79 - 2009-09-03, 00:55

Mi się w końcu udało i muszę powiedzieć, że w dwóch lokalizacjach na których zawsze sprawdzam dokładność map zaszły ogromne zmiany! W końcu drogi, które istnieją od zawsze pojawiły się na mapach. Jedna z lokalizacji jest w polsce a druga w UK. Co do reszty to nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę, że Q3 zajmuje mniej miejsca niż Q2. Myślę, że śmiało można instalować ją na oryginalnej karcie pamięci.
dip - 2009-09-06, 19:20

Witam,

nadal nie mam najnowszych map na NVG :evil: :sad: najlepszy wynik: 42% :neutral: tak na moje oko firma NAVIGON nie stara sie nam ułatwić tych aktualizacji...żeby na wcale nie małym łączu aktualizacja (jeżeli udana) trwała 5 godzin ? to jakaś niszowa grupa użytkowników ? sam juz nie wiem...

ale w próbach nie ustane :twisted:

Provocateur - 2009-09-06, 20:20

probuj tak jak inni: zakladka mapy i powinno byc lepiej, poza tym ja wgrywalem watykan ( najmniejsze miasto ca 150 kilo ) i trwalo to okolo 1 godziny no coments
Provocateur - 2009-09-07, 09:50

może to głupie pytanie ale jak sprawdzić jaką mam wersję MN ?
pabelou - 2009-09-07, 11:36

w głównym menu Opcje i tam cos jest o produkcie czy podobna nazwa
Provocateur - 2009-09-08, 08:27

mam version 7.0.7 i tyle we freshu pokazuje mi, że nowszej wersji nie ma, a tu czytam o 7.4 czy 7.6 ?
pabelou - 2009-09-08, 08:52

ano tak właśnie działa navigon fresh ;) a od wersji 7.4 pokazuje się opcja my route co zmienia w dużym stopniu działanie programu.

o 7.6 nie słyszałem ztego co wiem najnowsza dostępna jest 7.4.3

Provocateur - 2009-09-08, 10:37

no właśnie czytałem na innym forum o MN 7.4.3 ale jest tam coś o rozdzielczości, przyznam, że nie wiem jaką mam u siebie - 8110 ale chętnie się dowiem :) jakbyś mógł podesłać jakiś link skąd to wziąć i jak zainstalować byłbym wdzięczny :) moją wiedzę informatyczną oceniam na 4 :mrgreen: :mrgreen: więć taka mała pomoc powinna wystarczyć :cool:
bbart79 - 2009-09-09, 01:01

Provocateur napisał/a:
mam version 7.0.7 i tyle we freshu pokazuje mi, że nowszej wersji nie ma, a tu czytam o 7.4 czy 7.6 ?

Bo ta 7.4 to nie do Twojego Navigona, więc nic dziwnego, że Fresh jej nie pokazuje.

Provocateur - 2009-09-09, 10:04

coś więcej na ten temat ?
pabelou - 2009-09-09, 12:06

mozna zrobic upgrade z wersji 8110 do 8310 i wtedy jest wszystko co potrzeba, na stronie navigona cos w ok 250 plnuf :/
dip - 2009-09-22, 21:48

Witam,

Q3 JUŻ są moje :twisted: ;) rzeczywiście, tak jak pisali poprzednicy, jest kilka widocznych zmian w mapach, mam też wrażenie, że dotychczas nie widziałem symbolu chmurki pod znakiem informującym mnie o dozwolonej prędkości (informuje o dozwolonej prędkości na danym odcinku trasy podczas niekorzystnych warunków pogodowych) :roll: czy ktoś z Was może to potwierdzić ?

Poza tym stary dobry NVG :twisted: :lol:

bbart79 - 2009-09-26, 02:29

dip napisał/a:
mam też wrażenie, że dotychczas nie widziałem symbolu chmurki pod znakiem informującym mnie o dozwolonej prędkości (informuje o dozwolonej prędkości na danym odcinku trasy podczas niekorzystnych warunków pogodowych)

Nie wiedziałem nawet, że coś takiego istnieje. W sumie w opcjach jest możliwość ustawienia tych powiadomień jednak na trasach po których jeżdżę nie widziałem jeszcze tego typu ostrzeżeń. Mowa oczywiście o wcześniejszych mapach. Na Q3 jeździłem w sumie niewiele, więc może jeszcze zobaczę :razz:

dip - 2009-09-29, 18:04

Witam,

zapomniałem dodać, że te dodatkowe oznaczenia widuję tylko poza naszą zachodnią granicą, trochę szkoda...piszę "oznaczenia", bo kolejnym symbolem jest taki "płotek" jaki służby drogowe rozstawiają podczas prowadzonych robót drogowych, to tyle z nowości.

Właśnie wróciłem z kolejnych podróży i NVG spisał się wyśmienicie, choć kilka razy w Holandii navi poprowadziła mnie w ulicę jednokierunkową. Wracając do kraju, przed Frankfurtem, navi pokazała, że mamy przed sobą 2 pasy ruchu, podczas gdy tak naprawdę są 3, ale kto by w takim wypadku narzekał :twisted:

Dobrze sprawujący się line assist, informacja o korkach, kiedy my sie doczekamy takich informacji ? :roll:

A jak Wasze doświadczenia wakacyjne z nawigacjami ? :cool:

yogi13 - 2009-09-30, 20:03

Cytat:
Dobrze sprawujący się line assist, informacja o korkach, kiedy my sie doczekamy takich informacji ? :roll:

Info o korkach wprawdzie nie działa w Polsce, ale lane assistant jak najbardziej.
Wystarczy wybrać trasę z jednego końca Warszawy na drugi. Informacja o pasach pojawia się też na A4 na Górnym Śląsku i widziałem ją również na A1 koło Piotrkowa Tryb. Także nie jest aż tak źle :)

dip - 2009-10-01, 20:01

Witam,

yogi13, ja nie mówię o sporadycznych wypadkach :roll: jeżeli przejedziesz te kilka tysięcy km po drogach Europy to te kilka przypadków, o których wspominasz, to naprawdę kropla w morzu :wink: Ale oczywiście cieszmy się, że coś w temacie się ruszyło! :mrgreen:

wies67 - 2009-10-03, 16:33

Witam wszystkich NAIVIGONOMANÓW

Jestem od czerwca tego roku posiadaczem NVG 7310. Sprawdziłem go tak w Polsce jak i poza nią. Mam już wgraną aktualizację Q3/09. Jest dużo zmian do mapy Q1/09 . Przede wszystkim , całość na karcie zwiększyła się o 105,09 MB. Teraz na karcie zajmuje całość 2664,62 MB. Dla Polski waga map zwiększyła się z 55,93 MB do 59,39 MB. Dlatego chyba posiadacze mnieejszych kart aby uniknąć kłoptów musszą się zastanowić nad celowwością zmiaany karty na większą. Sprawdziłem nowe mapy dla Polski. Ponieważ przed aktualizacją jechałem z wybrzeża na południe od Warszawy i to trasami które znałem , trafiło się tak że w okolicy Wąbrzeźna była już oddana do użytku obwodowa a ja według mojego "pilota" jechałem po polach i dosłownie głupiał aż znalazł wejście w stary odcinek drogi. Sprawdziłem po aktualizacji i jest już obwodowa Wąbrzeźna.
Jeszcze jedno co zauważyłem , to są ostrzeżenia w postaci znaków o przejazdach kolejowych w postaci krzyża św. Andrzeja i w lewym górnym rogu w trójkącie lokomtywa w znaku. Brak tylko komunikatu głosowego. Są nowe znaki o dzieciach na drodze do szkoły, ostre zakręty i dużo fotoradarów, ale chyba stacionarnycch. Mobilne są za dodakową opłatą 29,95 E na stronie NAVIGONA. Ta opcja jest na rok czasu , z możliwośćią ściągania co miesiąc aktualizacji. Na stronie wytwórcy nawigacji są zapowiedzi nowej serji o oznaczeniach x4xx , nają mieć nową funkję LIVE, między innymi pogoda na trasie. Funkja TMC niestety w Polsce możemy tylko na razie o niej pomarzyć, po prostu brak do tego potrzebnej infrastruktury i decyzji. A sprzęt jaki posiadam , ma swoje zalety i wady też. To jest tylko sprzęt i zawsze muszę do niego podchodzić z pewną dozą braku zaufania. Pokazuje już rozjazdy na autostradach o ile jest zaplanowany zjazd z autostrady. Pokazuje w Warszawie też rozszerzenia jak i zwęrzenia ulic, pokazuje i ostrzega przed zwęrzeniami na trasie też. Ma ułożoną swoją klasyfikację dróg i ciągle chce do niej powróćić. Szczególnie to daje się odczuć kiedy śię jedzie drogami utwrdzonymi które nawet u nas nie mają numerów. Proponuje ciągle powrót do najbliższych numerowanych.

Krótko mówiąc , swój zakup i to po okazionalnie stosunkowo niższej cenie do obecnych , pomimo tak swoich zalet jak i wad uważam za udany.

Pozdrowienia dla dalszych amatorów sprzętu tegoż wytwórcy

Wies67

forest67 - 2010-01-17, 14:01

Witam,

nie chcąc zanudzać postaram się krótko, powiem tylko na wstępie, że Navigon 7210 jest moją pierwszą navi, czyli nie mam do czego porównywać, a i kierowca jest ze mnie marny, bo niewiele podróżuje. To że za chwilę opisze kilka wpadek Navigona to nie po ty by go krytykować, ale by jednak pokazać też jego słabości. W zasadzie jedyny prawdziwy test moja navi przeszła w drodze na Chorwację w 07'2009. Pierwsza wpadka była w Czechach w Ostravie, gdzie po prostu się powiesiła. Najbardziej straciłem do niej zaufanie w Austrii, bo wydawało mi się że w krajach Europy Zachodniej ma idealne pokrycie dróg, a tu przed Grazem kazała mi zjechać z autostrady. Po kilku km kiedy pojawił się przydrożny parking, zjechałem by zorientować się czy mnie cygani. Stwierdziłem że chyba jest OK i wróciłem na drogę, a tu ona nagle każe nawracać i to uporczywie, choć nawet widziałem skręt na Graz. Jako że nie miałem przy sobie papierowej mapy i słabą mam orientację w terenie, posłuchałem navi i wróciłem na autostradę. Do dziś nie rozumiem tego jak mogła tak przekombinować. W Słowenii to już była tragedia - rozumiem że to słabe pokrycie dróg (nie jechalismy autostradą by zaoszczędzić 15 EUR, tylko bocznymi drogami przez Ptuj, ale dlaczego wielokrotnie mi się przy tym zawieszała to już tego nie rozumiem. W Chorwacji było już OK, choć przyznać muszę że niewiele jej zwiedziliśmy - bylismy w zasadzie w 2 miejscach tj. na wyspie Vir (koło Zadaru) i w Baska Voda (piekne miejsce).
W Polsce przy opcji "krótka trasa" wielokrotnie wyprowadza na manowce, czyli dosłownie w pole :(
Więcej grzechów nie pamiętam ;)
By nie było że tylko krytykuję, to powiem że doskonałe jest to prowadzenie po pasach (chyba to ten Asystent pasa ruchu), zjazdy, ostrzeganie o radarach (zwłaszcza w Austrii), no i w ogóle jestem zadowolony.

dip - 2010-03-01, 22:38

Witam,

hoop! i mapy Q1/2010 są moje :) i to na standardowo dołączanej do navi karcie pamięci! tylko co to będzie dalej jak teraz zostało mi 3 MB wolnego miejsca :twisted: ;)

Tylko czy całość trzeba ściągać ponad 4 godziny ? masakra :neutral:

[ Dodano: 2010-03-15, 00:11 ]
Witam,

otrzymałem dzisiaj maila od NVG abym sobie, za jedyne 49,95 Euro, zassał takie magiczne oprogramowanie do mojego NVG 2110 max, że ten stanie sie modelem 4310 max! :) czy ktoś z Was już to zrobił ? jest sens wydawać te kilka stów na takie funkcje jak NAVIGON MyRoutes, Text-to-Speech, Safety Camera, TMC Routing Info, Spoken TMC, Clever Parking, POI Click i Favourites on the map ?? :roll: brzmi fajnie, ale czy korzystacie z tych funkcji ? jak działają w naszym kraju ? będę wdzięczny za wszelkie info, ponieważ NVG jest dla mnie taki dobry tylko do 15.03 :twisted: potem nie wiem, każą zapłacić 99,99 Euro, albo nie będzie już takich prezentów... :wink:

wies67 - 2010-04-11, 21:39

Witam

Chciałbym zamieścić parę słów odnośnie aktualizacji map. Otóż , można ściągać tylko te mapy które są nam nezbędnie potrzebne. W ten sposób zaoszczędzi się miejsca na karcie i nie zaśmieci jej. Jeśli będzie potrzebna inny zestaw map można zabawę zaczynać od nowa. Długość ściągania zeleży też od tego ile się ściąga i jaką ma się przepustowość na łączach. Przy małych przepustowościach danych przez dostwacę usługi internetowej , cała zabawa ygląda tak jak wygląda. Przez wprowadzenie tylko selekcji map do pobrania , napewno zaoszczędzi się też i własny czas.

Pozdrowienia

wies 67

dip - 2010-05-23, 22:59

Witam,

dwa słowa do poprzednika: dużo podróżuje i nie mam czasu zastanawiać się czy dana mapa jest wgrana czy nie, wgrałem wszystkie i cieszę się użytkowaniem :) i jeszcze dwie sprawy: ilość wgranych na kartę danych (map) nie wpływa na szybkość działania navi oraz nawet przy szybkim łączu internetowym proces zasysania map trwa i trwa i trwa...ma to chyba związek z serwerem, na którym są mapy, a nie szybkością łącza.

Właśnie minęły 2 lata jak użytkuję mojego NVG i niestety koniec z gratisowymi aktualizacjami ;) za kolejne mam zapłacić 99 euro...ee, poczekam na jakąś promocje :razz: :wink: Co do sprzętu to pomaga mi w trasie, dobrze sie sprawuje, choć, co już pisałem, lepiej mu idzie za granicami Polski niż w kraju. Dla mnie ok.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że temat nie umrze ;)

navimike - 2010-08-06, 22:22

Witam.Dip.Słowa uznania za wytrwałośc, wiedzę i zamilowanie do navigonów oraz nawigacji.Pisałem kiedyś o wadach zaletach i spostrzeżeniach ale komunikacja między forumowiczami jest trudna z wielu powodów czasem niezależnych od nich.Korzystam z Navigona 8110 od prawie dwóch lat i przestalem fascynować się aktualizacjami, które jeszcze mam za darmo, bo na Polske mapy Navteq sie nie nadają.Jeżdżąc na umówione godziny nie mogę sobie pozwolić na eksperymenty typu polna droga.Po miesiącu dokupiłem Automape i spokojnie w Polsce docieram wszędzie na czas i bez niespodzianek.Dodatkowym atutem jes wsparci Targeo i nic więcej na Polske nie potrzebuję.Jedyne to to, żeby bez komplikacji instalowac ją na urzadzeniu.
pozdrawiam wszystkich

dip - 2010-08-08, 00:30

Witam,

navimike dzięki za miłe słowa :) wytrwałość - bo zadowolony użytkownik nie zmienia sprzętu ;) , wiedza - tylko empiryczna na swoim NVG :D zamiłowanie - ee, nie, po prostu zakup po przeczytaniu kilkunastu postów na tym forum ;)

Rzeczywiście jestem zadowolony z mojego NVG ponieważ wychodzi na to, że więcej podróżuję za granicą i spełnia on wtedy swoje zadanie idealnie. Od kilku użytkowników wiem, że jeśli ktoś podróżuje głównie po Polsce to Automapa i nic innego. Wierzę, że mapy Navteq nie pozostaną za bardzo w tyle ;) czego sobie i Państwu życzę! :D

luckyman49 - 2010-10-04, 19:55

Cześć!!
Mam Navigona a w zasadzie Transonica 7000T. Chciałem zmienić mapę i wyrzuciłem wszystko z Flash Disk
zepsułem dysk z systemem i wszystko leży w gruzach.Reinstalowałbym Windowsa Core CE 5.0 ale nie mam go i nie wiem jak go zainstalować na dysk.Znalazłem wersję na 120 dni ale przy rozpakowywaniu w Komputer nie widać urządzenia. Jestem załamany. Da ktoś radę mi pomóc?
L.M.

bbart79 - 2010-12-08, 03:22

Witam po dość dużej przerwie :wink:
Pozwolę sobie napisać parę słów odnośnie mojego dalszego użytkowania Navigona 2110 max... a raczej 4310, do którego wykupiłem aktualizację. Otóż te wszystkie "bajery" dodane w 4310 naprawdę pomagają w nawigowaniu. Niestety okazało się, że konfiguracja sprzętowa lekko nie wystarcza do oprogramowania z nowszego modelu. O ile nawigowanie poza obszarem zabudowanym przebiega prawidłowo (widoczne jedynie lekkie zmniejszenie prędkości działania) to niestety spotkało mnie wielkie rozczarowanie w dużym mieście (Londyn - jak wiadomo mieszkam teraz w UK). Wszystko jest ok. do czasu jak zboczymy z wytyczonej trasy. Po takim manewrze nawigacja zaczyna przeliczać trasę na nowo. Niestety dzieje się to bardzo długo i w praktyce zanim przeliczy i pokaże nową trasę zdążymy przejechać kilka skrzyżowań i skręcić w inną drogę. Po chwili nawigacja znowu musi przeliczać trasę od nowa pozostawiając nas samych na drodze. W mieście, którego w ogóle nie znamy niewiele nam pomoże. Do tej pory nie mogłem złego słowa powiedzieć o tym navigonie jednak teraz już sam nie wiem co mam robić. Szykuje się wymiana na coś nowego (darmowe aktualizacje map skończyły się na Q2/2010) i nie wiem czy ponownie wybiorę tą markę. Nowe modele są bardzo kuszące ale przyznam, że się trochę zraziłem do tej marki.

dip - 2010-12-12, 12:40

Witam,

dzieki bbart79 za te kilka słów. Sam nie wykonałem tej aktualizacji właśnie ze względów mozliwości sprzętowych posiadanej navi. Co do marki to myśle, że nie powinieneś jej jeszcze skreslać ;) , ale minus dla zespołu Navigona za to, że polecają taką aktualizację bez zwrócenia uwagi na możliwości sprzętowe. No chyba, że było inaczej i była na ten temat jakaś wzmianka.
Ja również nie mam już mozliwości aktualizacji map i póki co jeżdżę na tym co mam Q3/2010, ale trzeba będzie pomyślec co dalej. 99 euro za kolejne 2 lata to trochę za dużo jak dla mnie, obserwuję stronę Navigona i może na Gwiazdkę będzie jakaś super promo ? ;-)

bbart79 - 2010-12-13, 01:09

No niestety nie było żadnej informacji odnośnie spowalniania sprzętu przy zakupie i instalacji softu. Była za to inna: po aktualizacji nie ma możliwości powrotu do oryginalnego softu 2110 max. Z tym skreślaniem Navigona to sam jeszcze nie wiem. Obawy są jednak nowe modele wyglądają ciekawie. Tak samo jak tomtom 1005, na którego też mam chrapkę.
dip - 2011-03-17, 22:05
Temat postu: e
Witam,

Kolego bbart79, czy Kolega jeszcze tu zagląda ? ;) a Navigona użytkuje ? i jak sie 4310 sprawuje ? pytam, bo chciałbym zaktualizować mapy, a ludzie z Navigona mówią, że nie ma sprawy, ale tańsze mapy ;) dostane tylko pod warunkiem, że zrobie upgrade do 4310 :( z powodów, o których tu pisaliśmy wcześniej, nie chcę robić tego upgrade'u, ale jeśli nie to, to czeka na mnie aktualizacja map za 99 euro :twisted:

Dodatkowe gadżety nie są mi potrzebne, a kilka dni temu używałem mojej navi w Szwajcarii i powiem szczerze, że poza granicami Polski moja navi jest fantastyczna! :) postanowiłem pokonać Szwajcarię normalnymi drogami (tzn. nie autostradą) i moja navi prowadziła mnie jak po sznureczku! Pomimo braku aktualizacji od prawie roku nie wiedziała tylko o 3-4 rondach! ;) poza tym, super, mój pasażer był bardzo zaskoczony, kiedy navi prowadziła nas lokalnymi drogami bez najmniejszej nawet pomyłki. Tak trzymać! i żadnych upgrade'ów software'u! ale mapy to poproszę najnowsze...halo, czy ktoś z Navigona mnie słyszy ? Pozdrawiam! :twisted: :mrgreen: :wink:

[ Dodano: 2011-04-03, 21:07 ]
Witam,

i usłyszeli mnie w Navigonie :twisted: i dali 10 EUR zniżki w swoim shopie :wink: nieźle, fajnie, że w ogóle odpowiedzieli :grin: ale czy pójdę na zakupy to nie wiem :twisted: :wink:

[ Dodano: 2011-04-10, 21:07 ]
Witam,

namawiali, namawiali i....zakupiłem nowe mapy :twisted: :wink:
Chciałbym w związku z tym podzielić kilkoma uwagami:
1. Navigon uparcie twierdzi, że karta SD o pojemności 2 GB wystarczy do zapisu nowych map - NIE, NIE WYSTARCZY,
2. po aktualizacji mamy komunikat, że zapisano 1998 MB, gdy tymczasem wszystkie mapy Q1/2011 to 2107 MB,
3. na łączu 7 MB proces ściągnięcia map Q1/2011 i ich instalacja na sprzęcie to 2 godziny,
4. tak, skorzystałem z 40% obniżki :twisted:

Nie miałem okazji do wypróbowania nowych map, ale jutro skrobne dwa słowa czy są jakieś widoczne zmiany, czy prawy zakręt niedaleko mnie navi nadal widzi jako rondo :mrgreen: itd.
Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie Q1/2011 to służę pomocą :)

[ Dodano: 2011-06-21, 22:31 ]
Witam,
i mapy Q2/2011 czekają do ściągnięcia ;) korzystałem ostatnio trochę z navi i powiem szczerze, że błędy, które występowały w mapach z 2009 roku są nadal w mapach Q1/2011 :( chyba muszę zacząć sam wysyłać poprawki, bo chyba taka mozliwość jest na stronie Navigona.
Pozdrawiam wszystkich rozpoczynających wakacje z navi pod ręką ;) oraz tych, którzy na wakacje jeszcze nie zasłużyli :twisted: